Tam animenin doruk noktasındayken biten/iptal edilen animeler yok mu? İnsanı kanser ederler. Hadi hep beraber 13 tane yarım kalan animeye bakalım.

1. Bubblegum Crisis

Bubblegum Crisis

Ahhh Bubblegum Crisis... Hiçbir anime serisi senden daha 80'ler değil. Blade Runner, Terminatör ne de bir Streets of Fire... 80'lerin sevilenleriydiniz.

Cypherpunk, neo-noir ve rock türleriyle harmanlanmış ilgi çekcibir animeydi. Fakat beraber üreten şirketler arasında içsel bir sorun oluştuğundan dolayı kısa kesilmek zorunda kaldı. Planlanan 13 bölümlük gül gibi anime 8 bölüme düşürüldü. Bu nedenle Knight Sabers güçlendirilmiş güç kıyafetlerini aldıktan sonra anime bitiyor. 

2. Ranma ½

Ranma ½

Rumiko Takahashi, gelmiş geçmiş en çok sevilen bazı mangaları yarattığı doğrudur. Doğal olarak da bu güzel mangalar animeye çevirilir. Fakat çoğu aşırı uzun olmalarından dolayı yarıda kesilmiştir.

Rumiko'nun en çok sattığı mangalardan biri olan Ranma ½ da animeye uyarlandı. Fakat Studio Deen 143 bölümden sonra doldurucu bir son yaptı. Her ne kadar komik olsa da ne yazık ki tam bir adaptasyon olmadı.

3. Slam Dunk

Slam Dunk

Slam Drunk 90'larda Asya ve Avrupa'da oldukça popüler olan animelerden biriydi. Slam jamming action ve karakterlerin hareketleri oldukça eğlenceliydi. Herneyse, Toei Animation bu güzel animeyi 101. bölümde bitirdi. Üstelik Nationals Arc'ı henüz bitmemişti. 4 film daha çıkarsalar da bu filmler orijinaldi yani bağımsızdı.

4. Fruits Basket

Fruits Basket

Fruits Basket de yaratıcısı Natsuki Takaya ve Studio Deen arasındaki yaratıcılıklarının farklılığından meydana gelen talihsiz bir animeydi.

Natsuki mangayı yazamayacak kadar bileğini incittiği zamana kadar manganın anime adaptasyonunu da denetliyordu. Söylentiye göre Natsuki Studio Deen'in g** kafalı anime yönetmeninin normal senaryodan sapmasından dolayı animenin ikinci sezonunu yazmayacağını söylediği için de animenin ikinci sezonu gelmemiştir.

5. Deadman Wonderland

Deadman Wonderland

Ahh bir de kötü uyarlamalar da var. Animesi çok fazla başrol çıkardı ve sadece onların üstünde durdu. Yan olsa bile önemli olan karakterleri ise animede göstermedi. Manglobe o kanlı hareket sahnesini canlandırmak için yeterince uğraşmış görünüyordu ama. Fakat tüm alacağı övgüler bu kadar. Yapılan çekişme ise sadece küçük bir acı ile bitiyor... :(

6. X/1999

X/1999

CLAMP benzersiz dünyalarda geçen animeler yapmakta artık master oldular fakat bunların çoğu devam edemedi. X/1999'un 21 ciltten oluşması bekleniyordu fakat 18.'de bitirdiler. Hem de tam en heyecanlı çekişmenin ortasında! Ve bunun üstünden de 15 yıl geçti! Gerçek ve ciddili bir son istiyoruz artık.

7. Vampire Knight

Vampire Knight

Tamam, vampirler ile olan aşk hikayeleri oldukça kullanılıyor. Fakat Vampire Knight bundan da ötesiydi. Karakterler, komik anlar... Benim de izlediğim ve yarım kaldığından bir süre etkisinden çıkamadığım bir animeydi. Manga 2013'te tamamlandı fakat 2008'te biten 26 bölümlük anime uyarlaması fanları hayal kırıklığına uğrattı. Pek bir yenilikle döneceğini düşünmüyorum fakat umarım geri dönüş yaparlar. 

8. Baccano!

Baccano!

Baccano!'yu sevmemek için bir neden var mı? Eksantrik karakterleri, eğlenceli hikayesi ve taze yasak ayarı da Baccano! fanlarının favorisi. 

Ne yazık ki anime 16 bölüme kadar ilerleyebildi. Belki de Japonlar sıra-dışı hikayesini ya da belki de oradaki farklı ortama tam ayak uyduramamıştır. Neyse, kısaca seri kısa sürede bitti. Fakat hala izlemeye değer. Yine de siz light-novel'ını okumayı unutmayın!

9. Martian Successor Nedesico

Martian Successor Nedesico

Nasıl 1998'deki en müthiş animelerden biri bitebilir? Kötü bir film çıkartarak!

 TV serisi bittikten sonra film üçlemesi gelecekti. Fakat aslında kötü bir fikirdi. Fakat bu filmleri güzel animeye bir kara leke gibi yapıştı. Fanları tarafından da beğenilmedi sonradan.

10. Berserk

Berserk

Berserk; epik, karanlık-fantastik karakterleriyle dolu harika ve yoğun aksiyonu olan bir anime. 97'de çıkan bu anime, çizimi iyi ve aynı zamanda da depresif bir havası olan animeler arasında. Guts'un Band of Hawk grubunun en iyilerinden olduktan sonra eski bir arkadaşı tarafından ihanete uğradığını görmüştük. Fakat malesef serisi de bir sonraki arc'ı çıkar çıkmaz bitmişti. 

Japonların en karanlık animelerinden biri olan bu animeyi büyük ihtimalle bir daha Japon TV'lerinde sansürsüz şeklini ve Kentaro Miura'nın sürekli yaptığı boşluklarını göremeyeceğiz. 

11. Gantz

Gantz

Karanlık, rahatsız edici ve şaşırtıcı derecede zekice. Tamam, çıplaklığa ve boynuzlamaya biraz fazla odaklansa da insan zihniyetine işliyordu. İlk üç arc'ının animeye çevrilmiş hali ne kadar harika olsa da manganın yavaş gelmesinden dolayı son arkı hızlandırılmıştı. Bu nedenle son filmi de hiç güzel olmadı.

12. Rave Master

Rave Master

Hiro Mahima ününü Fairy Tail ile duyurmadan önce Rave Master'ı vardı. Şimdi, animesi bir muamma olsa da mangası harikaydı. (35 ciltten oluşmakta)

Studio Deen (bir şey fark ettiniz mi? yine.), karakterleri ve bazı sahneleri atlaya atlaya gidiyordu. Hal böyle olunca da düşük izleyici kitlesi ve CD satışları nedeniyle anime 51. bölümde bırakıldı.

13. Bobobo-bo Bo-bobo

Bobobo-bo Bo-bobo

Bobobo-bo Bo-bobo, Japonya'da ve Batı'da iyi bir anime adaptasyonu olduğunu kanıtlamıştı. Garip espri anlayışı, rastgele gelen karakterler ve burunla saçın kavgaları... farklıydı. İngiliz adaptasyonu da güzeldi. Kültürel farklılıklarından doğan şakaları da bu animeyi canlı tuttu ayrıca. 

Fakat bunları Japonya'daki ebeveynler iyi bulmadı. Ana karakterin eksantrik mizah anlayışı ve yandaşlarıyla takındığı sert mizacından dolayı animenin bitmesi için çok fazla talep geldi. Aslında haklıydılar. Anime Japonlar için biraz farklıydı...


Kaynak: goboiano

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları