Bir Gezginin Günlüğü

 Aru Tabibito no Nikki, görselliğinden tutun size yaşattıklarına kadar eşsiz bir anime. Toplamda sadece 15 dakikadan oluşan bu kısa ONA (Original Network Animation) serisi 2003'te, tam 6 yıl sonra Oscar ödülü alacak bir animatör olan Kato Kunio tarafından yapılmış; ve ne diyebilirim ki, adam o Oscar ödülünü neden aldığını sadece bu çalışmasında bile çok net bir biçimde gösteriyor. Nefes kesici, harika bir macera.

SENARYO

 Tortov Roddle, bilinmeyen bir diyarda gittiği yerlerin halkıyla iletişim kurarak seyahat eden sessiz sakin bir adamdır. Şehirden şehre uzun bacaklı domuzuyla olan yolculuğunda yerel halkın ilginç özelliklerini gözlemler ve geçmiş hatıralarını anlatır.

 Aru Tabibito no Nikki, bir hikayenin vurucu olması için uzun olması gerekmediğini kanıtlayan yapımlardan birisi. Altı bölüm, altı farklı hikaye ve hepsi de birbirinden güzel. Bir bölümde birkaç çocuğun gülümsemesinin insanın içini sıcak bir yemekten daha fazla ısıtabileceğini anlatırken, başka bir bölümde ise mutluluğun paylaştıkça arttığını ve asla sonsuza kadar sürmeyeceğini ama her zaman başka mutluluklar bulmak gerektiğini anlatabiliyor... Böyle diyorum ama acaba gerçekten de bunları mı anlatıyor? Bu öyle bir yapım ki, anlattığı hikayelerden isteyen istediği sonucu çıkarabilir. Çünkü, karakterler asla konuşmuyor. Onlardan duyduğumuz tek yorumlar, Tortov Roddle adlı ana karakterimizin her bölümde bize sadece iki defa gösterilen, günlüğüne yazdığı birkaç satır. Aru Tabibito no Nikki, kısa süresine rağmen her saniyesinde pür dikkat izleyip, izlediğiniz olayları kendinize göre yorumlayarak sonuç çıkarmanız gereken tarzda bir anime.

KARAKTERLER

 Karakterler konusunda her bölümde gördüğümüz Tortov Roddle ve onun uzun bacaklı domuzu dışında bahsedilecek bir şey yok, hatta o ikisi hakkında konuşmamız gereken bir şey de yok. Anime boyunca Tortov'un maceralarını izliyoruz ama Tortov yerine siyah bir silüet koyup adını bile vermeseler de değişen pek bir şey olmazdı.

GÖRSELLİK

 Aru Tabibito no Nikki'nin görselliği eşsiz, harika ve böyle bir yapıma tam uyuyor. İkinci bölümle beraber artık sanki o dünyanın bir parçası gibi hissetmemi sağlayan tuhaf bir havası var. Normalde bu tarz atmosferlere sahip yapımları boğucu bulur ve hiç beğenmem, fakat Aru Tabibito no Nikki kelimelerle tanımlanamayan, sadece deneyim edildiğinde anlaşılabilecek özel bir havaya sahip. Ayrıca, tavşan insanlar, kahvenin içinden çıkan bir balık ve sırtında bir şehir taşıyan dev kurbağalar gibi ögelerle birlikte sürrealizmi de oldukça güzel bir biçimde kullanıyor.

MÜZİKLER ve SESLENDİRME

 Animedeki soundtracklerin her biri harika. Hepsi atmosfere uyumlu, sakin müzikler. Bu müzikleri duyduktan sonra, keşke bu animeyi izlemek için birkaç ay daha bekleyip, daha ıssız bir yerdeyken izleseydim demeden edemedim.

 Seslendirme konusuna gelince ise, bu animede seslendirme yok, zaten seslendirmeye ihtiyaç da yok; bu yapım, size vermek istediği her şeyi hiçbir seslendirme kullanmadan vermeyi başarabiliyor.

İŞLENİŞ

 Aru Tabibito no Nikki, bir Fantezi-Macera animesi.

 Animenin içerdiği fantastik ögelere ayılıp bayıldığımı söyleyemeyeceğim. Çünkü, animenin odak noktası orası değil. Bu animede önemli olan şey, fantastik ögeler üzerinden anlatılan ve izleyicinin yorumuna bırakılan maceralar. Peki animenin odak noktası olan maceranın işlenişi nasıl? Tek kelime ile muazzam. Az önce bahsettiğim gibi, ikinci bölümden itibaren bu dünyanın içine çekilip, sanki maceraları Tortov değil de ben yaşıyormuşum gibi hissettim. Bu yapım, böyle bir yol macerasının en iyi işlenişlerinden birisine sahip.

PUANLAMA

Kullandığım puanlama ölçeği için tıklayınız.


Görsellik: 9

Müzikler: 9

Senaryo: 8

Karakterler: 4

İşleniş: 8

 Aru Tabibito no Nikki, herkesin kesinlikle deneyim etmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Çünkü, eşi benzeri bulunmayan nadir animelerden birisi. 

 Son olarak, bu animeyi Türkçe'ye çevirdikleri için Kanashii Fansub'a teşekkür ediyorum. Animede çevirecek pek fazla bir şey yoktu belki ama eğer onlar bu animeyi çevirip Türkanime sitesine yüklemeseydi, ben bu muazzam yapımla asla karşılaşmayabilirdim.

GENEL PUAN:

Image

http://www.turkanime.tv/anime/aru-tabibito-no-nikki

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları