Arkadaşlık teması içeren En İyi 8 Slice of Life anime.

>ÖNEMLİ NOT<

 Bu liste herhangi bir kaynaktan alınmamıştır ve tamamen "ŞAHSİ" görüşlerimden oluşmaktadır.

 Listedeki animeleri seçerken içinde arkadaşlık teması olan ve Slice of Life etiketi taşıyan animelerden seçtim. Yani asıl teması arkadaşlık olmayan bir anime bile bu listede olabilir.

8| Isshuukan Friends.

Image

Stüdyo: Brain’s Base | Yayın Yılı: 2014 | Türler: Komedi, Okul, Shounen, Slice of Life

 Kaori Fujimiya her Pazartesi kaybolan arkadaşlarına ait mutlu anıları yüzünden her zaman yalnızdır. Onunla ne olursa olsun arkadaş olmaya karar veren Yuuki Hase, Kaori'nin ona bir gün 'arkadaşım' demesini ümit ederek her hafta daha da yakınlaşmaya çalışır.

 Hepimizin sevdiği ama neden sevdiği hakkında gram fikri olmadığı bazı şeyler vardır. Isshuukan Friends. de benim için onlardan birisi. Bu animeyi çok seviyorum ama neden sevdiğim hakkında en ufak fikrim yok o yüzden "bu animenin neresini sevmiştin" diye sorulduğunda genelde türev sorusu görmüş ilkokul öğrencisi gibi boşluğa bakakalıyorum.

http://www.turkanime.tv/anime/isshuukan-friends

7| Hyouka

Image

Stüdyo: Kyoto Animation | Yayın Yılı: 2012 | Türler: Gizem, Okul, Slice of Life 

 Oreki Houtarou sosyal aktiviteleri sevmeyen, uyuşuk bir lise öğrencisidir. Okulun klasik edebiyat kulübü, üyesi olmadığı için kapanma noktasına geldiğinden ablasının ricasıyla Houtarou bu kulübe katılır.

 Kulüpte Chitanda Eru adında bir kızla tanışan Houtarou, kulübün zaten bir üyesi olduğunu görünce bırakmak istese de Chitanda'dan etkilenmiştir.

 Kulübe daha sonra Houtarou'nun arkadaşı Fukube Satoshi ve Ibara Mayaka da katılacaktır. Gizemli olaylar ortak ilgi alanları olan bu dörtlü, kulüpte 33 sene önce olan bir olayı araştırmaya başlayacak, olayla ilgili ipuçlarını ise 33 sene önceki üyelerin yaptığı "Hyouga" adlı çalışmada bulacaklardır.

 Hyouka bir gizem animesi ve bu gizem animede muhteşem şekilde işlenmiş. Konu özetinde de gördüğümüz "33 sene önceki olay" yaklaşık 6-7 bölümde çözülüyor ve geri kalan bölümlerde ana karakterlerimiz birbirinden farklı gizemleri çözmeye uğraşıyor. Yani Hyouka aslında episodik bir anime. Normalde epsiodik animeleri pek sevmem ama Hyouka elinde olan bölümsel konuları gizem ile beraber çok güzel harmanlamış. Animenin ufak tefek eksikleri ve son bölümlerinin diğer bölümlere göre olan vasatlığı dışında göze çarpan büyük bir sıkıntısı yok.

www.turkanime.tv/anime/hyouka

6| Boku wa Tomadachi ga Sukunai (Haganai Series)

Image

Stüdyo: AIC Build | Yayın Yılı: 2011-2013 | Türler: Ecchi, Harem, Komedi, Okul, Romantizm, Slice of Life

 Hasegawa Kodaka, katolik bir lise olan Chronica akademisine transfer olmuştur. Doğuştan yarı sarı yarı siyah ve dağınık olan saçlarıyla, asık suratıyla arkadaş bulmakta zorlanmaktadır. Bir gün sınıfa döndüğünde, Mikazuki Yozora adlı sınıf arkadaşının kendi kendine konuştuğunu görür. İkili arkadaş edinmek için "Komşular Kulübü" isimli bir kulüp kurarlar. Çeşitli aktiveteler düzenleyerek, arkadaş edinmekte güçlük çekenlere yardım etmeyi amaçlarlar.

 Normalde ecchi-harem animelerinden nefret ederim. Ama Haganai normal ecchi-harem animelerinden oldukça farklı. "Klişeleri yıkan yedi anime ve manga" adlı klasik olmuş listede de Kodaka'nın kalın kafalı bir harem ana karakteri olmadığından bahsedilir (aşağıya linkini bırakıyorum). Aynı zamanda da tüm kızların peşinden koşan ya da tüm kızların onun peşinden koştuğu klasik harem ana karakterlerinden de farklıdır. Bu animenin tek haremlik yanı tüm animedeki tek genç erkek karakterin Kodaka olması. Ecchi kısımları fazla abartılmadığından ve komedi ögeleri eklenerek izleyiciye sunulduğundan, sırf fanservice için konulan saçma sapan ecchi kısımları gibi hissettirmiyordu. Animedeki tek sıkıntım romantizm kısmının aşırı az olması. Eğer bu animenin içinde Sena x Kodaka romantizmi daha fazla olsaydı daha güzel bir anime olabilirdi ama yine de bu haliyle bile muhteşem bir anime.

http://www.turkanime.tv/anime/boku-wa-tomodachi-ga-sukunai
https://myanimelist.net/featured/2195/7_Anime_and_Manga_That_Destroyed_Clichés

5| Kokoro Connect

Image

Stüdyo: Silver Link. | Yayın Yılı: 2012 | Türler: Doğaüstü, Dram, Komedi, Okul, Romantizm, Slice of Life

 (Resimde soldan sağa) Aoki Yoshifumi, Kiriyama Yui, Yaegashi Taichi, Inaba Himeko ve Nagase Iori okudukları lisede herhangi bir kulübe girme zorunluluğundan dolayı istedikleri kulüpleri bulamadıklarından veya başka sebeplerden dolayı kendi kulüplerini oluştururlar. Kültür Kulübü'nü oluşturan bu beşli birbirleriyle iyi arkadaş olurlar. O kadar ki nedenini bilmedikleri bir sebepten ruhları kendi bedenlerinden çıkarak birbirlerinin bedenlerine girmeye başlar. Bu tuhaf olayın sadece bir günlük olduğunu sanırlar, ancak bu başlarına gelecek doğaüstü olayların sadece başlangıçtır.

 Kokoro Connect'in oldukça klişe bir konusu var. Çoğu animede/filmde/dizide/oyunda gördüğümüz bir tema, vücut değiştirme. Kokoro Connect'i izlemeden önce bu konu üstüne o kadar fazla materyal tüketmiştim ki artık baymıştım ama yine de belki iyi işlemişlerdir diye izlemeye başlamıştım. İyi ki de başlamışım çünkü bu anime elindeki konuyu çok iyi bir biçimde işlemeyi başarmış ve elindeki tek konu vücut değiştirme değilmiş. Bölümler ilerledikçe başka değişik ve komik doğaüstü olaylar da oluyormuş. 

 Animede en çok beğendiğim unsur ise karakterler oldu. Anime elindeki karakterleri işlemeyi mükemmel bir biçimde başarmış. İzlediğim en iyi karakter işlenişlerinden birisi bu animede. Anime karakterlerini izleyiciye doğaüstü olayların gerçekleştiği sırada anlatıyor. Karakterler bir yandan başlarına gelen olayları çözmeye çalışırken diğer yandan da kendi psikolojik sorunlarıyla yüzleşmek ve onların üstesinden arkadaşlarıyla beraber gelmek zorunda kalıyor. Bunu yeri geldiğinde komik, dramatik veya romantik bir biçimde yapıyor. Hazır dram, komedi ve romantizmden bahsetmişken, animede bu üçünün arasındaki geçişler ve denge o kadar güzel ayarlanmış ki hayran kalmamak elde değil. Üç kısımda izleyiciye çok iyi veriliyor.

http://www.turkanime.tv/anime/kokoro-connect

4| Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai.

Image

Stüdyo: A-1 Pictures | Yayın Yılı: 2011 | Türler: Doğaüstü, Dram, Slice of Life

 Jinta Yadomi'nin liderleri olduğu 6 çok yakın çocukluk arkadaşı, gruptan biri olan Meiko Honma (Menma)'nın ölmesiyle dağılır. Jinta, Menma'yı ölmeden önce kırmış fakat özür dileyememiştir. 10 yıl sonrasında herkes farklı bir hayat sürerken Jinta Yadomi de içine kapanık asosyal biri olmuştur.

 Menma bir gün fiziken büyümüş fakat çocuk gibi davranan haliyle Jinta'nın karşısında belirir. Menma'yı Jinta'dan başka kimse göremez. Jinta bunun yaşadığı stresli hayattan dolayı oluşan bir halüsinasyon olduğunu düşünür; fakat Menma'nın Jinta'dan bir dileği vardır: Eski çocukluk arkadaşlarını bir kez daha bir araya getirmek.

 Ano Hana için söyleyeceğim sadece iki şey var. Muhteşem bir arkadaşlık animesi ve izlediğim en iyi drama sahip.

http://www.turkanime.tv/anime/ano-hi-mita-hana-no-namae-wo-bokutachi-wa-mada-shiranai

3| Sora yori mo Tooi Basho

Image

Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 2018 | Türler: Macera, Slice of Life

 Serimiz güney kutbunu ziyaret etmek için yolculuğa çıkan dört kızın olağandışı hikayesini anlatmaktadır. Evet animenin özeti bu. Aslında MAL'daki özeti daha detaylı ve uzun ama bu animeye başlarken sadece bu özeti ve dört ana karakterin ismini+yüzünü bilmeniz yeterli. Gerisini akışına bırakın ve izlemeye başlayın. 

 2018 Kışında merakla beklediğim iki anime vardı, Yuru Camp△ ve Violet Evergarden. Yuru Camp△ güzel ve iyi bir anime olsa da yüksek beklentilerimi karşılayamamıştı. Violet Evergarden ise beklentilerimi tam olarak karşılayan bir animeydi. Bu iki animeyi izlerken bir başka 2018 Kış animesinin ismini daha duymuştum: "Sora yori mo Tooi Basho". MAL'daki yüksek puanını görünce, "Listeme alayım Yuru Camp△ ve Violet Evergarden'dan sonra izlerim" demiştim. Yuru Camp△'ta yüksek beklentilerim yüzünden yaşadığım hayal kırıklığı sonrası bu animeye, hayal kırıklığına uğramamak için fazla bir beklenti ile girmedim. Ancak bilmediğim bir şey vardı. Sora yori mo Tooi Basho, bir beklentiye girmiş olsaydım bile bana beklentilerimden çok daha fazlasını verecekti. Anime ilk üç bölümde dört ana karakteri çeşitli olaylar sonucu bir araya getirdi. Altıncı bölümde ise Antarktika yolculuğu başladı (Altıncı bölüm animedeki en sevdiğim bölümdü). Devamı ise muhteşem bir olaylar silsilesi. Anime boyunca karakterler ile beraber güldüm, ağladım, heyecanlandım ve mutlu oldum. Ve bunlar benim bir animede en çok sevdiğim şeylerdir. Animenin beni karakterlere bağlamasını çok severim. Tari Tari ve Sakurasou nPnK'yu da bu yüzden bu kadar çok seviyorum. Animedeki dört ana karakteri de sevsem de, Hinata animeye kattığı neşe ve renk ile benim için bir adım öne çıkan karakter oldu. Aynı sebeple ise Shirase bir adım geriye düşen karakterdi. Animenin benim için tek bir eksisi vardı o da ana ekibin dört kızdan oluşmasıydı. Animelerde tüm ekibin sadece kızlardan ya da sadece erkeklerden oluşmasını pek seven birisi değilim, çünkü bu özellik animedeki olayların çeşitliliğini azaltıyor gibi hissederim. Benim için ana karakter kadrosunun 3 kız 2 erkek veya 4 kız 2 erkek olması ideal senaryodur ve bu animeye Taichi ve Wien (Tari Tari'den karakterler) gibi iki erkek konulsa anime çok daha eğlenceli hale gelebilirmiş. Wien gibi bir erkek ana karakter bu animeye mükemmel uyardı. Kısaca söylemek gerekirse, Sora yori mo Tooi Basho beni hiç beklemediğim bir şekilde yakalayan bir başyapıttı. 

 Not: Haftaya cuma incelemesi geliyor :)

http://www.turkanime.tv/anime/sora-yori-mo-tooi-basho

2| Tari Tari

Image

Stüdyo: P.A. Works | Yayın Yılı: 2012 | Türler: Müzik, Okul, Slice of Life

 Hikaye yetişkin sayılamayacak yaşta olan ama kendilerini artık çocuk olarak görmeyen beş Japon lise son sınıf öğrencisini anlatıyor.

 Sakai Wakana müzik dersleri almış ve müziği çok seven ancak annesini kaybettikten sonra müzik hayatını bırakan bir kızdır. Miyamoto Konatsu şarkı söylemeyi seven ve okuldan sonra vokal müzik kulübünde zaman geçiren her zaman olumlu düşünen bir kızdır. Okita Sawa bir at binicisi olmayı hayal eden cesur bir okçuluk kulübü üyesidir. Tanaka Taichi üniversiteli ablasıyla birlikte yaşayan, profesyonel bir badminton oyuncusu olmanın hayalini kuran bir erkektir. Maeda Atsuhiro (Wien) ise Avusturya'da 12 yıl yaşadıktan sonra Wakana’nın sınıfına nakil olan bir erkektir.

 Müzik Wakana, Konatsu, Sawa, Taichi ve Wien'i lisedeki son yıllarında bir araya getirir ve onlara asla kopmayacak bir dostluk verir. 

 Tari Tari huzur dolu bir anime. Çoğu kişiye sıkıcı gelebilecek bir konusu ve olay örgüsü var. Animedeki olaylar oldukça tahmin edilebilir karakterler ise oldukça sıradan. Ama anime sahip olduğu konuyu, karakterleri ve olayları o kadar mükemmel işliyor ki hayran kalmamak elde değil. Hele ki o müzikleri. Animenin müzikleri "K, Zankyou no Terror, Nagi no Asukara"daki müzikler kadar mükemmel olmasa da çoğu tek başına dinlenebilecek müzikler. Bu, tek başına dinlenebilecek müziklerin hepsi çoktan playlistimde yerini almış bulunmakta. Tari Tari kesinlikle izlenmeye değer harika bir "Slice of Life, Müzik" animesi.

http://www.turkanime.tv/anime/tari-tari

1| Sakurasou no Pet na Kanojo

Image

Stüdyo: J.C.Staff | Yayın Yılı: 2012 | Türler: Dram, Komedi, Okul, Romantizm, Slice of Life

 Sorata yurtta kedi beslediği için yurttan kovulmuş, kedileri çok sevdiği için onları sokakta bırakamıyor ve onlar için, her şeye razı, Sakurasou yurduna gitmeye bile. Sakurasou okul tarafından belirlenmiş sorunlu, tembel, ve huysuz öğrencilerin bulundukları bir nevi yurt. Fakat Sorata, gayet normal olduğu için onun bu yurtta yaşamını sürdürmesi hiç de kolay olmayacak, ta ki Shiina Mashiro adındaki kız onlara katılana dek. Sorata bundan sonra günlerini dolu hem de o kadar dolu yaşayacak ki, Sakurasou onun için bir evden farklı olmayacak.

 Sakurasou nPnK kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşündüğüm birkaç animeden birisi. Çünkü içinde çok fazla şey barındırıyor; komedi, dram, arkadaşlık, okul, slice of life, aşk rekabeti vb. birçok konu. Sakurasou'nun barındırdığı konuları tek tek ele aldığımızda sadece komedi ve arkadaşlığın düzgün bir şekilde işlendiğini görüyoruz. Dram güzel işlense de yetersiz kalıyor. Romantizm pek iyi işlenmiyor, okul kısımları zaten yok gibi bir şey. Aşk rekabeti desen ana karakterin onun için dönen rekabetten haberi bile yok. Slice of Life desen güzel kısımları var ama kabul edelim Sakurasou nPnK resmen normal dünyada geçen bir fantezi animesi. Böyle bir yurt gerçekte var olamaz. Ama iyi-kötü bu konuların hepsi bir araya geldiğinde muhteşem bir anime ortaya çıkıyor. Animeyi izlerken karakterlerle beraber güldüm, ağladım, üzüldüm, mutlu oldum ve çaresizliğe düştüm. Yazar resmen beni de Sakurasou'nun bir parçası haline getirdi. Sanki o yurtta yaşayan bir öğrenciymiş gibi hissettim [Keşke Sakurasaou nPnK'nun Persona oyunları gibi bir oyunu olsaydı (savaş kısımları hariç)]. Animeyi 2015 yazında izlemiştim. Aynı şekilde 2016 ve 2017 yazlarında da tekrardan izledim ve bu tekrarlarda bir kere bile sıkılmadım. Sakurasou nPnK her yaz tekrar izleyeceğim animelerden birisi.

 Eğer bana istediğim bir anime evrenine gidebilme şansı verilseydi bu doğaüstü ve süper güçlerin bol olduğu bir fantezi animesi yerine Sakurasou nPnK olurdu. Sadece bir yıllık bir anı olacak olsa bile animedeki zaman diliminde Sakurasou yurdunda yaşayan bir öğrenci olmak isterdim. 

http://www.turkanime.tv/anime/sakurasou-no-pet-na-kanojo

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları