Tarihi, dramı, romantizmi, kana bulanmış kılıçları, bedenleri ele geçiren çılgın ruhları, ölümüne dostları, intikam için yanıp tutuşanları ve daha nicelerini seviyor; bir de kendinizi gelecekten çok geçmişin o bilindik kollarına atmak istiyorsanız bu liste sizi tüm şefkati ile kucaklayacak!

Mugen no Juunin: Immortal

Mugen no Juunin: Immortal

Kategori: Aksiyon, macera, tarihi, doğaüstü, dram, dövüş sanatları, samuray, seinen 
Stüdyo: LIDENFILMS
Bölüm sayısı: 24

Manji, feodal Japonya'da yüz masum adamı öldürdüğü için 'Yüz Adam Katili' olarak bilinen kötü şöhretli bir kılıç ustasıdır. Uğursuz itibarından çok daha korkutucu bir şeye de sahiptir; ölümsüzlüğe! Manji'nin vücuduna hemen her yarayı iyileştirebilecek kan kurtlarını yerleştirip onu ölümsüzlükle cezalandıran kişi sekiz yüz yaşındaki rahibe Yaobikuni'dir.

Manji, günahlarının kefaretini ödemek için bin adam öldürmeye karar verir ve Yaobikuni de başarırsa ölümsüzlük lanetini kaldıracağını söyleyerek bu öneriyi kabul eder. Bu anlaşmadan kısa süre sonra Manji, ailesi bir kılıç okulu tarafından katledilen 16 yaşındaki Rin Asano ile tanışır. Kızın bariz güçsüzlüğünü gören Manji onu korumayı kabul ederken ikisi de kendi hayatının amacını gerçekleştirmek için yolculuğa çıkar.  

Peace Maker Kurogane

Peace Maker Kurogane

Kategori: Aksiyon, komedi, tarihi, samuray, shounen 
Stüdyo: Gonzo
Bölüm sayısı: 24

Ichimura Tetsunosuke'nin ailesi Choushuu'lardan biri tarafından gözleri önünde katledilince Tetsunosuke ciddi bir travma geçirir ve travmasını intikam arzusuna dönüştürmeyi başarır. 15 yaşında olmasına rağmen yeni açılan Shinsengumi'nin bir parçası olmak ister. Fakat barışı ve Shinsengumi'yi tehdit edecek her türlü kişiyi öldürmesi gerektiğine ne mental, ne de beceri olarak sahip değildir. Kardeşinin ve Shinsengumi'deki arkadaşlarının da desteğini yanına alan Tetsunosuke bu tarihsel grubun bir parçası olup kana ve acıya bulanabilecek midir? 

Ikoku Meiro no Croisée The Animation

Ikoku Meiro no Croisée The Animation

Kategori: Hayattan kesinti, tarihi, seinen 
Stüdyo: Satelight
Bölüm sayısı: 12

Bu hikaye Japon kültürünün Batı'da popülerlik kazandığı 19. yüzyılın ikinci yarısında geçmektedir. Genç bir Japon kızı olan Yune, Fransız gezgin Oscar'a, Fransa'ya dönüş yolculuğunda eşlik eder ve ailenin Paris'teki demirci dükkanında yardım teklif eder. Oscar'ın yeğeni ve dükkan sahibi Claude, Yune ile ilgilenmeyi gönülsüzce kabul eder ve pek az ortak noktası olan bu iki kişinin 1800'lerin Paris'inde birbirlerini nasıl anladıklarını ve birlikte nasıl yaşadıklarını görürüz.

Le Chevalier D'Eon

Le Chevalier D'Eon

Kategori: Tarihi, sihir, gizem, seinen, doğaüstü 
Stüdyo: Production I.G
Bölüm sayısı: 24

18. yüzyıl. Fransa. Versailles ve Kral Louis XV'in sadık hizmetkarı Lia de Beaumont, Seine Nehri'nde ölü bulunmuştur. Üzerinde 'Psalms' yazan bir tabutun içinde nehir boyunca sürüklenen bedeni, civa ile zehirlendiğinden çürümemiştir. Kiliseye göre toprağın tüketemediği cesede ait ruh, sonsuza kadar insanların diyarında dolaşacak ve Cennet'e gidemeyecektir. Bu durum Lia'nın kardeşi ve kralın ajanlarından biri olan D'Eon de Beaumont'u çok etkilemiştir. 

D'Eon kız kardeşinin kim tarafından ve niçin öldürüldüğünü öğrenmeye yemin eder ve gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için gizli teşkilata katılır. D'Eon, Lia'nın bir görevdeyken gerçeği ortaya çıkardığı ve bunun sonucunda öldürüldüğü sonucuna varır ve Orléans Dükü'nü tutaklayacakları gece ortalık can pazarına döner. D'Eon, hayatta kalan tek kişiyi kurtarmaya çalışırken onun da dönüştüğünü görür ve sonrasında kendisini de kız kardeşi Lia'nın intikamcı ruhu tarafından ele geçirilir. D'Eon bu doğaüstü komplonun derinliğini keşfedip Fransa'yı tehlikeden mi kurtaracak yoksa kız kardeşine sadakatini mi kanıtlayacak? 

Nobunaga Concerto

Nobunaga Concerto

Kategori: Komedi, tarihi, romantizm, shounen 
Stüdyo: Fuji TV
Bölüm: 10 

"Japonya'nın geçmişinde olanlar kimin umurunda? Hayatımla hiçbir ilgisi yok."

Bu sözlerin sahibi Saburou, bulunduğu modern zamandan Sengoku Çağı'na yolculuk etmekle kalmamış üstüne Japonya'yı tekrar birleştirecek ünlü savaş lordu Oda Nobunaga olmak zorunda kalmıştır. 

Tüm haylazlığıyla Saburou başına ne işler açacaktır?

Eikoku Koi Monogatari Emma

Eikoku Koi Monogatari Emma

Kategori: Hayattan kesinti, tarihi, dram, romantizm, seinen 
Stüdyo: Studio Pierrot
Bölüm sayısı: 12 

Emma: A Victorian Romance, 19. yüzyıl İngilteresi'nin tarihsel atmosferinde geçen bir aşk hikâyesiyle, sosyal statü farkının katı çerçevesinde hizmetçi Emma ve bir İngiliz centilmeni William arasında gelişen aşkı anlatır. Elbette İngiliz aristokrasisi içinden gelen William için bunu ailesine ve çevresine kabul ettirmek kolay değildir. 

Eton Koleji'nden arkadaşı Hindistan Prensi Hakim’in gelişi, olayları daha da karmaşık hale getirir. Çünkü o da Emma'ya ilgi duymaktadır. William ise Viskont Campell'in kızı tarafından umutsuzca sevilmektedir.

Romeo no Aoi Sora

Romeo no Aoi Sora

Kategori: Macera, dram, tarihi, hayattan kesintiler 
Stüdyo: Nippon Animation
Bölüm sayısı: 33

Romeo, İsviçre'nin küçük bir köyünde ailesiyle birlikte yaşayan iyi kalpli ve cesur bir çocuktur. Ne yazık ki Romeo, Milano'da çocukları alıp baca temizleyicisi olarak satmakla ünlü olan ve 'Ölüm Tanrısı' olarak bilinen Luini adında bir adamın ilgisini çeker. Köyü ziyaret ederken Luini, Romeo'yu alabilmek için Romeo'nun ailesinin mısır tarlasını yakar. Mısır tarlası gittiği gibi yangını söndürmek isteyen babasını yaralanır ve babasına bir doktor bulabilmek için kendisini Ölüm Tanrısı'na satar.

Romeo, Milano'ya giderken Alfredo Martini adında bir çocukla tanışır ve kısa sürede arkadaş olurlar. Alfredo'nun başka bir efendiye satılmasından sonra iki çocuk da sonsuz arkadaşlık yemini eder. Bir baca temizleyicisi olan Romeo, özellikle efendisinin ailesinden ve 'Kurt Sürüsü' olarak bilinen bir çeteden çok çeker, ancak Alfredo ile yeniden bir araya geldiklerinde Kurt Sürüsü'ne karşı savaşmayı öğrenirler ve ihtiyaç anında birbirlerine yardım edecek 'Kara Kardeşler' bir birlik de kurarlar.

Hadashi no Gen

Hadashi no Gen

Kategori: Dram, tarihi
Stüdyo: Madhouse
Bölüm sayısı:

Hadashi no Gen, atom bombasının öncesini, bombanın atıldığı günü ve sonrasını, bir çocuğun gözünden anlatan güçlü, trajik ve otobiyografik bir öyküdür. Yalınayak Gen, savaşın masum insanlara yaşattığı acıların bir hatırlatıcısı ve korkunç bir acı kaynağı olan atom bombasının belgeseli niteliğindedir. 

Bakumatsu Kikansetsu Irohanihoheto

Bakumatsu Kikansetsu Irohanihoheto

Kategori: Aksiyon, dram, tarihi, samuray 
Stüdyo: Sunrise
Bölüm: 26

868 Baharı, Tokugawa Hanedanlığın son yılları; Bakumatsu dönemi. Batılaşmanın etkisi ile Tokugawa Hanedanlığı gücünü yavaş yavaş yitirirken iç savaş tehdidi, karmaşa ve politik çekişmeler, yaklaşan bir devrimin habercisidir. Tüm bunlar yaşanırken ortaya 'Hasha no Kubi' adında bir güç çıkar. Her kim ona sahip olursa ülkeyi yöneteceği söylenir. Bazıları çıkarları için, bazıları intikamları için ona sahip olmak istemektedir. Fakat başka bir güç de gölgeler içinde ona karşı durmaktadır. Bu iki güç arasındaki mücadele, tarihin akışını etkileyecektir. 

Gezgin bir ronin olan Akizuki Yojiro, Yokohama ayrılmış bölgesinde bir tiyatro grubu ile karşılaşır. Oyun yazarı Yuyama Kakunojo, Ebisu no Zukin, Shiranui Kozo, Zagashira, Kakashi no Keishin ve Sensei Ibaragi Sotetsu’dan oluşan ve sürekli yolculuk halindeki bu grubun amacı ile Yojiro'nun amacı bir midir yoksa bu karşılaşma en başından beri bir komplonun ürünü müdür? 

Sarusuberi: Miss Hokusai

Sarusuberi: Miss Hokusai

Kategori: Tarihi, doğaüstü, dram, seinen 
Stüdyo: Production I.G
Bölüm: 1

Sene 1814, yer Edo, şimdiki adıyla Tokyo. Köylülerin, kasabalıların, samurayların, tüccarların, soyluların, fahişelerin ve doğaüstü varlıkların uğrak yeri. 

Tetsuzo ellili yaşlarında eline su dökülmeyecek bir sanatçıdır; Japonya'nın dört bir yanından gelen alıcılardan başını kaldıramaz ve çöpten geçilmeyen, köhne atölyesinde yorulmak nedir bilmeden çalışır durur. Günlerini, muazzam büyüklükteki Bodhidharma portresini yapmakla, küçük bir pirinç tanesine bir serçe resmi çizmekle geçirerek parmak ısırtan sanat eserleri ortaya koymaktadır. Saman alevi gibi parlayan, baştan ayağa kinaye dolu, içkide ya da parada gözü olmayan, ilgisini çekmeyen işlere dünyaları isteyen bir adam kendisi.

Kabiliyetini ve inatçılığını babasından alan, Tetsuzo'nun ikinci evliliğinden ve dört kızından üçüncüsü, tok sözlü, 23 yaşındaki Oei, sık sık babasının yerine resimleri yapsa da adını bilen bir elin parmağını geçmez. Mahareti, zaman zaman sorun çıkaracak kadar kuvvetlidir de.

Onlarca yıl sonra Avrupa, Tetsuzo'nun yeteneğini fark edecek ve onu Katsushika Hokusai olarak anıcak; Renoir, Van Gogh, Monet ve Klimt gibi dev ressamları bile etkileyen eşsiz yetenek.  Lakin, bugün bile ona hayatı boyunca destek çıkan, ismi söylenmese de sanatına yadsınamayacak derecede katkı sağlayan kadını ise kimseler bilmez. 

Bölüm 1'den bu kadar...

Bölüm 1'den bu kadar...

Söz konusu 'tarihi yapımlar' ise işin içerisinde dram, macera ya da romantizm unsurlarının her daim kendisine haklı bir yer edinmesini seviyorsanız bir sonraki bölümde görüşmek üzere. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları