Unutamayacağınız bir maceraya çıkmaya ne dersiniz? Myanimelist.net sitesinde en yüksek puanlı macera animeleri.

11| JoJo no Kimyou na Bouken: Diamond wa Kudakenai

MAL Puanı: 8.64 | Stüdyo: David Production | Yayın Yılı: 2016 | Ait Olduğu Seri: JoJo Series

 Sene 1999. Normalde sessiz ve sakin bir şehir olan Morioh yakın zamanda kötü ve tuhaf olayların merkezi haline gelmiştir. Artık denizci biyolog olan Joutarou Kuujou bu gizemli şehre Jousuke Higashikata ile tanışmaya gelir. İlk başta bu ikisi yabancı görünse de aslında Josuke Joutarou'nun büyükbabası Joseph Joestar'ın gayrimeşru çocuğudur. Tanıştıklarında Joutaro Josuke ile kan bağından daha fazla yakınlıkları olduğunun farkına varır.

 Nazik huylu Kouichi Hirose ve gürültücü Okuyasu Nijimura ile birlikte grup kendilerini Morioh şehrinde yaşanan ortadan kaybolmalar ve diğer tuhaf olayları araştırmaya adar. Stand güçlerinin eklenmesiyle bu dörtlü şehrin her bir gizemini çözdükçe yeni bir tehlike ile karşılaşırlar.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/jojo-no-kimyou-na-bouken-diamond-wa-kudakenai

10| Sora yori mo Tooi Basho

MAL Puanı: 8.65 |  Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 2018

 Serimiz güney kutbunu ziyaret etmek için yolculuğa çıkan dört kızın olağandışı hikayesini anlatmaktadır. Evet animenin özeti bu. Aslında MAL'daki özeti daha detaylı ve uzun ama bu animeye başlarken sadece bu özeti ve dört ana karakterin ismini+yüzünü bilmeniz yeterli. Gerisini akışına bırakın ve izlemeye başlayın. 

Image

http://www.turkanime.tv/anime/sora-yori-mo-tooi-basho

9| Howl no Ugoku Shiro

MAL Puanı: 8.73 | Stüdyo: Studio Ghibli | Yayın Yılı: 2004

 Sophie, şapka dikmekle geçimini sağlayan genç bir kadındır. Bir gün şehirde dolaşırken, Howl adında yakışıklı bir büyücüye rastlar. Büyücü, Sophie‘yi o an için kötü ruhların elinden kurtarmıştır. Ancak karanlık tarafın büyücü lideri, Sophie‘yi yalnız iken yakalar. Onu lanetleyerek yaşlı bir kadına çevirir, sonra da Howl‘a mesajını iletmesini söyler. Sophie, bir süre çaresizce bekledikten sonra, bu yaşlı bedeniyle derdine bir çare bulmak için yola çıkar. Uzun bir yolculuğun ardından Howl’ın yürüyen kalesine ulaşır. İçeri girdiğinde ise kendisini bambaşka sihirli bir dünya beklemektedir.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/howl-no-ugoku-shiro

8| Tengen Toppa Gurren Lagann

MAL Puanı: 8.74 | Stüdyo: Gainax | Yayın Yılı: 2007

 Gelecekte insanlar, yer altına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu insanlar, sık sık gerçekleşen depremler yüzünden sürekli daha derine inmişlerdir. Yer altındaki köylerden biri olan Jeeha'da yaşayan ve ailesini yıllar önce bir deprem dekaybeden Simon, köydeki en iyi kazıyıcılardan birisidir. Simon, bir gün kazısı esnasında garip bir alet bulur, bunun üzerine Gurren Brigade'in lideri olan Kamina, Simon'u çetesinin bir üyesi yapar. Kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir. Ancak Simon ve Kamina'nın kaçma teşebbüsleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yine başarısızlıkla sonuçlanan bir kaçma teşebbüsünün ardından Kamina hapse, Simon ise kazma işine gönderilir. Ancak bu kazıyı diğerlerinden farklı yapan Simon'un keşfidir. Ancak bu sırada gerçekleşen depremle, yeryüzünden Simon'un köyüne bir robot ve genç bir kız düşer. Yoko adındaki bu kıza robotla dövüşünde Kamina yardım eder ancak pek etkili olamazlar. Simon, Yoko ve Kamina'yı bulduğu şeye götürür. Bu, vücudunda yüz olan küçük bir robottur. Simon'un Lagaan adını verdiği bu robotun yardımı sayesinde yeryüzüne çıkan kahramanlarımızı daha fazla dev robot, macera ve bilinmeyen bir dünya beklemektedir.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/tengen-toppa-gurren-lagann

7| Mononoke Hime

MAL Puanı: 8.80 | Stüdyo: Studio Ghibli | Yayın Yılı: 1997

 Köyünde huzur dolu bir yaşamı olan Ashitaka, bir gün ormandan kötü bir varlığın gelmekte olduğu fark eder. Ormanın sınırından hızla çıkan Orman Tanrısı, değdiği her şeyi yok ederek ilerlemektedir. Köyünden küçük bir kızı kurtarmak için, canavara dönüşmüş olan Orman Tanrısı'na saldıran Ashitaka, mücadele sonunda canavarı öldürür ama ölümcül bir yara alarak lanetlenir. Bu lanetten kurtulmak için bir yol aramak üzere köyden ayrılan Ashitaka, kendisine yardım edebileceğini umduğu Ormanın Ruhu'nu aramaya başlar.  Ancak Ormanın Ruhu'nu arayan başkaları da vardır: Lady Eboshi ve Irontown sakinleri. Lady Eboshi ve Prenses Mononoke arasındaki savaşta kazanan olmadığını ve hem insanların hem de doğanın zarar gördüğünü fark eden Ashitaka, onları durdurmaya çalışacaktır.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/mononoke-hime

6| Cowboy Bebop

MAL Puanı: 8.81 | Stüdyo: Sunrise | Yayın Yılı: 1998-1999

 2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağnağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astetoid ve Jupiter uydularına yerleşirler.

 Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir.

 Anime, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/cowboy-bebop

5| Mushishi Zoku Shou 2nd Season

MAL Puanı: 8.84 | Stüdyo: Artland | Yayın Yılı: 2014 | Ait Olduğu Seri: Mushishi Series

 Mushiler varlıkları ya da görünümleri pek çok insan tarafından bilinmeyen gizemli varlıklardır. Değişik formlarda nadir insanlar tarafından görülebilirler. Bu nadir insanlardan birisi olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen; yeri geldiğinde insanlara ve mushilere problemlerinde yardımcı olan gezgin bir “mushishi”dir (mushi uzmanı).

 Mushishi Serisinin ikinci sezonunun ikinci kısmıdır.

 Mushishi serisi tam anlamıyla bir yolculuk. Her bölüm farklı bir hikayeye sahibiz, bir ana hikayemiz yok. Bu tip bölümsel hikaye ilerleyişine sahip animeleri normalde hiç sevmem, bir ana hikaye olmasını tercih ederim ama Mushishi sahip olduğu bölümsel hikayeleri o kadar iyi işliyor ki bu animeye hayran olmamak elde değil. Ufak bir not, animenin ilk sezonunu bitirdikten sonra hemen ikinciye geçmeyin, yoksa ikinci sezon sizi aşırı sıkar.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/mushishi

4| Made in Abyss

MAL Puanı: 8.91 | Stüdyo: Kinema Citrus | Yayın Yılı: 2017

 Dünyada tek keşfedilmemiş olan devasa çukur ve mağaralar sistemine Hiçlik (Abyss) deniyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abyss’in sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. Abyss’in kenarında bulunan Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan Rico’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. Bir gün Rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. Bu karşılaşmayla neşeli ve bir o kadarda heyecanlı hikayemiz başlar.

 Made in Abyss büyülü bir dünyaya sahip. İlk üç bölümü bitirip, dördüncü bölümde ana karakterler ile o çukurda bir maceraya çıktığınızda tamamen büyüleniyorsunuz. Sahip olduğu harika çevre çizimleri sizi bu dünyanın içine çekmeyi çok iyi başarıyor. Karakterlerimizin zorlu ama bir o kadar da izlemesi keyifli macerasında kayboluyorsunuz resmen ve anime bittiğinde bir boşluğa düşüp ikinci sezonu için deliler gibi beklemeye başlıyorsunuz. Ya da hiç beklemeden direkt olarak mangasını okuyabilirsiniz ama ben bu büyülü dünyayı animedeki mükemmel çizimler ile görmek istediğimden beklemeyi tercih edip mangasına hiç girişmedim.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/made-in-abyss

3| Sen to Chihiro no Kamikakushi

MAL Puanı: 8.92 | Stüdyo: Studio Ghibli | Yayın Yılı: 2001

 Chihiro, babasının iş değişikliği nedeniyle bulunduğu şehirden taşınmak zorunda olan 10 yaşında üzgün ve biraz da hırçın bir kız çocuğudur. Chihiro ve ailesi, yaptıkları yolculuk esnasında ilginç olaylarla karşılaşacaklardır. Yanlış girdikleri bir yolda, karşılarına çıkan bina karşısında durmak zorunda kalırlar. Chihiro'nun hissettiği tedirginlikle binaya girmek istememesini ve yola devam etme isteğini ailesi umursamaz ve küçük kızın tüm ısrarlarına rağmen anne ve baba bir tünelden geçip ilerlemeye devam eder. Terk edilmiş bir eğlence parkı olduğunu düşündükleri yerde, hazır yemeklerin olduğunu gördükleri lokantadaki bu yemekleri yiyen anne ve babasını uyaran ve kendisi yemeği reddeden Chihiro, onları orada bırakıp etrafa bakmak için uzaklaşır. Karşılaştığı bir çocuk ondan oradan gitmesini ister ve Chihiro geri döndüğünde anne ve babasını birer domuza dönüşmüş olarak bulur. Chihiro, anne ve babasına yardım etmek ister ancak ortalık bir anda hayalet karnavalına dönüşür. Hapis kaldıkları bu büyülü ortamdan onları kurtarmak mızmız, şımarık ve huysuz Chihiro'ya kalır. Hayatta kalmak için, kendisini bir çeşit hayalet ve Shinto tanrılarının banyo evi olan otele kabul ettirmek zorunda kalan Chihiro, bu banyo evinde hayaletlerin gizem perdesini aralamakla kalmayacak, aynı zamanda kendisine yardım eden esrarengiz Haku ile aşkın büyüsünü de keşfedecektir. 

Image

http://www.turkanime.tv/anime/sen-to-chihiro-no-kamikakushi

2| Hunter x Hunter (2011)

MAL Puanı: 9.12 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 2011

 Gon Freecss, avcı (Hunter) olmak isteyen küçük bir çocuktur. Babası da avcı olmak için ailesini terk etmiş ve efsanevi bir avcı olmuştur. Gon da hem babası için bu kadar önemli olan avcılığı tanımak hemde dünyanın en iyi avcısı olmak istemektedir. Gon 12 yaşına geldiğinde annesi istememesine rağmen avcılık sınavına girmek için evinden ayrılır. Bu sınavı geçmek için hem en zor koşulların üstesinden gelerek hayatta kalmak, hem de bu arada kendisi gibi avcı olmak isteyenlere karşı kendini korumak zorundadır.

 1999 yapımı Hunter x Hunter animesinin yeniden yapımıdır.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/hunter-x-hunter-2011

1| Fullmetal Alchemist: Brotherhood

MAL Puanı: 9.25 | Stüdyo: Bones | Yayın Yılı: 2009

 Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al'ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar. 

Image

http://www.turkanime.tv/anime/fullmetal-alchemist-brotherhood

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları