Dil bariyerine rağmen bir şansı hak eden 5 anime.

Her ne kadar Japon kültürü, seslendirmenlerini ve klasik animelerini sevsek de, Bazen değişiklik iyi olabiliyor. 

Yalan söylemeyeceğim ilk Çince duyduğumda bende bir anlığına neye uğradığımı şaşırdım ve afalladım. Ancak izlemeye devam ettikçe şunu gördüm ki animelerde sevdiğimiz neredeyse tüm özellikleri bulundurmasının yanı sıra o bıktığımız klişeler, görmekten sıkıldığımız karakterler ve artık ne olacağını adımız gibi bildiğimiz olayların aksine yeni ve farklı şeylerle dolu.

Kendi küçük dünyamızda, sadece gözümüzün görebildiği kadar alanda kalmak ne kadar rahat olsada oranın ardıda da bir o kadar cevherlerle dolu. İşte o cevherlerden birkaçı olduğunu düşündüğüm 5 anime.

Shuangsheng Lingtan(双生灵探)

Shuangsheng Lingtan(双生灵探)

Yıl: 2016(-2017)

Türler: Gizem, Psikolojik

Süre: 14 dakikadan 20 bölüm


İkiz dedektifler Xiaotu ve Xiaohu doğaüstü olaylara odaklanan bir iş kurarlar. Fakat, sıradan gözüken bir "Doğaüstü" olayı araştırmaya başladıklarında, tuhaf olaylar serisi ortaya çıkmaya başlar. Bu amaçla, Xiaotu ve Xiaohu gerçeğe olan puslu yolu aydınlatmak için, attıkları her adımla zorluklukların üstesinden gelir.


Hikayeyi önce çıkaran bu anime sizi tahmin ederek ve sürekli yanılarak bırakacak. Xiaohu kısa zaman önce ölmüş olmasına rağmen kardeşini hala gördüğü iddia eden Xiaotu. Farklı gibi görünen hikayeler seri ilerledikçe teker teker birbirine bağlanır ve tatmin edici bir son için sahneyi hazırlayarak daha önce keşfedilmemiş bir deneyim hissi veriyor. Sade ancak tatmin edici karakter tasarımları ve alışılagelmişten biraz farklı bir animasyon stili hakim. Klasik dedektif müziklerini andıran açılış şarkısı her bölümün başında seriye ön ayak oluyor. Seslendirme güzel ve Çince animeye başlamak için belkide en iyi örneklerden biri. Öne çıkan bir karakter olmasada her birinin gelişimini görme şansını yakalıyoruz. İzlerken sürekli sorgulamanızı sağlayacak bir anime.

Mo Dao Zu Shi(魔道祖师)

Mo Dao Zu Shi(魔道祖师)

Yıl: 2018

Türler: Aksiyon, Macera, Gizem, Supernatural, Komedi, Tarihi

Süre: 24 dakikadan 15 bölüm(ilk bölüm istisna olarak 40 dakikadır)


Şeytan Tarikatı'nın kurucusu Üstad-ı Azam Wei Wuxian hayatını serkeşlik içinde geçirmiş, neden olduğu kaotik olaylar yüzünden milyonların ahını almıştır. En yakın dostu da kendisine ihanet edince, Dörtler'in Höyükler Baskını esnasında canından olmuştur. Mistik klanların aylar süren reenkarnasyon ritüelleri sonuçsuz kalmasına rağmen, 13 yıl sonra deli bir oğlanın ruh çağırma ayiniyle vücuduna enkarne olur. Ancak, Gusu Lan Klanı'nın Wangji Efendi'siyle yollarının tekrar kesişeceğinden bihaberdir.


Göz alıcı çizimleri ve sürükleyici hikayesi ile her yerinden çin kültürü fışkırsa bile çince konuştularını fark etmeyeceksiniz. Birbirinden farklı ve özgün kişilikli karakterlerin birbirleri ile karşılaşmasının görmenin zevkinin yanı sıra ana karakter Wei Wuxian haylaz, özgür fikirli kişiliği ile izlemeyi bir o kadar daha eğlenceli hale getiriyor. Karakterlerin çaldığı etkileyici melodilerin yanı sıra inanılmaz açılış ve kapanış müzikleri de izleyenleri bekliyor. Belki çin seslendirmenlerde anlaşılması biraz daha güç olabilecek vurgu ve duygu aktarımı bu animede japonlara kaybetmeyecek seviyede.

Ling Qi(灵契)

Ling Qi(灵契)

Yıl: 2016

Türler: Aksiyon, Komedi, Supernatural, Sihir, Shounen Ai

Süre: 14 dakikadan 20 bölüm


Şeytan kovucu eski bir ailenin varisi, Keika You ailesini kaybettikten sonra çökmüştür. Sokak falcılığı ve bilgisayar tamirciliğinde part-time çalışarak para kazanmaya çalışıyor. Bir gece hurdalıkta gizemli olduğu kadar karizmatik, kötü ruhlarla savaşan bir şeytan kovucu olan Ki Tanmoku'yla tanışır. Bu karşılaşma Keika You için kaçınılmaz hikayenin başlangıcı olur. Ne yazık ki ona aslında araba çarpmış ve hayalet olmuştur. Bu tam da yakışıklı şeytan kovucu Ki'nin ortaya çıkıp Keika'dan beraber kötü ruhlarla savaşmak için anlaşma yapmak istediği ana denk gelir. Kahramanlarımızın arkadaşlığı burada başlar!


Japonca dublajı mevcut olmasına rağmen ilginç bir şekilde çince kulağa daha doğal geliyor ve karakterleri daha iyi yansıtıyor gibi bir his veriyor. Shounen  Ai etkeni onun için gelenleri tatmin edicek seviyede olmasının yanı sıra onunla ilgilenmeyenleri en ufak derecede rahatsız etmeyecek düzeyde. Karakterler doğal ve bağ kuracağınız kişiliklere sahip. Hikaye bitmiyor ancak ikinci sezon mevcut. Rahatlayıp izleyebileceğiniz bir anime. Benzer ama farklı çin kültürü ve folklorları ile tanışmanın zevkli bir yolu.

Quanzhi Fashi(全职法师)

Quanzhi Fashi(全职法师)

Yıl: 2016

Türler: Aksiyon, Sihir, Fantazi, Okul

Süre: 18 dakikadan 12 bölüm


Her şey birden değişmişti. Okulu artık büyücülük dersi veriyordu. Arkadaşları ise sürekli büyücülükten bahsediyordu. Değişen bu şeylere karşı değişmeyen şeyler de vardı elbette. Mo Fan azminden hiçbir şey kaybetmemişti ve sadece kendisinin yapabileceği şeyler olduğunun farkına varmıştı.


Her ne kadar hikaye ana karakteri ve dünyayı tanıtarak başlamasa da bu bize içine düştüğü bu durumu onun gözünden tecrübe etme fırsatı veriyor. Pek çok animenin ana karakterinin aksine Mo Fan  gerçekten zeki, ne yaptığını biliyor ve herşeyini ortaya koyuyor. Ve her bir karakterin gelişimi ve güçlenmesi izlemeye değer bir seriyi önümüze getiriyor. An itibariyle serinin ikinci ve üçüncü çıkmış bulunmakta (ancak ikinci sezon hikayenin işleyişi ve olayların gelişme şekli nedeniyle diğer sezonlara kıyasla biraz daha gölgede kalıyor).

Quanzhi Gaoshou(全职高手)

 Quanzhi Gaoshou(全职高手)

Yıl: 2017

Türler: Aksiyon, Oyun

Süre: 24 dakikadan 12 bölüm


Glory isimli online oyunda Ye Xiu profesyonel oyuncular arasındadır. Ne var ki çeşitli sebeplerden ötürü takımdan atılır. Profesyonel oyuncular sahnesinden inmesinden sonra ise internet kafede bir iş bulur. Glory oyununun 10. sunucusu açıldığı vakit kendisini bir kez daha oyuna atar. 10 yıllık tecrübe ve yaşadıkları ile zirveye giden yolu tekrar adımlıyordur.


Hiyake hızlı gelişiyor ve profesyonel gamerlığın(oyunculuk) zorluklarını ele alıyor. Kişisel hayat, arkadaşlıklar ve düşmanlıklar. Ergin ve ne istediğini bilen karakterlerini öne çıkaran anime aralarındaki dinamiğe ve birbirleriyle olan ilişkilerine oldukça önem veriyor. Serinin ciddi havasının yanı sıra arada giren komik anlarla daha hafif ve rahatlatıcı bir deneyim sunuyor. Yenilikçi bir bakış açısıyla detaylı arka planın dünya yaratmaya katkısı büyük, aktif ve etkileyici açılarla gördüğümüz olaylar bir film hissi veriyor ve deneyimi bir o kadar daha zevkli hale getiriyor. Duygusal anlarda zarif piyano müziği, aksiyonu kendisi kadar hızlı melodiler ve ana karakterin espirileri sırasında çalan o müziğin yanı sıra özellikle kapanış müziği seriye mükemmel uyum sağlıyor. Belki de serinin en büyük talihsizliği 12 bölüm ile sınırlı kalmak zorunda olması.

Türkçe Altyazılı "Quan Zhi Gao Shou" Fragmanı

Mümkün olduğunca her türden animeye yer vermeye çalıştım. Yeni birşeyler arayanlar ya da bir maceraya atılmak isteyenlerin denemesini içtenlikle tavsiye ederim. 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları