Burdurlands!

Sevgili ve değerli okur:

 Bu yazı, oyun incelemesinden çok Borderlands Serisi’ne başlamak isteyen arkadaşlar için bir rehber ya da tanıtım tadında olacaktır. Buna rağmen spoiler içerebilir. Yani:

“Borderlands Serisi kime ait, Borderlands nasıl bir oyun, Hikayesi nasıl? Seriye hangi oyunuyla başlamalıyım?” gibi sorulara sahipseniz doğru yerdesiniz.

 Borderlands serisinin tek bir oyununa odaklanmak yerine bütün seriden bahsedeceğim için karakterlere değinmeyeceğim.

Başlangıç

 Her şey, Randy Pitchford’un önderliğinde Brian Martel, Stephen Bahl, Landon Montgomery ve Rob Hieronimous isimli beş arkadaşın, çalıştıkları firmadan (Rebel Boat Rocker) ayrılıp kendi özgün içeriklerini hiçbir engel olmadan çıkarmak için bir stüdyo kurmak istemesiyle başladı. Tecrübe sahibi olsa da bulundukları çağ için bir anda yeni bir oyun serisi yapmanın riskli olacağını ve başka oyun serilerine ek oyun yapmanın daha akıllıca olacağını düşünen bu stüdyonun ismi Gearbox Software’dı (16 Şubat 1999).

valve software ile ilgili görsel sonucu

 Stüdyonun ilk işleri arasında en dikkat çekeniyse Half-life’a ek oyun çıkarmaları oldu. Hatta Gearbox Valve ile görüşmeden önce Randy Pitchford’u bizzat Gabe Newell çağırdı. Şans mı yoksa önceden mi ayarlandı (çünkü Gabe Newell çevresi sayesinde Gearbox’ın projesinden haberdardı) bilinmez ama Gabe Newell’ın Randy Pitchford’a sunduğu proje, Gearbox’ın aklından geçene büyük ölçüde benziyordu. Tahmin edeceğiniz üzere Gearbox teklifi kabul etti. Bununla da kalmayıp Valve ile ilişkisini büyütüp Counter Strike için harita tasarlamaya başladılar. Valve Gearbox’ın potansiyelini gördü ve onlara daha büyük bir projenin varlığından bahsederek kendilerine projeyi üstlenmelerini istediğini söyledi. Gearbox teklifi kabul edemezdi çünkü hali hazırda Half-life: Blue shift’i geliştirmek ve klasik Half-life’ı Play Station 2’ye portlamak gibi vazifelere sahipti. Tabii bu durum elindeki projeleri bitirmeleriyle yani Mayıs 2001’de değişti, Counter Strike: Condition Zero projesindeki son boş koltuk Gearbox’ın olmuştu.

Ä°lgili resim

 Condition Zero’nun yapımı sırasında Gearbox’ın aklında ezber bozan bir proje olmasına rağmen Valve’ın kamuoyuna aktardığı oyun daha geleneksel ve alışılageldik bir oyundu ve oyun için planlanan geleneksel çizgi Gearbox’ın yenilikçi tavrına oldukça tersti. Gearbox, Valve’ın aklındaki oyunu yaparlarsa zaten var olan Counter Strike’ı tekrar yapmış olmaktan başka hiçbir başarı elde edemeyeceklerini söyledi.  İşin sonunda anlaşamayan iki firma Temmuz 2002’de yollarını ayırdı; Condition Zero’nun yapımı ise Ritual Entertainment’e devredildi.

 Valve ile ortaklığını bitirdikten sonra James Bond 007: Night Fire ve Halo: Combat Evolved’un bilgisayar portunuda yapan Gearbox çok geçmeden kendi oyun serisini yapmaya koyuldu ve böylece iki yılın ardından, 2005’te Brother in Arms’ı piyasaya sürdüler. Altı oyunluk Brothers in Arms serisinden sonra Gearbox nihayet oyun dünyasına yeni bir janra oluşturacak o oyunu çıkardı: Burdurlands.

borderlands vault symbol ile ilgili görsel sonucu

“Borderlands nasıl bir oyun?” diye sorarsanız size “Diablo ile Doom’un karışımı gibi bir şey.” derdim. Tabii combat’ın Doom kadar kaliteli olduğunu falan düşünmeyin, yine de bu boş bir benzetme değil çünkü oyunun programlama ekibinin başı olan Jimmy Sieben Game İnformer’da verdiği bir röportajda “Ben her zaman kısa ama sık aralıklı çatışmaların olduğu, farklı loot’ların kazanıldığı, RPG elementlerin bulunduğu ve uzun soluklu olan bir oyun oynamak istedim. Üniversite zamanlarımda deli gibi Diablo oynardım. Sabahtan akşama kadar durmadan… Demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Ben hala böyle bir oyunun açlığı içerisindeyim.” dedi.

 Tabii serinin oynanış kısmına daha sonra gireceğim, bu yüzden her zaman yaptığımız gibi önce hikaye kısmıyla başlayalım.

Hikaye

borderlands pandora ile ilgili görsel sonucu

 Hikayemiz yaşadığımız Dünya’nın artık insanların ağzına almayacağı kadar önemsizleştiği, kolonileşmenin artık “kolonileşme” diye anılmadığı, buradan tahmin edilebileceği gibi ışınlanmanın bulunduğu ve çoğu sağlık sorununun çok kolay bir şekilde tedavi edilebildiği bir gelecekte, Pandora adında canı götünden çıkmak üzere olan bir gezegende geçiyor. İşte böyle bir zamanda insanların inandığı bir efsane var, “Kim bir Vault bulup onu açarsa içindeki antik uzaylı teknolojisi, bilgisi, hazinesi ve silahları sayesinde hayatının sonuna kadar şanlı bir hayat sürer.” siz de kendinize kimin niye böyle ucu belirsiz olan bir hikayeye inandığını soruyorsunuz değil mi?Burada bahsettiğim gelecek insanların huzurla yaşadığı bir gelecek değil, kapitalizmin mutlak hüküm sürdüğü, öyle ki şirketlerin artık ordu diye anıldığı ve hatta gezegen sahibi olduğu bir gelecekten bahsediyorum. Eğer böyle bir gelecekte Pandora gibi bilmediğiniz bir gezene geldiyseniz, bunun dört sebebi vardır: Pandora’da doğacak kadar şanssızsınız, salaksınız, kanun kaçağısınız ya da siz bir Vault Hunter’sınız.

Ä°lgili resim

 Evet efsaneye inanan bu enayilere Vault Hunter diyoruz. Güçlü ya da güçsüz bilinmez ama eğer bir kişi Vault’u bulmaya kafayı taktıysa o normal bir insan değildir. Robotlara iletişim kurabilen bir teknopat mı, her türlü silaha anında adapte olup onunla bir anda ölüm makinasına dönüşen bir komando mu, gizemli bir kelle avcısı mı ya da en tehlikelisi, sebebi belli olmayan bir şekilde doğuştan olağan üstü güçlere sahip bir Siren mı? Az önce saydıklarım, bu manyaklar sürüsünün sadece küçük bir kısmı, daha nasıl tipler var kim bilir. Peki biz neyiz? Mühendis? Hayır. Milyoner? Keşke… Doktor? Diplomaya ihtiyacın olmaz. Peki, Vault Hunter? Evet biz bir Vault Hunter’ız.

 Serinin her oyunu, dört tane Vault Hunter’ın belirli bir sebepten dolayı bir araya gelmesiyle başlar. Borderlands 1 hariç diğer oyunlarda (Borderlands 2, Borderlands: ThePre Squel) ekstra DLC karakterleri gelir ve oynanabilirlerdir.

borderlands echo device ile ilgili görsel sonucu

Borderlands hikayesini göze sokarak anlatmaz. Dark Souls gibi düşünebilirsiniz ama oyun bittiğinde “Noldu ki la şimdi?” demeyeceğinizden de emin olabilirsiniz. Yine de şunu bilmelisiniz: bu oyunda gördüğünüz hiçbir karakter size nereden geldiğini, derdini, geçmişini, ailesini ve diğer karakterlerle olan bağlantısını anlatmaz, bunları Bioshock serisindeki gibi ses kayıtlarından öğrenirsiniz ama bu gözünüzü korkutmasın çünkü oyunun hikayesini o an oynarken tamamen öğrenemeseniz de oyunun kendini tekrar tekrar oynattırabilmesinden ötürü yavaş yavaş hikayeye hakim oluyorsunuz. 

Oynanış

borderlands 2 gameplay ile ilgili görsel sonucu

 Borderlands bir shoot and loot oyunudur. Yani oyunun ana dinamiği düşmanlardan ya da çevredeki sandıklardan bulduğunuz eşyalarla ve görevlerden gelen tecrübe puanlarıyla kendinizi güçlendirmektir. Bunun yanında Borderlands, coop yani internet üzerinden sınırlı sayıda arkadaşınızla (tam olarak dört kişi) beraber oynayabildiğiniz bir oyundur.

 Hikaye kısmında da anlattığım gibi her Borderlands oyunu en başta size oynayabileceğiniz dört karakter sunar. Genellikle dört karakterden ikisinin oynanışı birbirine benzer. Bu dört karakterin hepsinin bir tane action skill’i ve 3 farklı skill ağacı bulunur. 

borderlands skill tree ile ilgili görsel sonucuborderlands skill tree ile ilgili görsel sonucu

 Borderlands serisindeki her karakterin Action Skill’i kendine özgüdür.  Action skill’ine düşmanı belirli bir alana hapsetmek veya herhangi bir zemine tutunabilen ve otomatik düşmanlara ateş eden bir taret örnek olarak verilebilir.

 Skill ağaçları action skill’i gibi ekstra bir yetenek vermez,bunun yerine karakterin temel statlarını arttırır, action skill’e ekstra etkiler verir (mesela action skill’iniz düşmana ekstra alev hasarı verir) ve ekstra mekanik ekler. Ekstra mekaniklere örnek olarak: düşmanları öldürdüğümüzde gelen ve biriktirilebilen köfte puanları olsun. Bu köfte puanları ne kadar fazlaysa karakter o kadar hızlı hareket edebilsin ve ateş menzili artsın. Böyle bir mekanik sadece skill ağaçlarından elde edilir.

Eşyalar

 Oyundaki eşyalar:silahlar, class modları, relicler, el bombaları ve kalkanlardır. En sıradan olandan en nadir olana doğru eşyaların isimlerinin rengi şöyle olur:

borderlands 2 weapon rarity ile ilgili görsel sonucu

1) Beyaz

2) Yeşil

3) Mavi

4) Mor

5) Turuncu

6) Magenta (Turuncu silahlardan daha nadir olsalar da savaşa etkileri hakkında aynı şey söylenemez.)

7) Pembe

8) Turkuaz 

Silahlar

 Oyunda tabanca, smg (hafif makinalı silah), tüfek, sniper, lazer silahı, bazuka ve pompalı tüfek olmak üzere yedi çeşit silah türü var. Bu yedi silah çeşidi de: otomatik, yarı otomatik ve otomatik olmayan silahlar olarak üçe ayrılıyor. Bitti mi? Hayır. Bu silahlar aynı zamanda yan etkileri üzerinden de: elektrikli, kimyasal, slag, patlayıcı, ateş ve normal olmak üzere altı çeşide ayrılıyor. Bu altı etkiye element efekti denir.

borderlands shock weapon ile ilgili görsel sonucu

1)   Elektrik hasarına sahip silahlar kalkanlara (kalkanlara sonra değineceğim) karşı etkilidir ve saniye başına elektrik hasarı verir. Zırhlı düşmanlara karşı etkisizdir.

borderlands 2 weapon rarity ile ilgili görsel sonucu

2)   Kimyasal hasara sahip silahlar zırhı olan (can barı sarı olan) düşmanlara karşı etkilidir ve saniye başına kimyasal hasar verir. Kalkanlara karşı etkisizdir.

borderlands slag weapon ile ilgili görsel sonucu

3)   Slag etkisine sahip bir silahla düşmana ateş ettiğinizde düşmanın rengi mor olursa o düşmanı slag hasarı olmayan bir silahla vurduğunuzda fazladan hasar verirsiniz.

Ä°lgili resim

4)   Ateş hasarına sahip silahlar can barı normal olan (kırmızı) düşmanlara karşı etkilidir ve saniye başı hasar verir. Kalkanlara ve zırhlara karşı etkisizdir.

borderlands explosive weapons ile ilgili görsel sonucu

5)   Patlama hasarına sahip silahlar kırmızı can barına ekstra, diğer can barlarına normal hasar verir. Çok nadiren bazı düşmanların patlama hasarına karşı direnci vardır.

borderlands 2 enemies ile ilgili görsel sonucu

 Nadiren düşmanların kalkanları her saldırıya dirençli ve sarı can barı olmasına rağmen kimyasal hasara karşı dirençli olabilir.

 Hangi silahı kullanacağınıza sizden çok karakterinizin yan etkileri belirliyor. Mesela karakteriniz her mermi yenilediğinde (bundan sonra reload yapmak diyeceğim) silah hasarını arttıran ve yaptığı reload başına bu etkileri biriktirebildiği bir yeteneğe sahip olsun. Bu karaktere her 50 mermide bir reload yaptıran bir tüfek mi daha iyi gider yoksa her iki mermide reload yaptıran bir pompalı tüfek mi?

Kalkanlar

Borderlands 2 shields ile ilgili görsel sonucu

 Kalkanlar adından da anlaşıldığı gibi düşmanlardan gelen saldırılara karşı ekstra bir korumadır. Kalkanların barının rengi mavidir ve can barınızın hemen üstündedir. Kalkanlar da silahlar gibi element efektlerine sahiptir. Bu efektler genelde kalkanınızın dayanıklılığı bittiğinde (kırıldığında) çevreye elektrik, ateş vb. dalgası yaymak şeklinde görülür. Element efektlerinin haricinde kalkanın kırılması koşulunda karakterinizin hareket hızının artması, silah hasarının artması gibi etkiler de kalkanların yetenekleri arasındadır

 Kalkanınız kırıldığında belirli bir süre sonra yeniden oluşur. Kalkanın yeniden oluşma hızı ve bekleme süresi skill ağacındaki yeteneklerden etkilenir.

borderlands 2 fight for your life ile ilgili görsel sonucu

 Peki kalkanınız kırıldı ve can puanlarınız bitti o zaman nolucak? Eğer oyunda ölürseniz (kısmen ölürseniz) “Fight for your life!” yani “SIK MEMATİ SIK SIK!!1!!11” diye bir duruma gelirsiniz. Olay şu: siz verilen sürede (ekranın hemen aşağısında çıkan kırmızı bar ile süre gösterilir) bir düşmanı öldürürseniz ya da coop oynadığınız arkadaşınız tarafından kaldırılırsanız, canınızın belirli bir yüzdesiyle (canınızı tekrar yenileyebilirsiniz) oyuna geri devam edersiniz. Verilen sürede bahsettiğim iki koşuldan birini yerine getiremediyseniz ölürsünüz ve en yakın save veya fast travel noktasında tekrar canlanırsınız. Fight for your life süresi ve kalktığınızda oyuna devam ettiğiniz can yüzdesi skill ağacı, relic ve class mod'lardan etkilenir.

Class mod

borderlands 2 class mods ile ilgili görsel sonucu

 Oyundaki oynanabilir karakterlere özel olan, skill ağacındaki bazı yetenekleri direkt olarak güçlendiren (bu etki her class mod’da olmaz), bunların haricinde “%30 tüfek hasarı veya %40 fazladan kalkan” gibi etkilere sahip eşyalara class mod denir. Baştaki cümleden de anlayacağınız gibi siren sınıfındaki bir karakterin class mod’unu komando sınıfı bir karakter kullanamaz.

Relic

borderlands 2 relic ile ilgili görsel sonucu

 Reliclerin, karakterlerin skill ağacına etkisi olmaması ve her sınıftan karakterler tarafından kullanılması haricinde class mod’lardan bir farkı yok. Tabii class mod’larının etkileri (skill ağacına etkileri harici etkiler) genelde “pompalı tüfekle yapılan saldırılar %50 fazladan hasar verir” gibiyken, relicler “kimyasal ve alev efektine %30 direnç verir” gibi etkilere de sahiptir.

El bombaları

borderlands 2 grenade ile ilgili görsel sonucu

 Çok anlatacak bir şey yok. Oyunda farklı tarzda patlama şekilleri bulunuyor. Bu neyi etkiler? Mesela bazı bombalar kapalı alanda daha etkiliyken bazı bombalar açık alanda daha etkilidir. Diğer eşyalar gibi bombalar da element efektlerine sahiptir

Oyundaki mode'lar ve level sistemi

borderlands 2 ultimate vault hunter mode ile ilgili görsel sonucu

 Oyunda, oyunu iki kere bitirmenizle, oyunu bitirdiğiniz karakteriniz için açılan 2 tane mode ve başta oynadığız mode’la da toplam üç tane mode bulunuyor. Normal mode, True vault hunter mode ve Ultimate vault hunter mode (uvhm). Bu üç mode’da, düşmanlar baştan sona güçlenirler ve karakterinizin gelebileceği level limiti yükselir ancak yaptığınız görevler hep aynı olur. Uvhm’de karakterinizin level’i kaçsa düşmanların level’i de o kadar olur. Bu da şu soruyu sorduruyor insana “E sıkılmaz mıyım?” Size şöyle söyleyeyim, eğer oyunu normal mode’da sıkılmadan bitirdiyseniz geri kalanı da hiç sıkıcı gelmez. Hele arkadaşlarınızla oynarsanız çok daha keyifli oluyor.

 Uvhm DLC ile gelen bir mode’dur. True vault hunter mode’unda oynadığınızda, level’iniz maksimum 50 olur (DLC olmazsa) ama uvhm’de karakteriniz level’i 72’ye kadar yükselebilir.

 Bir de şunu ekleyim: normal mode’u 30 level’de bitirdiniz (genelde 30 level’de bitirilir) o zaman true vault hunter mode’a da 30 level’de devam edersiniz.

İlgili resimborderlands 2 earl ile ilgili görsel sonucu

 Oyunda iki farklı para birimi var bunlar eridium (pre-squel’de moon stone) ve dolar. Dolar ile mermi, silah, can iğnesi gibi eşyalar alırken eridium ile eşya çantanızın limitini, silahlarınızın şarjör kapasitesini ve taşıyabileceğiniz bomba sayısını arttırabilirsiniz.

Görünüş

codehunters ile ilgili görsel sonucu

 Eğer el yapımı çizimlerden oluşan oyunları seviyorsanız Borderlands'in kısmen kendisine özgü grafiklerini de seveceksiniz. Borderlands ilk çıktığında el yapımı çizimlerinden ötürü oldukça ilgi odağı olmuştu. Oyunun grafiklerinin benzediği birçok işi örnek olarak verebiliriz ama Gearbox’ın direkt esinlendiğini söylediği yapım Codehunters’dır. Code Hunters, 2006 yılında yayınlanmış bir Ben Hilmon kısa animasyon filmidir.

borderlands 2 handsome collection ile ilgili görsel sonucu

“Buğra sen bunları geç bize fiyattan haber ver.” Borderlands The Handsome Collection (Borderlands 1 hariç serinin bütün içeriğini kapsayan paket) Steam’de indirim zamanları 480 TL’den 40-60 TL’ye düşüyor. Borderlands 2 ise indirim zamanı 31 TL’den 7-8 TL’ye düşüyor. Borderlands Serisi ilginizi çektiyse, bu yaz Steam indirimlerinde şans vermenizi öneririm.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları