Underrated Animeler Bölüm #1

NOT

 Bu liste iki bölüm şeklinde olacaktır ikinci bölümü önümüzdeki pazar günü gelecektir. (Geldi: https://www.animeler.net/galeri/hak-ettigi-degeri-gormeyen-underrated-20-anime-bolum-2)

 Listedeki serilerin underrated olduğu tamamen benim şahsi görüşümdür.

 Listede animelerin underrated seviyesine göre bir sıralama vardır.

20| Charlotte

Image

MAL Puanı: 7.92 | Stüdyo: P.A. Works | Yayın Yılı: 2015

 Angel Beats ve Charlotte aynı ekip tarafından yapılmış birbirlerine çok benzeyen iki orijinal anime. Çoğu kişi Angel Beats'i Charlotte'tan daha çok seviyor ama ben onlardan değilim. Bana göre Angel Beats ortalama bir anime iken Charlotte muhteşeme yakın bir anime. Charlotte'un benim için iki zayıf yönü var. Birincisi klüpteki dört ana karakter arasındaki arkadaşlığın pek iyi işlenememiş olması. İkincisi ise olayların özellikle ikinci yarıda çok hızlı işlenmesi. Animedeki hikaye 13 bölüm yerine 17-18 bölüme biraz daha yayılarak işlenebilir ve böylece daha iyi anlatılabilir gibi gelmişti bana. Bu iki zayıf yön dışında Charlotte muhteşeme yakın bir anime. Bana göre 8.25 civarı bir puan ortalamasını hak ediyordu.

http://www.turkanime.tv/anime/Charlotte

19| Fate/Apocrypha

Image

MAL Puanı: 7.19 | Stüdyo: A-1 Pictures | Yayın Yılı: 2017

 Çoğu Fate serisi hayranı bu animeyi hiç sevmiyor hatta bazıları nefret ediyor ama bana göre bu anime bir Fate/Zero kalitesinde olmasa da güzel bir animeydi (sonu hariç). Fate serisinin bu animesinde, 7 yerine 14 hizmetkar ve efendi olması bana ilk başta karakterler açısından oldukça zengin bir anime olduğunu düşündürmüştü ama maalesef çoğu karakter harcanmış. Sieg'in çok zayıf bir ana karakter olması da animeyi aşağı çeken etkenlerden birisi. Shirou bile Sieg'den daha iyi bir ana karakterdi. Animenin tek iyi ama muhteşem yanı savaş sahneleriydi. Özellikle son bölümlerdeki yumruk yumruğa dövüş sahnesi çoktan en sevdiğim Fate dövüşleri arasına girdi. "Animenin tek iyi yanı savaş sahneleri ve devamı iyi değil ise bu nasıl underrated bir anime." diyebilirsiniz. Fate/Apocrypha'nın underrated olmasının nedeni çoğu kişi tarafından çok kötü görülmesi ve Myanimelistteki düşük puanı. Bana göre, çoğunluğun dediği kadar kötü değildi ve Myanimelist'te 7.85 civarı bir puan ortalamasını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/fate-apocrypha

18| Higashi no Eden

Image

MAL Puanı: 7.97 | Stüdyo: Production I.G | Yayın Yılı: 2009-2010

 Aslında Higashi no Eden benim için bir hayal kırıklığıydı, çünkü ben bu animeye bir aksiyon-romantizm animesi olduğunu düşünerek başlamıştım ama içinde aşırı az romantizm vardı ve o bana yetmedi. Ben çok daha dolu bir romantizm bekliyordum. Ama bunun dışında anime neredeyse muhteşem diyebilirim. Tam Hollywood filmi havasında bir anime. Toplamda 11 bölümlük bir sezon ve 90 dakikalık iki filmi bulunmakta (yani yaklaşık 19 bölümlük, 6.5 saatlik bir seri). Aslında bu animeye başlamadan önce boş vaktim çok olduğundan aklımda maraton şeklinde izlemek vardı ama yaşadığım hayal kırıklığından dolayı her parçası bir gün olmak üzere toplamda üç günde bitirdim. Size tavsiyem bu animeye bir romantizm-aksiyon animesi olarak değil bir gizem-aksiyon animesi olarak başlayın ve eğer boş vaktiniz var ise maraton olarak izleyin. Eğer serinin parçaları arasında bir sıralama yapacak olsaydım bu Movie II > Sezon > Movie I şeklinde olurdu. İlk filmin underrated olduğunu düşünmüyorum, pek etkileyici değildi ve biraz boştu, bence hak ettiği puana sahip (7.70). Sezon ise 7.97 yerine 8.15 civarında puan ortalamasında olabilirdi. En underrated olarak gördüğüm parça ise ikinci film. İkinci film 7.73 gibi bir puan ortalaması yerine 8.20-8.30 arasında bir puan ortalamasını hak ediyordu.

 Not: Animedeki burun çizimlerine bayıldım, çok eşsiz bir çizim stili.

http://www.turkanime.tv/anime/higashi-no-eden

17| Black Bullet

Image

MAL Puanı: 7.39 | Stüdyolar: Kinema Citrus, Orange | Yayın Yılı: 2014

 Çoğu kişinin bu animeyi sevmeme nedeni aksiyon-seinenden çok bir loli-harem animesi olduğunu düşünmeleri. Kabul ediyorum anime çok fazla loli service içeriyor ama ben bu servisin 13-20 yaş arası kitleye değil 25-30 yaş arası babalık duyguları yavaş yavaş uyandığı için çocukları aşırı tatlı bulan kitleye yönelik olduğunu düşünüyorum. Bence Black Bullet devam sezonlarını ve 8.05 civarı bir puan ortalamasını hak eden bir animeydi.

www.turkanime.tv/anime/black-bullet

16| Btooom!

Image

MAL Puanı: 7.60 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 2012

 Psikoloji animelerini çok seven birisiyim ve çok fazla psikoloji animesi izledim. Kaiji ve Monster insan psikolojisini en derin işleyen animelerdir. Btooom!'un ise, onlar kadar derin işlemese de izleyiciye insan psikolojisini en iyi hissettiren anime olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Muhteşem aksiyon sahnelerinin yanında, psikolojileri işledikleri sahneler mükemmeldi. Btooom!'u izlemeden önce Myanimelist puanına bakmamıştım, izledikten sonra ise puanının yüksek olacağını düşünmüştüm (bu şekilde düşündüğüm fazla anime olmaz çünkü benim sevdiğim animelerin Myanimelist puanları genelde ortalamanın altında olur) ama puanına baktığımda beklediğimden bu kadar düşük olması beni şaşırtmıştı. Btooom! bence 8.30 puan ortalamasını ve devam sezonlarını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/btooom

15| Isshuukan Friends.

Image

MAL Puanı: 7.66 | Stüdyo: Brain’s Base | Yayın Yılı: 2014

 Hepimizin sevdiği ama neden sevdiği hakkında gram fikri olmadığı bazı şeyler vardır. Isshuukan Friends. de benim için onlardan birisi.Bu animeyi çok seviyorum ama neden sevdiğim hakkında en ufak fikrim yok o yüzden "bu animenin neresini sevmiştin" diye sorulduğunda genelde, türev sorusu görmüş ilkokul öğrencisi gibi boşluğa bakakalıyorum. Bana göre Isshuukan Friends. 8.50 civarı puan ortalamasını ve devam sezonlarını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/isshuukan-friends

14| Mekakucity Actors

Image

MAL Puanı: 7.19 |  Stüdyo: Shaft | Yayın Yılı: 2014

 Shaft animelerini pek seven birisi değilim. Kullandıkları tarz pek hoşuma gitmez. Etrafta çok az insan olması, olanların bile çok üstünkörü çizilmiş olması bana tarzdan çok tembellik gibi gelir ama Mekakucity Actors'un hikayesi ve içindeki olayları Shaft'ın tarzına (ya da tembelliğine mi demeliyim) tam oturuyor (tabii ki de bu tarz sadece etraftaki insanların çiziminden ibaret değil, renk paleti, atmosfer gibi bir sürü detay da var). Büyük ihtimalle bu animeyi başka bir stüdyo yapmış olsaydı bu kadar beğenmezdim. Animede toplam 10 tane ana karakter var ama birkaçı hariç karakterleri işlemeyi, karakterleri anlatacak yeterli zamanları olmadığı için pek becerememişler. Ama sahip oldukları konuyu, senaryoya iyi bir şekilde yansıtmayı başarmışlar. Animenin en beğendiğim noktası ise son bölümlere kadar senaryoyu izleyiciye direkt vermemesi, eğer olayları iyi takip edemeyip, size verilen parçaları birleştirmezseniz son iki-üç bölüme kadar "ben ne izliyorum?" diye kendinize sorabilirsiniz. Büyük ihtimalle çoğu kişi bu parçaları birleştiremeyip olaylardan hiçbir şey anlamadığından beğenmedi animeyi. Bir de animeyi TV'den izlemiş olan ve çok düşük puan vermiş olanlar da var, onlara ise bir şey diyemem çünkü animenin TV'deki çizimleri berbat ötesi bir şeydi. Mekakucity Actors bana göre 8.10 civarında bir puan ortalamasını çok rahat hak ediyordu.

 TV vs BD (Blu-Ray Disc) için: https://www.youtube.com/watch?v=TOfr40OVtZA

www.turkanime.tv/anime/mekakucity-actors

13| Mondaiji-tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo?

Image

MAL Puanı: 7.80 | Stüdyo: Diomedea | Yayın Yılı: 2013

 Mondaiji-tachi'nin bu kadar underrated olmasının nedeninin dikkatli izlenmeyince hiçbir şey anlaşılmayan bir anime olması olduğunu düşünüyorum. Çoğu kişi animeleri pek dikkatli izlemiyor, ben de Mondaiji-tachi'yi ilk izlediğimde onlardan birisiydim ve anime pek hoşuma gitmemişti ama ikinci izleyişimde pür dikkat izleyince animenin ne kadar muhteşem olduğunu fark etmiştim. Bana göre Mondaiji-tachi 8.70 civarı puan ortalamasını ve devam sezonlarını hak ediyor.

www.turkanime.tv/anime/mondaiji-tachi-ga-isekai-kara-kuru-sou-desu-yo

12| Just Because!

Image

MAL Puanı: 7.43 | Stüdyo: Pine Jam | Yayın Yılı: 2017

NOT: Burada spoiler vardır.

 Çoğu kişi Just Because!'un çok tahmin edilebilir bir sonu olduğunu söylüyor. Ben bu kişileri iki gruba ayırıyorum. Birincisi ve çoğunluğu, animenin son bölümüne kadar hiçbir şeyi tahmin edemese bile animeyi izledikten sonra "ben biliyordum"cular gibi "sonu çok belliydi"şeklinde yorum yapan kişiler. Diğer kısmı ise Hajime Kamoshida'yı tanımayan ve bu yüzden onun sonunun çok tahmin edilebilir olduğunu söyleyenler. Hajime Kamoshida normalde yaptığı işlerden çok farklı bir yol izleyerek onu tanıyanları animenin son bölümünde şaşırtmıştı. Hajime Kamoshida'yı tanımadığı için animenin çok sıradan bir senaryoya ve tahmin edilebilir bir finale sahip olduğunu düşünenlere bir lafım yok onlar yazarın sürprizler yaptığını bilmedikleri için bir sürpriz beklemiyordu ve bir sürpriz yaşanmadığı için finali tahmin edilebilir buldular ama "ben biliyordum"cular kanser dediğimiz sınıfa giriyorlar. Ben Hajime Kamoshida'nın bir hayranıyım ve onun bu animede de "izleyicilerin daha çok sevdiği kız" olan Ena ile Eita'yı birleştireceğini düşünmüştüm ama böyle bir şey yaşanmadığı için animenin sonu benim için sürpriz olmuştu. "Daha anime çıkmadan nasıl Ena'nın daha çok sevileceğini bilecek ki." demeyin. Adam normalde, erkek ana karakter ile birleştireceği kızı öyle bir tasarlıyor ki izleyicilerin onu diğer kızdan daha çok seveceği garanti gibi bir şey oluyor. Ayrıca Eita'nın Ena ile birlikte olacağını düşünmemin bir başka sebebi de Ena'nın fotoğraf yarışmasını kazanmasıydı. Eğer Ena fotoğraf yarışmasını kazanmasaydı, "Tamam Ena aşk yarışını kaybetti" diye düşünecektim, çünkü Hajime Kamoshida karakterleri ruhsal olarak tamamen çökerten ya da tamamen mutlu eden birisi. Bu animede bir yerde mutlu edip diğer yerde ise mutsuz etmesi benim için sürpriz olmuştu. Bana göre Just Because! 8.55 civarı bir puan ortalamasını hak ediyordu.

www.turkanime.tv/anime/just-because

11| Boku wa Tomodachi ga Sukunai Series (Haganai Series)

Image

MAL Puanı: 7.54 (iki sezonun ortalaması) | Stüdyo: AIC Build | Yayın Yılı: 2011-2013

 Normalde ecchi-harem animelerinden nefret ederim. Ama Haganai normal ecchi-harem animelerinden oldukça farklı. "Klişeleri yıkan yedi anime ve manga" adlı klasik olmuş listede de Kodaka'nın kalın kafalı bir harem ana karakteri olmadığından bahsedilir (aşağıya linkini bırakıyorum). Aynı zamanda da tüm kızların peşinden koşan ya da tüm kızların onun peşinden koştuğu klasik harem ana karakterlerinden de farklıdır. Bu animenin tek haremlik yanı tüm animedeki tek genç erkek karakterin Kodaka olması. Ecchi kısımları fazla abartılmadığından ve komedi ögeleri eklenerek izleyiciye sunulduğundan, sırf fan service için konulan saçma sapan ecchi kısımları gibi hissettirmiyordu. Animedeki tek sıkıntım romantizm kısmının aşırı az olması. Eğer bu animenin içinde Sena x Kodaka romantizmi daha fazla olsaydı daha güzel bir anime olabilirdi ama yine de bu haliyle bile muhteşem bir anime. Bence Haganai serisi türünün en iyi örneği olduğu için 8.75 civarı bir puanı hak ediyordu (devam sezonlarını hak etmiyordu çünkü light novelde devamı gerçekten aşırı kötü, yazar bildiğin trollemiş herkesi).

http://www.turkanime.tv/anime/boku-wa-tomodachi-ga-sukunai

https://myanimelist.net/featured/2195/7_Anime_and_Manga_That_Destroyed_Clich

BÖLÜM 2

https://www.animeler.net/galeri/hak-ettigi-degeri-gormeyen-underrated-20-anime-bolum-2

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları