Güzel bir animeyi "belirli" iki tür kolaylıkla mahvedebilir ve bugün o iki türün olmadığı güzel animeler hakkında konuşacağız...

 Ecchi ve Harem türlerinin animelerdeki genel kullanılışından nefret ediyorum. Bu iki tür, harika karakter kadrosu ve senaryoya sahip bir animenin potansiyelini tek başlarına yok edebilirler (Örn: Madan no Ou to Vanadis).  Şu ana kadar bu iki türden birisini içerip de potansiyelinin harcanmamış olduğunu düşündüğüm sadece iki anime oldu: Sakurasou no Pet na Kanojo ve No Game No Life

 Sakurasou no Pet na Kanojo bu iki türden sadece ecchiyi içeriyordu ve bu ecchiyi abartmayıp sadece komediyi destekler şekilde sunarak bize muazzam bir anime izlettirmeyi başarmıştı.

Image

 No Game No Life ise, biraz harem esintisi gösteriyor ve ecchi içeriyordu. Başka bir animede olsa aşırı rahatsız olacağım bir ecchi dozuna sahip olsa da, sırf fanservice uğruna hikayesini ve karakterlerini arka plana atmadığından dolayı, içerdiği ecchi benim için animenin potansiyelinden hiçbir şey götürmemişti.

Image

 Bu listede ise, ecchi-harem türlerini içermeyen ve oldukça beğendiğim 11 animeden bahsedeceğiz. Listede sıralama olmayacak. Ayrıca yeteri kadar yorum gelirse "Okuyucuların Önerileri: Ecchi ve Harem Türlerini İçermeyen Romantizm Animeleri" listesi de gelecek.

Not: Ne bu listede ne de eğer gelirse bu listenin diğer bölümlerinde "2018 Yılının En Sevdiğim 11 Animesi" listesinde detaylıca bahsettiğim, Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai, Irozuku Sekai no Ashita kara, Kishuku Gakkou no Juliet ve Akkun to Kanojo animeleri bulunmayacak.

Kullandığım puanlama ölçeği için tıklayınız.

Nagi no Asu kara

Image

Stüdyo: P.A. Works 

Yayın Yılı: 2013-14 

Türler: Dram, Fantezi, Romantizm

Bölüm Sayısı: 26

Kaynak: Orijinal

 Baştan söyleyeyim, eğer başkası adına utanan birisiyseniz Nagi no Asu kara'nın ilk yarısında büyük sıkıntılar çekeceksiniz. Çünkü ana karakterlerden birisi fazla salakça hareketler yapıp onun adına utanmanıza sebep oluyor. Zaten animenin ilk yarısı, kötü olmasa da, fazla iyi değildi. Başkası adına utanan birisi olduğumdan, o ana karakter yüzünden animenin ilk yarısını izlerken biraz zorlansam da ikinci yarısındaki harika dram ve romantizm beni benden almıştı. Okada Mari'nin elinden çıkma harika senaryosu ve Shinohara Toshiya'nin muhteşem yönetmenliği, P.A. Works'ün muazzam görselliği ile birleşince ortaya harika bir anime çıkmıştı. Barındırdığı aşk pentagonu biraz kanser olsa da, ecchi-harem barındırmayıp saf romantizm üstüne odaklanması çok güzel bir yönüydü. Okada Mari, senaryosunu yazdığı bir başka anime olan Ano Hana'daki kadar olmasa da, Nagi no Asu kara'nın barındırdığı dramı izleyiciye hissettirmeyi çok iyi bir şekilde başarıyordu. Eğer ilk yarısı biraz daha iyi olsaydı, muazzam bir anime olabilirdi. Ancak, bu haliyle bile hala çok iyi bir anime.

Image

www.turkanime.tv/anime/nagi-no-asukara

Toradora!

Image

Stüdyo: J.C.Staff

Yayın Yılı: 2008-09

Türler: Komedi, Okul, Romantizm, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 25

Kaynak: Hafif Roman

 Toradora!, en popüler Slice of Life animelerinden birisi ve bunun en büyük nedeni ise... En ufak bir fikrim bile yok. Çünkü senaryosu ve karakterlerinin, türün diğer örneklerinden ayrıldığı çok az nokta var. Gerçi bunlar benim pek umrumda değil, bu konu hakkında söyleyeceğim tek şey, "Nasıl olmuş olursa olsun bu anime iyi ki bu kadar büyük bir popülarite yakalamış." Çünkü, eğer Toradora! bu kadar yüksek bir popülariteye sahip olmasaydı; büyük ihtimalle gözüme hiç takılmamış olurdu ve ben de bu güzel yapımı kaçırırdım. 

 Toradora! gerçekten güzel bir Slice of Life-romantizm işlenişine sahip. Ancak, benim bu animenin en sevdiğim noktası bu değil. Toradora!'yı benim için güzel yapan şey, karakterlerini işleyişiydi. Animede toplamda beş ana karakter var ve hepsi de yeteri kadar ekran zamanına sahip; bu sayede de hepsinin işlenişi düzgün ve güzel bir şekilde yapılabilmiş.

 Animede her ne kadar "komedi" etiketi olsa da, bence dram, komediden daha fazla ön plana çıkıyordu. Komedi sahneleri vardı, ancak hiçbirinde güldüğümü hatırlamıyorum. Fakat tam tersine, dram sahnelerinde karakterlerle beraber üzülüp onların acısını paylaşabildim. Bunun en büyük sebebi karakterlerinin işlenişinin iyi olması sonucu karakterlere bağlanmam olsa da, dramın sunumu da harikaydı.

 Kısaca, eğer karakter odaklı bir romantizm animesi izlemek istiyorsanız, Toradora! bunun için en güzel tercihlerden birisi.

Image

www.turkanime.tv/anime/toradora

Just Because!

Image

Stüdyo: Pine Jam

Yayın Yılı: 2017

Türler: Dram, Okul, Romantizm, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Orijinal

 Hemen hemen her sene, belli bir anime çıkar ve o yıla damgasını vurur. 2017'de ise bu anime Made in Abyss'ti. Made in Abyss, sunduğu harika dünyası, sevilesi karakterleri ve izleyiciye yaşattığı macera deneyimi ile çabucak sevilen ve sıralamarda üstlere oynayan bir anime olmayı başarmıştı. Çoğu izleyici, bunun gelmiş geçmiş en iyi animelerden birisi olduğunu düşünüyordu ki ben de o izleyicilerden birisiydim. Ancak, 2017'de çıkmış ve muhteşem olduğunu düşündüğüm bir anime daha vardı ki, o anime benim için, Made in Abyss'i çok ufak bir fark ile geçerek yılın animesi olmayı başarmıştı. İşte o anime Just Because!'du.

 Just Because! ilk bakışta oldukça sıradan bir anime gibi duruyordu. Hikayesi sıradandı, biri hariç diğer dört ana karakteri de defalarca gördüğümüz klişe tipler gibi gözüküyordu, aşağı yukarı tüm senaryosu tahmin edilebilir gibi duruyordu. Ancak, animenin senaryosunun başında öyle bir isim vardı ki, sadece onun ismini duymak bile bu anime için heyecanlanmama yetiyordu: Hajime Kamoshida. Bu adam, benim en sevdiğim birkaç animeden birisi olan Sakurasou no Pet na Kanojo'nun orijinal yaratıcısıydı ve onun elinden çıkacak başka bir iş daha izleyebilecek olmak aşırı heyecanlandırıyordu. Tabi JB! tamamen Hajime Kamoshida'nın elinden çıkmayacaktı, o sadece animenin senaristiydi; isterse gelmiş geçmiş en iyi senaryoyu yazsın yine de ekipteki diğer kişiler de animenin kalitesinde çok büyük rol oynayacaktı. Ama buna rağmen ben yine de çok heyecanlıydım ve animeyi çıktığı gibi izledim.

 Öncelikle anime oldukça sakin ilerliyordu. Yaşanan birçok olay olsa da, bu olaylar içerisinde gerçekten vurucu olanların sayısı oldukça azdı. Fakat, animenin kış aylarında geçmesi ve kullanılan renk paletinin bu kış ayları için mükemmel olması sonucunda bu sakinlik beni hiç sıkmadı. JB! oldukça sakin ama bir o kadar da sürükleyici bir animeydi. Ancak, animenin asıl güzel noktası romantizm ve dramında yatıyordu. Dediğim gibi, senaryo ve karakterler pek de ilgi çekici değillerdi ama Hajime Kamoshida büyüsünü çok iyi bir şekilde konuşturmuştu. Normalde, aşırı bayık olabilecek bir karakteri bile ortalama seviyesine çekmeyi başarmış, senaryoyu ilgi çekici hale getirmişti ve sadece "ortalama üstü" olarak adlandırabilecek bir karakteri alıp çoğu kişinin favori karakterler listesine eklemeyi başarmıştı. Dramatik anlar oldukça vurucuydu ve final bölümündeki vurucu sahnelerden birisi yürek parçalayan cinstendi.

 Eğer, biraz sakin takılarak izleyebileceğiniz ve içinde ecchi-harem bulunmayan bir dram-romantizm animesi arıyorsanız Just Because!'a kesinlikle bir şans vermenizi öneririm.

Not: Made in Abyss hakkında yazdığım incelemeye gitmek için buraya tıklayabilirsiniz (Ayrıca şu yazıda da, Made in Abyss hakkında o incelemede bahsetmediğim birkaç detaya değindim onu da okumanızı öneririm).

Image

www.turkanime.tv/anime/just-because

Soredemo Sekaii wa Utsukushii

Image

Stüdyo: Studio Pierrot

Yayın Yılı: 2014

Türler: Fantezi, Macera, Romantizm, Shoujo

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Shoujo-romantizm animeleri pek seven birisi değilim. İçerdikleri abartılı romantizm beni bu türden uzak durmaya iten en büyük özelliklerden birisidir. Diğeri ise aşk rakibi gibi saçma ve gereksiz bir konseptin neredeyse her shoujo-romantizm animesinde bulunması. Bu konsept aşırı gereksiz çünkü verdiği ana fikir olan, "Karşımdaki kim/ne olursa olsun ben senden başkasına bakmam ya da seni asla bırakmam." konsepti biraz daha özgünlükle farklı şekillerde çok rahat işlenebilir ve Soredemo Sekai wa Utsukushii de, son bölümlerinde, bu konsepti farklı bir şekilde işliyor, buradan bir artısı var. Bunun dışında aslında genel slice of life-romantizm-shoujo anime özelliklerine oldukça uyan bir anime olduğunu söyleyebiliriz, tek farkı fantastik bir dünyada geçiyor olması. Aşk rakibi konsepti birkaç bölümde yine var ama bu bölümler diğer animelerde olduğu kadar kanser değil ve olay çabucak tatlıya bağlanıyor. Müzikleri harika. Ana karakterler oldukça sevilesiler ve aralarındaki romantizmi izlemek aşırı eğlenceli. Sanırım animenin en büyük sıkıntısı, 2014 yılına göre görsel kalitesinin çok kötü olması. Kaliteyi bir kenara bırakıp, görselliğe tamamen kendi zevklerim açısından bakınca da hiç beğenmediğim bir görsellik görüyorum. Ben, renk paleti konusunda her zaman soluk ve koyu tonları tercih eden birisiyim. Mesela Just Because!'un renk paleti, izlediğim tüm animeler içerisindeki en beğendiğim renk paletlerinden birisidir. Canlı ve açık tonları ise pek tercih etmesem de, iyi kullanıldıkları sürece severim; tıpkı No Game No Life ve Sakurasou no Pet na Kanojo'da olduğu gibi. Ancak, Soredemo Sekai wa Utsukushii soluk ve canlı tonları gibi değişik bir kombinasyon yapmayı denemiş ve kesinlikle başarısız olmuş. Animenin renk paletini gram beğenmedim. Senaryosu ve karakterleri ilgimi çekmese büyük ihtimalle dördüncü veya beşinci bölümde izlemeyi bırakırdım, o derece rahatsız etti görsellik. Fakat, bunun dışında animede büyük bir sorun yok.

 Eğer benim gibi, shoujo-romantizm animelerine ilgi duymayan birisiyseniz Soredemo Sekai wa Utsukushii'yi kesinlikle izlemenizi öneririm. Türündeki diğer yapımlardan kolaylıkla sıyrılan bir anime ve türe karşı bakış açınızı değiştirip, "Vay be, bu türde de iyi animeler varmış." demenizi sağlayabilir.

Image

http://www.turkanime.tv/anime/soredemo-sekai-wa-utsukushii

Ookami to Koushinryou

Image

Stüdyo: Imagin

Yayın Yılı: 2008

Türler: Fantezi, Macera, Romantizm, Tarihi

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Hafif Roman

 Baştan söyleyeyim, bu animenin ikinci sezonunu hiç beğenmedim. O yüzden bu yazdıklarım sadece ilk sezonu kapsıyor.

 Ookami to Koushinryou, ya da daha çok kullanılan ismiyle Spice and Wolf, çok sevdiğim bir anime ve bunun en büyük sebebi romantizm-macera türlerini çok iyi bir şekilde işliyor olması. Ayrıca ana karakterleri de harika. Kurt kızımız Holo, çoktan çoğu izleyicinin favori karakterler listesinde yerini almış durumda. Erkek ana karakterimiz olan Lawrence ise... Erkek bir ana karakter işte. Özgün sahneleri olsa da, genel olarak klasik bir erkek ana karakter. Ookami to Koushinryou, Orta Çağ zamanlarında geçiyor ve geçtiği dönemin atmosferini çok başarılı bir biçimde yansıtmayı başarıyor. Bunu başarmasındaki en büyük etken sahip olduğu muhteşem soundtrackler. Bu soundtrackler hem çok başarılı hem de animenin geçtiği döneme çok uygun. Orta Çağ temasına sahip müzikleri seven birisiyseniz büyük ihtimal ile bu soundtrackler, favori anime soundtracklerinizden olacaktır.

 Eğer, gerçekçi bir romantizm ve hoş bir macera arıyorsanız Ookami to Koushinryou sizin için harika bir seçim olacaktır. Ancak, biraz daha tozpembe ve sorunsuz geçen romantizm işlenişlerini seviyorsanız bu animede çokça kanser olabilirsiniz.

Image

www.turkanime.tv/anime/ookami-to-Koushinryou

Lovely★Complex

Image

Stüdyo: Toei Animation

Yayın Yılı: 2007

Türler: Komedi, Romantizm, Shoujo

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Manga

 Soredemo Sekai wa Utsukishii dışındaki shoujo-romantizm animelerini pek sevmediğimi söylemiştim. Ancak, içerdiği farklı konseptleri sayesinde bu türde de güzel bulduğum birkaç anime var ve Lovely★Complex de onlardan birisi. Aslında teması Soredemo Sekai wa Utsukishii'ye oldukça benziyor ama bu sefer konsept yaş farkı değil boy farkı. Fakat, bundan başka bir özel bir yönü yok; geri kalan kısımlarının hepsi klasik romantik komedi animelerinde gördüğümüz şeylerden oluşuyor. Karakterleri sevilesi olsa da senaryosu zayıf ve komediden çok daha az bulunan dramın kalitesi komediden kat kat daha fazla. Bu anime, bir romantik komedi animesi yerine dram-romantizm animesi olsaymış çok daha iyi olurmuş. Ayrıca aşk rakibi konsepti barındırıyor ve bu konseptin sunumu çoğu animede olduğu gibi berbat, o bölümler yerine ana hikaye ile alakası olmayan bomboş bölümler koysalar daha iyi olurmuş. Görsel kalite çoğu Toei Animation animesinde olduğu gibi, 2007 yılına göre bile, yerlerde. Müzikler ve Seslendirme ortalama, konuşmaya değer iyi bir yönleri yok.

 Animeyi baya gömmüş olabilirim ama yanlış anlaşılmasın, ben bu animeyi çok olmasa da seviyorum; güzel, hoş bir anime. Eğer eski tür romantik komedileri seven birisiyseniz büyük ihtimalle bu animeye bayılırsınız, demek isterdim ama zaten o tarzda birisi iseniz Lovely★Complex'i çoktan izlemişsinizdir. O zaman şöyle diyeyim, eğer eski tarzdaki animelere pek sıcak yaklaşan birisi değilseniz bu animeyi sakın izlemeyin, eski animelere bakış açınızı değiştirebilecek bir anime olduğunu düşünmüyorum.

Image

www.turkanime.tv/anime/lovely-complex

Kokoro Connect

Image

Stüdyo: Silver Link.

Yayın Yılı: 2012

Türler: Doğaüstü, Dram, Komedi, Okul, Romantizm, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 17

Kaynak: Hafif Roman

 Kokoro Connect muazzam bir anime. Birçok tür içermesine rağmen, bunların hepsini bir başkasından ödün vermeyerek yeterli ölçüde işlemeyi başarabilen nadir animelerden. Birbirlerini doğru düzgün tanımayan beş lise öğrencisinin arasındaki arkadaşlığı, doğaüstü olaylar üstünden tuhaf ama eğlenceli bir sunum ile geliştiriyor. Karakterlerini harika bir şekilde işliyor ve bunu muhteşem bir dram ile destekliyor. Ayırca yer yer tempoyu değiştirmek için komedi sahneleri de kullanıyor. Romantizm ana odak olmasa bile, güzel işlemeyi başarmışlar. Aslına bakıldığında Kokoro Connect, türlerini bir amaç değil de araç olarak kullanıp karakterlerine odaklanan bir anime. Bu animenin asıl konusu, beş lise öğrencisinin başlarından geçen doğaüstü olayları dram ve romantizm eşliğinde sunmak değil. Kokoro Connect'in asıl konusu, birbirini az biraz tanıyan beş lise öğrencisinin yaşadıkları zorlu deneyimler sayesinde birbirlerini tanıyıp güvenerek asla kopmayacak bir arkadaşlık bağı elde etmesi. Senaryosu biraz daha iyi olsa çok rahatlıkla en sevdiğim birkaç animeden birisi olabilirdi ama sağlık olsun. Bu haliyle bile muazzam bir anime.

Image

www.turkanime.tv/anime/kokoro-connect

Asagao to Kase-san.

Image

Stüdyo: Zexcs

Yayın Yılı: 2018

Türler: Okul, Romantizm, Shoujo Ai

Bölüm Sayısı: 1 OVA

Kaynak: Manga

 Asagao to Kase-san, sadece bir saat süren kısa bir anime. Ancak, o bir saatte çoğu romantizm animesinin yapamadığını yapmayı başarabilen bir anime. Romantizmi en saf haliyle işliyor ve bunu harika bir biçimde yapıyor. Bir saatlik bir anime üstünde çok fazla konuşulacak bir şey yok, bu tarzda bir animeyi deneyim etmeniz lazım. Eğer Shoujo Ai animelerini öpüşme sahneleri yüzünden sevmeyenlerdenseniz, bu animeyi izlemenizi öneririm. Çünkü, animedeki en ileri nokta ana karakterlerin el ele tutuşması. Bu tamamen saf bir romantizm animesi.

Image

www.turkanime.tv/anime/Asagao-to-Kase-san

Shakugan no Shana

Image

Stüdyo: J.C.Staff

Yayın Yılı: 2005-06

Türler: Aksiyon, Doğaüstü, Dram, Fantezi, Okul, Romantizm

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Hafif Roman

 Shakugan no Shana, aslında romantizmden çok aksiyona odaklanan bir seri; ancak barındırdığı romantizm düzeyi azımsanamayacak kadar az. Açıkçası, animeyi izlememin üstünden çok uzun süre geçti ve o kadar da etkileyici bir anime olmadığından aklımda kalan çok bir detayı yok. Sadece, ecchi içermediğini ve romantizminin oldukça güzel olduğunu hatırlıyorum. Ülkemizde fazla bilinmeyen bir seri olduğundan listeye eklemek istedim.

 Genelde 2010'dan sonra çıkan animeler izleyen birisiyseniz, Shakugan no Shana'yı büyük ihtimal ile beğeneceksinizdir. Ancak, eğer uzun süredir anime izleyen birisiyseniz, Shakugan no Shana'nın romantizmi sizi pek etkilemeyecektir. Çünkü, bu seri oldukça eski ve içinde o dönemlerde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan birçok klişe bulunduruyor.

Image

www.turkanime.tv/anime/shakugan-no-shana

Tsurezure Children

Image

Stüdyo: Studio Gokumi 

Yayın Yılı: 2017 

Türler: Komedi, Okul, Romantizm, Shounen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: 4-Koma Manga

 Tsurezure Children, tamamen romantizm ve komedi üstüne odaklı bir seri. Ne karakterleri ne de senaryosunu doğru düzgün işlemiyor; ancak, barındırdığı romantizm ve komedi o kadar iyi ki bu eksilere rağmen güzel bir anime olmayı başarıyor. 

 Tsurezure Children'da on iki ana karakter, yani altı tane çift var. Bölümler on iki dakika, bir bölümde yaklaşık dört çiftin hikayesini, üç dakikada bir değişmeli bir şekilde kısa skeçler halinde izliyoruz. Aralarından açık ara fark ile sıyrılan bir çift olduğunu düşünsem de, geri kalan çiftlerin hepsinin romantizm işlenişi birbirine yakın kalitede ve hemen hemen hepsinin hem romantizm hem de komedi işlenişi harika.

 Komedi ve romantizm türünün bir arada kullanıldığı animeleri seven birisiyseniz, toplamda yaklaşık iki buçuk saat süren bu animeye bir göz atmanızı öneririm, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Image

www.turkanime.tv/anime/tsurezure-children

Ore Monogatari!!

Image

Stüdyo: Madhouse

Yayın Yılı: 2015

Türler: Komedi, Romantizm, Shoujo

Bölüm Sayısı: 24

Kaynak: Manga

 Lovely★Complex'ten bahsederken, güzel bulduğum birkaç shoujo-romantizm olduğunu söylemiştim. İşte, Ore Monogatari!! onlardan birisi. Seyir zevki bakımından Lovely★Complex ile hemen hemen eşit kalitede olduğunu düşünsem de, komedi türünü daha iyi işlediği için bir adım öne çıkmayı başarabiliyor; ama sadece bir adım, daha fazlası değil. Çünkü, Lovely★Complex'in romantizm kısımları daha güzeldi ve iki ana karakteri de eşit biçimde işliyordu. Bu animede ise, erkek ana karakter çok daha ön planda. Hemen kısa bir not ekleyeyim, bazıları animenin kapağından dolayı aşk üçgeni var sanmış. Animede üç ana karakter var ama bunların arasında asla ama asla bir aşk üçgeni dönmüyor. Fakat, bu animede de, gereksiz yan karakterler yüzünden oluşan bir aşk rakibi konsepti var ve rahatlıkla söyleyebilirim ki, romantizm animelerinin %98'inde de olduğu gibi, bu animede de bu konseptin sunumu berbat. 

 Eğer eski tarz bir romantik komedi izlemek istiyorsanız, ancak eski çizimler gözünüze hoş gelmiyor ise size Ore Monogatari!!'yi tavsiye ederim. Her ne kadar yeni nesil bir mangadan uyarlanmış olsa da, hikayesi ve karakterleriyle eskilerin tadını verebilen bir anime.

Image

www.turkanime.tv/anime/ore-monogatari


KAPAK FOTOĞRAFI

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları