2016-01-24 tarihine göre popüler olan en iyi 10 mangayı listeledik. Genelde ülkemizde devam etmeyen animelerin yeni sezonunu yakın zamanda çıkmayacağı ama konuyu çok merak ettiğimizden okunduğumuz için bulabildiğim kadar devam sayılarını da eklemeye çalıştım.

10. Deadman Wonderlan

Deadman Wonderlan

10 yıl önce Japonya'da büyük bir depren olup çok fazla kayıp verilmiş, ama insanlar arasında kanını vücudunun dışına çıkartıp farklı şekillerde kullanabilen kişiler oluşmuştur. Bu kişiler toplanıp "Deadman Wonderland"  adlı gizemli ve farklı bir hapishanenin gizli katlarında saklanmakta, zevk için zenginler tarafından dövüştürüldükleri için kazanan hayatta kalır ve ödül kazanır, kaybedense genelde organlarını kaybetmektedir.

Serinin baş kahramanı Igarashi Ganta'nın okulda teneffüs saati sırasında, tüm arkadaşlarının gözleri önünde Kırmızı esrarengiz bir adam tarafından hepsi katledilir. Bu olayın sorumlusu olarak Ganta görülür ve bu suçtan hüküm giyerek Deadman Wonderland adlı esrarengiz işler çeviren bir hapishaneye yollanmasıyla macera başlar.

Animenin son bölümü manga 20-21 bölüm arasına denk gelmektedir.

Toplam 13 cilt 62 bölümdür. OKU

9. Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

Tokyo'da insan eti ile beslenen Ghoul (Gulyabaninin Gül'ünden gelir.) denilen varlıklar vardır. İnsanlar haberde duydukları yüzünden korkmaktadırlar.  Kaneki Ken üniversiteye yeni başlamıştır ve kendisi gibi çok fazla kitap okuyan çok güzel biri olan Rize'yle Café Anteiku'da karşılaşır. Bu karşılaşma sonrası Kaneki artık hayatına yarı İnsan yarı Gul olarak devam edecektir.

"Tokyo Ghoul" animesi, mangada 1-61 bölüme denk gelmektedir.
"Tokyo Ghoul √A" animesi, mangada 62-143 bölüme denk gelmektedir. Lakin anime ile manga arasında çok fazla farklar mevcuttur.   62-143 arası:  OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

8. Berserk

Berserk

Guts, idam edilmiş bir cesetten doğmuş, ve küçüklüğünde paralı asker olarak yetiştirilmiştir. Kendinden büyük kılıçları kullanarak bir çok kişiyi yenmiş ve kendi çağında ün salmıştır. Ama hayatını Griffith ile tanıştıktan sonra çok fazla değişmiştir. Şahinler birliğine katılıp çok büyük mücadeleler vermiştir.

Alışılmadık derecede karizmatik ve yakışıklı olan Griffith, Şahinler Birliği isimli paralı asker gurubunun kurucusu ve lideridir. Taktiksel yetenekleri sayesinde yenilmez olarak bilinmektedir ve bu onu Midland Kralı'nın favori komutanı yapmaktadır. En büyük hayali kendi krallığına sahip olmak olan Griffith bu hayali uğruna her şeyden vazgeçebilir.

Berkserk anime ve filmlerinde işlenen konu mangada flashback yani geçmiş olarak verilmektedir. Mangada anime ve filmlerinde izlediğimiz konunun devamı geçmektedir ve 1990 dan beri devam edem en iyi mangadır.

+18 olan hikaye yüzünden okursanız kan, işkence, cinsel unsur bol bol bulunduğunu söyleyelim. Fantastik ögeleri bakımından en büyük seridir, evren büyük ve karışık çizimler ise bir o kadar detaylıdır.
Okumak isteyenler için ilk bölümden başlaması flashback bölümleri geldiğinde isterlerse 80. bölüme atlayabilirler.
OKU

7. Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez, Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın, Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.” Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al'ın bedenini geri almak ve simyayı ve insan diriltmenin sırlarını (felsefe taşı) daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

Fullmetal alchemist brotherhood (yada II) animesi, mangayı kapsamakta ve yeterlidir.

6. Fairy Tail

Fairy Tail

Dünyada bir çok Büyü Loncaları bulunmaktadır. Lucy adlı genç kızsa bir gün Fairy Tail adlı loncaya katılmak istemektedir. FT'in tanınmış büyücüsü Natsu ile karşılaşır ve zamanla arkadaş olurlar ve FT Büyü Loncasına katılabilmektedir. FT loncasını diğer loncalardan ayıran en büyük etken Arkadaşlık Bağlarının çok sıkı olmasıdır.

Natsu, Igneel adlı bir  ateş ejderhanın evlatlık çocuğudur. Babasından öğrendiği Ejderha Avcısı (ATEŞ) büyüsünü kullanan bir büyücüdür. Tanıdığı diğer Ejderha Avcıları ile aynı hikayeyi yaşamaktadır, 7.7.777 tarihinde tüm ejderhalar gizemli bir şekilde yok olmuştur. Natsu babası İgneel'i bulmak istemektedir.

Animenin  Tartaros Arc'ı mangada 416 ya denk gelmektedir. OKU 

5. Shingeki no Kyojin

Shingeki no Kyojin

İnsanların ve devlerin olduğu bir dünyada insanlar, devler tarafından sürekli saldırıya uğrayarak öldürülmektedir. Bu durumdan kurtulmak için insanlar, şehirlerini devlerin ulaşamayacağı yükseklikte surlarla çevirmiş ve uzun yıllar devlerin saldırısından korunmuşlardır. Eren Yeager ve ablası Mikasa Ackerman, bu surlarla çevrili şehirde yaşamaktadır. Eren, bu surların güvenlik için yeterli olmadığını düşünmekte, devlerle savaşmak ve surların dışındaki dünyayı görmek istemektedir. Birgün, hiç görülmemiş büyüklükte bir dev şehre saldırır ve surlarda bir delik açar. Bu delikten şehre akın eden diğer devler şehri yakıp yıkarlar. Eren ve Mikasa, bu saldırıdan sağ kurtulmayı başarır. Fakat devler, Eren'in gözü önünde annesin katleder. Eren ve Mikasa, bundan sonra hayatlarını devlerle savaşmaya ve annelerinin intikamını almaya adayacaklardır.

 Animenin sonu bölümü ortalama olarak mangada 34-35 arasıdır.

OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak 

satılmaktadır.

4. One Piece

One Piece

One Piece evreni üstünde yaşam olmayan ve dünyayı ortadan yılan gibi saran tek bir kıta ve sayısız adalardan oluşmaktadır. Grand Line denilen denizin sonundaki adayı fetheden GOLD ROGER korsanlar kralı olmuştur denizciler tarafından idam edilmeden önce hazinesini orada bıraktığını ve isteyen kişi alabileceğini söyleyince dünyada Korsanlar Çağı başlamıştır. Son adaya gitmek hiç kolay değildir insanlar artık hazinenin varlığından bile kuşku duyar olmuş, okyanus korsan mezarlığına dönmüştür. Roger in iradesini taşıyan Monkey D Luffy ise tayfasını toplayarak korsanlar kralı olmak için maceradan maceraya koşmakta.

Anime de gear4, mangada 780. bölüme denk gelmektedir. OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

3. Death Note

Death Note

Ölüm meleklerinin insanların canını almak için kullandığı defter bir gün yeryüzüne düşer. Bu defteri okulunun bahçesinde bulan Light defterin ön sözünü okuyunca bu defterin bir şaka aracı olduğunu düşünmektedir. Ama defteri denemeden de duramaz. Defteri adı yazılan kişi gerçekten ölmektedir.

Adalet için birçok suçluyu öldüren Kiranın olayını çözmek için en iyi dedektif olan L'yi tutarlar ve Kira ve L arasındaki zeka yarışı başlamış olmaktadır. Kimliği önce ele geçiren kazanacaktır. Kiranın bir kişiyi öldürebilmesi için Adı-Soyad ve yüzünü biliyorken ölüm defterine yazması ve 40 saniye beklemesi yeterlidir. L, adını ve yüzünü göstermeden Kira'yı yakalayabilecek midir.

Anime ve manga arasında pek fark yoktur son bölümlerde ek sahneler var.OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

2. Bleach

Bleach

Kurosaki Ichigo, 15 yaşında bir lise öğrencisi olup ruhları görebilmektedir. Ölümleri bu ruhları cennete gönderen ve bu ruhlar ile beslenen hollow ları cehenneme yollayan meleklerdir. Rukia adlı ölüm meleği Ichigo'ya güçlerini vererek ailesini kurtarmasını sağlamaktadır. İcgiho artık Hollowlar ile ilgilenen bir yarı ölüm meleğidir. Lakin Rukia ruhlar dünyasına dönüp yaptığı yanlışın cezasını çekmek sorundadır. İchigo ruhlar diyarına giderek Rukia'yı ondan sonra sırayla serideki tüm kadınları kurtarmasıyla geçer.

Çok sevdiğimiz animesinin 2. sezonu hala çıkmıyor, animeyi bitirenler 480 den devam etsinler. OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

1. Naruto

Naruto

On iki yıl önce, dokuz kuyruklu şeytan tilki Kyuubi Konohagakure'ye (Gizli Yaprak Köyü) saldırmıştı. Kuyruklarından birini salladığında tsunamiye neden olabilecek kadar güçlü bir canavardır. Yaprak Köyü'nün lideri Dördüncü Hokage, yeni doğmuş bir bebeğin içine, kendi hayatını feda ederek, canavarı mühürlemiştir. Bu çocuğun adı Naruto Uzumaki dir.

Naruto, ailesiz ve canavar çocuk diye dışlanarak yanlış büyümüş ve dikkat çekmeye çalışan bir çocuk olarak büyümüştür. Ninja Akademisinde de pek yetenekli olmayan Naruto, herkesin beğenisini kazanmış bir Hokage olmak istemektedir. Sasuke, Sakura ve Kakashi-sensei ile takım 7 olarak görevlere çıkmakta ve ninja rütbesini yükseltmeye çalışmaktadır. Dünyadaki tüm kuyruklu canavarları toplamak isteyen örgüt Akatsuki ise peşindedir.

Anime Fillerden sıkılan 475 den devam edebilirler. OKU

Lisanslı Manga ciltleri ülkemizde de Türkçe olarak satılmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları