Savaşın yok ettiği dünyalar, intikamları ve aşkları arasında sıkışıp kalanlar, prensler ve prensesler, samuraylar ve samurayların ince yaşam zevkleri, demansın ele geçirdiği kadınlar, ihanete uğrayanlar, kendi kimliklerini arayanlar... Ve bir kez daha tarihin tozlu rafları arasında geziniyor "Keşke daha çok ilgi görse..." dediğimiz yapımları sıralamaya devam ediyoruz.

Listenin ikinci bölümüne hoşgeldin sevgili okur!

Versailles no Bara

Versailles no Bara

Kategori: Askeri, tarihi, dram, romantik, shoujo 
Stüdyo: Tokyo Movie Shinsha
Bölüm sayısı: 40

1755. Marie Antoinette, Avusturya'nın kraliyet ailesinde dünyaya geldi ve lüks içinde büyüdü. ve her prenses gibi kaderi çoktan belliydi; kraliçe olmak. 15 yaşında ailesinin yanından ayrılarak, Fransa'nın veliaht prensi ile evlenmek zorundadır. 

Aynı tarihte de Fransa'da, Jarjeyes ailesinin altıncı kız çocuğu dünyaya gelir. General Jarjeyes hiç oğlan çocuğu olmamasına kızarak yeni doğan kızını bir oğlan çocuğu gibi yetiştirmeye karar verir ve adını Oscar koyar. Oscar,  Kraliyet Muhafızları'nın lideri olmak için küçük yaşlardan beri eğitilir. 

Yıllar sonra Avusturya prensesi Marie-Antoinette Fransa'ya gelin gelir. Oscar, babasının ısrarları yüzünden genç prensesin önce koruması olacak sonra kraliyet muhafızlığa getirtilecektir. Marie Antoinette ve Oscar'ın bir araya gelişleri bundan daha anlamlı bir yolculuğa sürükleyecektir onları; tarihi etkileyecekler Fransız Devrimi ile karşı karşıya kalan insanların hayatlarını değiştirecekler... 

Saraiya Goyou

Saraiya Goyou

Kategori: Gizem, tarihi, dram, samuray, seinen 
Stüdyo: Manglobe
Bölüm sayısı: 12

Edo döneminde açlıktan nefesi kokan efendisiz samuray Masanosuke, Beş Yaprak adlı çetenin lideri Yaichi tarafından koruma olarak işe alınır. Başlangıçta çetenin bir parçası olmakta direnç gösteren iyi niyetli ve saf Masanosuke zamanla çetenin diğer üyelerinin geçmişlerini öğrenecek ve onlara ısınacaktır.

Ayakashi: Japanese Classic Horror

Ayakashi: Japanese Classic Horror

Kategori: Gizem, tarihi, korku, fantastik 
Stüdyo: Toei Animation
Bölüm sayısı: 11

Üç klasik Japon korku öyküsünden oluşan bir koleksiyon: 'Yotsuya Kaidan' kocası tarafından ihanete uğrayan ve ölümünde bile intikam peşinde koşan bir eşin hikayesi, 'Tenshu Monogatari' Tanrıça ile insan arasındaki yasak aşk hikayesi ve 'Bakeneko' bir aileye kan davası açan gizemli bir kedi canavarın hikayesi... 

Sonrasında Bakeneko hikayesi, Kusuriuri'yi (ilaç satıcısı) merkezine alan 'Mononoke' isimli bir devam serisine de dönüşür. 

Nezha Zhi Mo Tong Jiang Shi

Nezha Zhi Mo Tong Jiang Shi

Kategori: Aksiyon, komedi, tarihi, dram, fantastik 
Stüdyo: Horgos Kekedou Cartoon, Horgos Coloroom Pictures ve Horgos Shiyue Wenhua Chuanmei
Bölüm sayısı: 1

Küçük bir çocuk, Nezha... İlkel Cennetin Efendisi tarafından cennetsel bir inciden doğdu. Eşsiz güçlerle doğan Nezha; kendisini nefret edilen, korkulan ve haliyle dışlanmış biri olarak bulur. Kehanet tarafından dünyaya yıkım getirmeye mahkum olan bu genç çocuk, kaderin zincirlerini kırmak ve kahraman olmak için iyi ile kötü arasında seçim yapabilecek midir?

Film, Çin halk dininde bir koruyucu tanrı olan Nezha'nın mitolojik kökenini anlatıyor ve hikayesi bir şenmo romanı (Tanrılar ve şeytanlar kurgusu; Çin mitolojisinin tanrıları, ölümsüzleri ve canavarları etrafında dönen bir fantezi kurgusunun alt türüdür) olan Tanrıların Araştırması'nın iki bölümünü oluşturan mitin edebi versiyonuna çok da sadık olmadan işleniyor. 

Hikaye, daha önce de animasyona ve sinemaya uyarlandı, şimdilerde Netflix'te 2021 yapımı bambaşka stüdyolar tarafından hazırlanmış CG yapımı New Gods: Nezha Reborn alternatif versiyonunu da izleyebilirsiniz. 

Bu arada Nezha'nın hep Çin mitolojisindeki Tanrılardan biri olduğu sanılsa da "India in the Chinese Imagination" isimli araştırmada bu tanrının Hint mitolojisindeki Nalakūbara ve Kṛṣṇa isimli tanrılardan esinlenerek yaratıldığı belirtiliyor.

Master Keaton

Master Keaton

Kategori: Macera, dram, tarihi, gizem, seinen, hayattan kesintiler 
Stüdyo: Madhouse
Bölüm sayısı: 24

Taichi Keaton Falkland Savaşı'nda eski bir asker ve Yarı-İngiliz Yarı-Japon bir arkeologdur. Lloyd's tarafından dünya çapında sigorta dolandırıcılıklarını araştırır ve gizemleri çözer.

Chouyaku Hyakuninisshu: Uta Koi.

Chouyaku Hyakuninisshu: Uta Koi.

Kategori: Komedi, tarihi, romantik, josei 
Stüdyo: TYO Animations
Bölüm sayısı: 13

'Hyakun İnisshu' yüz şairin yüz Japon wakasından oluşan klasik bir Japon antolojisidir. Hyakunin isshu "yüz kişi, bir şiir [her biri]" olarak tercüme edilebilir. Şiirler, aristokrat olan Fujiwara no Teika tarafından Heian Dönemi’nde derlenmiştir. Şiirlerin% 43’ü aşk şiirlerinden oluşmaktadır. “Uta Koi” yani “Aşk Şiirleri” 12 romantik şiirin arkasındaki hikayelerin 'süper liberal bir yorumunu' ele almaktadır. 

Chihayafuru'yu izlemeden önce bu yapımın izlenmesi 'karuta'ya daha da değer vermenize ve o kartların ardındaki hikayeyi bilerek izlemenize yardımcı olabilir. 

Akage no Anne

Akage no Anne

Kategori: Hayattan kesintiler, tarihi, dram 
Stüdyo: Nippon Animation
Bölüm sayısı: 50

Hayal gücü yüksek ve biraz da asi 11 yaşındaki yetim Anne Shirley için hayat hiç de kolay değil. Kaderin cilvesi bu ya; Avonlea'daki Cuthbert evine götürülür. Çiftliğin yaşlı sakinler Marilla ve Matthew Cuthbert tarlalarda kendilerine yardımcı olacak genç bir çocuk ararlarken karşılarında Anne isimli bir kız çocuğunu görür ve büyük bir şok yaşarlar. 

L.M. Montgomery'nin beğenilen klasik eserinden uyarlanan Akage no Anne, Anne'nin 11-17 yaş arası yetiştirilme sürecini ve insanlarla karşılaşma ve ayrılık hikayelerini anlatıyor. Anne'nin hayatını sonsuza dek değiştirecek hangi büyük kararı vermesi gerektiğini de yalnızca zaman gösterecek...

Bu arada Netflix'in büyük yankı uyandıran Annie with E isimli dizisini de -anime olmasa da- bu yapımdan sonra izlemek çok güzel olacaktır.

Kanashimi no Belladonna

Kanashimi no Belladonna

Kategori: Demans, tarihi, dram, psikoseksüel gerilim
Stüdyo: Mushi Production
Bölüm sayısı: 1

Güzel Jeanne, Jean adında bir adamla evlenir ve yeni evli çift bir inek değerindeki paraları ile Lord’un lütfunu almak için şatoya gelir. Fakat kötü ruhlu Lord onların teklifinden hoşlanmaz ve çaresizce kısıtlı imkanlarına rağmen sundukları ricalarını görmezden gelir. O esnada Lord’un karısı bir çıkar yol önerir: Jeanne, Lord’un bir gece ganimeti olacak ve bekaretini bozmasına izin verecektir. Bu deneyimden korkmuş ve sarsılmış Jeanne kocasından herhangi bir sempati göremez, aksine görmezden gelinir.

Lakin uykuya daldığında tanıştığı garip bir ruh, Jeanne’i ona yanlış yapan herkesten öcünü alması için cesaretlendirir. Jeanne, aniden kabaran haz ve söndürülmemiş bir libido ile ruhla anlaşmaya varır. Kanashi no Belladonna, Orta Çağ Fransa’sının küçük ve yoksul bir köyünde geçen Cunning Folk ve karşılıksız batıl inançlar üzerine büyüleyici ve psikoseksüel bir macera.

Takarajima

Takarajima

Kategori: Macera, gizem, tarihi, dram 
Stüdyo: Madhouse, TMS Entertainment
Bölüm sayısı: 26

Jim Hawkins, gelişen olaylar sonucunda, bir zamanların korkulan korsanı Kaptan Flint'in efsanevi hazinesini arama yolculuğuna atılan genç bir delikanlıdır. Hazine Adası'na doğru yoldayken, Jim'in en iyi arkadaşı John Silver; eskiden Kaptan Flint'in sağ kolu gaddar bir korsan olan gerçek kimliğini açıklayarak geminin kumandasını ele geçirir. İhanete uğramış hisseden Jim, şimdi karışık duygularıyla baş etmek ve hala arkadaş olduklarını düşünen Silver'la yüzleşmek zorundadır.

Anime, İskoç yazar Robert Louis Stevenson tarafından 1882 yılında kaleme alınmış klasik roman olan 'Treasure Island'dan uyarlanmıştır. 

Hyouge Mono

Hyouge Mono

Kategori: Tarihi, samuray, seinen 
Stüdyo: Bee Train
Bölüm sayısı: 39

Hikaye, Japonya'nın Sengoku Jidai'si (Savaşan Devletler Çağı) sırasında geçer ve büyük savaş ağası Oda Nobunaga'nın hizmetkarı olan Furuta Sasuke'nin etrafında şekillenir. Sasuke maddi arzuların değil çay seremonilerinin peşinde koşan bir yaşamı arzulamaktadır. Oda ve efsanevi çay ustası Sen no Soueki'den çayın inceliklerini öğrenirken aynı zamanda Hyouge Mono yolunda ilerlemektedir.

Listenin ilk bölümünü kaçıranlar, merak edenler şuradan inceleyebilirler. Bir sonraki bölüme kadar mata ne!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları