2018’in En İyi Komedi Animesi… Yani büyük ihtimalle öyle olacak gibi duruyor.

 Yaklaşık 5 ay önce yapmış olduğum Hinamatsuri İncelemesi’nde de bahsettiğim üzere, anime komedileriyle aram hiçbir zaman iyi olmadı. Çoğu komedi anında doğru düzgün gülüp eğlendiğim sadece iki anime vardı. Ancak bu sene çıkan Grand Blue ve Hinamatsuri o sayıyı dörde yükseltti. Ama ben bu iki animenin istisna olduklarını düşünüp komedi animelerine karşı olan ön yargımı kıramamıştım. Yaz animelerinin içinden ilgimi çeken nadir birkaçını da izledikten sonra sonbaharda hangi animeler çıkacak diye bakıyordum ve ilgimi çeken komedi animesi bulamadım. Bundan sonra da artık, “Hinamatsuri mi yoksa Grand Blue mu yılın en iyi komedi animesiydi?” diye kendi kendime sormaya başlamıştım ki izlemek istediğim son 2018 komedi animesinin de çevirisi sonunda bitti: Chio-chan no Tsuugakuro. Ve artık rahatlıkla söyleyebilirim ki Chio-chan no Tsuugakuro 2018’in en iyi komedi animesi… Demek isterdim ama diyemiyorum çünkü ne zaman böyle desem bir anime çıkıp beni yalancı çıkarıyor ama yine de büyük ihtimalle bu sefer bir sürpriz olmayacak çünkü 2018 Sonbahar Sezonu'nda BAŞ TÜRÜ komedi olan çok az anime var.

Image

SENARYO

 Animenin adından da anlaşılacağı üzere senaryo Chio’nun okul yolunda yaşadığı maceralar üstüne kurulu. Her bölümde 2 veya 3 farklı macera anlatıldığından elimizde sabit bir senaryo yok. Ancak bu farklı maceraların neredeyse hepsinin senaryosu çok iyi yazılmış. “Neredeyse hepsi”nden kastım ilk bölüm dışındakilerin hepsi. İlk bölüm kötü olmasa da diğer bölümlere nazaran çok vasat. İlk bölümü izlerken animenin tarzına ve gidişatına dair ufak birkaç fikir edinip, “Herhalde bu da, çok az yerde komik ve eğlenceli olan, klişe bir komedi animesi olacak.” demiştim, fakat anime beni yanıltarak ikinci bölümden itibaren kahkaha tufanına tuttu.

Image

 Ayrıca, son bölümün en son sahnesinde yaptıkları olay da oldukça hoşuma gitti. Daha önce hiçbir animede böyle bir şey görmemiştim ki olduğunu da sanmıyorum; varsa bile çok nadirdir. Bu nadir olayın ne olduğunu spoiler olmaması için burada söylemeyeceğim, izleyip kendiniz görün.

KARAKTERLER

 İki ana karakterimiz ve bunların yanında da neredeyse her komedi-slice of life animesinde görmeye alıştığımız tarzda yardımcı karakterler var. Aslında, bu animedeki neredeyse her karakter başka animelerde de bulabileceğiniz sıradan karakterler. Ancak, ana karakterleri içinde bulundukları muhteşem mizaha öyle bir yerleştirmişler ki sanki her biri kendine özgü karakterlermiş gibi hissediyorsunuz.

Miyamo Chio

Image

 Chio, lise birinci sınıf öğrencisi, atletik bir vücuda sahip bir kız. En büyük hobisi ise video oyunları. Sabahlara kadar online oyun oynaması yüzünden uykusunu tam alamıyor ve okula yorgun yorgun gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca oynadığı oyunların etkisinde çok fazla kalıyor.

 Şahsen ben Chio’ya bayıldım. Kendisi her ne kadar çoğu komedi animesinde rastlanabilecek bir ana karakter olsa da içinde bulunduğu senaryo onu öne çıkarmayı çok iyi başarmış. 

 Bazı komedi animeleri her ne kadar çok iyi senaryolara sahip olsa da ana karakterlerini bu kadar öne çıkarmayı başaramıyor ve animenin üstünden belirli bir süre geçtikten sonra, genelde bir hafta, ana karakter aklımdan silinip gidiyor. Ancak Chio sonsuza kadar aklımın bir köşesinde yer edecek gibi duruyor.

Image

Nonomura Manana

Image

 Manana, Chio ile ilkokuldan beri, yani 10 senedir, Chio ile beraber olan, onun en yakın arkadaşı. O da Chio gibi bir oyun meraklısı olsa da olayı Chio kadar abartmıyor ve gerçek hayat ile oyun dünyasını birbirinden ayrı tutuyor.

 Manana başarılı bir sidekick. Yeri geldiğinde Chio için ateşleyici ya da frenleyici görevi görüyor. Ben onu fazla beğenmesem de şunu biliyorum: O olmasaydı anime bu kadar etkileyici olmazdı.

GÖRSELLİK

 Görselliği gram beğenmedim. 2018 standartlarına göre çok aşağıda kalmasını geçtim, aynı stüdyonun 2013 yılında çıkardığı Mondaiji-tachi animesinden bile daha kötü bir görselliği var. Arka planların çizimleri özensiz, karakter detayları desen yok. 

 Görselliğin kötülüğü hakkında daha fazla konuşmamıza gerek yok, herhangi bir anime izleyicisi, hatta anime izleyicisi olmasına gerek yok, direkt olarak herhangi bir insan bu animenin görselliğinin 2018 kalitesinde olmadığını rahatlıkla görebilir.

Not: Yine de hala Hinamatsuri’nin görselliğinden daha iyi.

Image

 Animasyonlara gelirsek işler burada değişiyor. Her ne kadar bu bir Slice of Life animesi olsa da komediyi pekiştirmek için sahnelerde absürt olaylar yaşanabiliyor ve bu absürtlük Chio’nun atletikliği ile birleşince ortaya akıcı sahneler çıkıyor. Diomedea da animasyon konusunda harika bir iş çıkarmış ya da en azından izleyici izlerken öyle hissediyor. Her türlüsünde de, animasyon konusunda sınıfta kalmamışlar.

Image

 Gelelim renk paleti ve atmosfere. Bana göre renk paleti ve atmosfer bir animenin yapı taşlarından birisidir. Çünkü bu ikili tüm anime boyunca yanımızdadır. İncelemelerimi okuyan insanlar, benim soluk ve gri tonları, koyu/parlak ve açık renkli tonlara daha çok tercih ettiğimi biliyor (Bkz: Just Because!’un bana göre mükemmel olan gri tonlara sahip renk paleti ve atmosferi). Chio-chan no Tsuugakuro’nun renk paleti ise benim için kötü. Genel olarak açık ve parlak tonlar kullanılmış. Peki bunu izlerken ne kadar dert ettim? Neredeyse hiç. Animenin komedisi beni tamamen alıp götürdü.

Image

MÜZİKLER ve SESLENDİRME

 Açılış klibinin klip kısmını beğensem de şarkısını pek de beğenmedim. Ritim ve tempo açısından hiç de bana hitap eden tarzda bir şarkı değildi, ben de açılış klibini sadece bir kere izleyip bıraktım.

 Kapanış klibinin şarkısını, açılış klibinin şarkısına oranla daha fazla beğensem de “klip” olarak özel bir şey yoktu, animedeki sahnelerin çizim aşamalarını koymuşlar. O da fazla ilgimi çekmediğinden kapanış klibini de sadece bir kere izleyip bir daha dokunmadım.

 Animedeki soundtracklerin kullanımına bayıldım. Komik sahnelerin ciddi müzikler ile süslenmesini her zaman sevmişimdir ve bu anime de bunu yapıyor. Ancak bu tip soundtrackler dışında aklımda kalan pek bir müzik olmadı.

 Seslendirmelere gelecek olursak, Chio’nun seslendirmesi dışında özel olan bir seslendirme yok.

 Chio’nun seslendirmeni olan Oozora Naomi’yi ilk defa bu animede dinleme fırsatına eriştim ve kadının harika bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Umarım 2019’da yayınlanacak olan animelerin ana karakterlerinden birkaçını onun sesinden duyma şansına erişebiliriz.

İŞLENİŞ

 Bu anime bir komedi animesi, ne azı ne de daha fazlası mevcut, bu animede sadece komedi var ve bu komedinin işlenişi muhteşem.

 Her bölümde farklı farklı birkaç olay bulunduğundan bahsetmiştim. Her ne kadar teoride bu sistem temposu hızlı olan komedi animeleri için çok güzel olsa da çoğu anime pratikte başarısız oluyor. Ancak bu anime de tıpkı Grand Blue gibi pratikte başarılı olmuş.

Image

 Chio’dan bahsederken onun bir oyun bağımlısı olduğunu söylemiştim. Bazı sahnelerde Chio bu oyun bağımlılığı yüzünden gerçek hayatta sanki bir oyunun içindeymiş gibi hareketler sergiliyor ve bu Chio’nun atletikliği ile birleşince ortaya harika komedi sahneleri çıkıyor.

Image

 İlk bölüm dışındaki tüm komediler muhteşem olsa da, Bloody Butterfly kısımları mükemmeldi. Bu kısımları mükemmel bulmamın sebebi ise sahnenin ciddi gibi gözüküp aslında komik olması durumuna bayılıyor olmam. Bu klişe tekniği kullanan birçok anime olsa da çoğu güzel beceremiyor, ancak Chio-chan no Tsuugakuro bu tekniği harika bir biçimde izleyiciye sunmayı başarmış.

Image

 Değinmek istediğim şeylerden birisi de ise animede çok az bulunan ecchi eklentileri.

 Ben fan(p)serviceten nefret eden birisiyim, çok güzel karakterlere ve senaryoya sahip animelerin sırf ecchi yüzünden hiçe gitmesine çok üzülüyorum (Örn: Madan no Ou to Vanadis). Ancak ecchiyi zeki bir şekilde komedinin içine yedirerek kullanan animeler de mevcut ve ben onlara bayılıyorum. Şu ana kadar sadece iki tanesiyle karşılaşmıştım (Sakurasou no Pet na Kanojo ve Saikin, Imouto) ve Grand Blue bu sayıyı üçe çıkarmıştı, Chio-chan’ın Okul Yolu ise bu sayıyı dörde yükseltiyor.

Image

 Son olarak bu animenin neden Grand Blue ve Hinamatsuri’den benim için biraz daha önde olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

 Grand Blue ve Hinamatsuri birbirlerine çok yakın iki animeydi, hatta o kadar yakındılar ki 100 üzerinden puanlamada aynı puanı verdim. Chio-chan no Tsuugakuro ise onlardan sadece bir puan fazla aldı. Peki bu ufak ama önemli puan farkının sebebi neydi?

 İlk önce Grand Blue’dan başlayalım. Abartılı çizimleri çoğunlukla sevmediğimden, bahsedebildiğim her yazımda bahsediyorum. Grand Blue’daki abartılı çizimlerin çoğu da, tıpkı bu animedeki çizimlerin olduğu gibi, o çoğunluğa girmeyen bir istisna, çünkü bu çizimleri komedinin içine öyle bir yedirmişler ki beni hiç rahatsız etmedi. Ancak öyle birkaç sahne var ki, barındırdığı çizimler, sahne komedi içerse de içermese de aşırı rahatsız ediciydi.

 Hinamatsuri’nin bir puan geride olmasının sebebi ise tabi ki de senaryosu ile yarattığı beklenti. Chio-chan ve Grand Blue bize tek parça bir senaryo sunmadığından senaryolarını sadece bölümün içinde bulunan komedinin yazılışına göre değerlendiriyorduk, ancak Hinamatsuri ilk bölümlerinde bize çok güzel bir senaryo sundu ama o senaryo devamında arka plana atıldı.

Image

 Ve bu kadar. İncelemenin kısa olduğunun farkındayım, hatta bir önceki incelememin 1/3’ü kadar filan oldu. Ancak yapacak bir şey yok, çünkü animede bahsedecek fazla bir şey yok. Bu anime çok güzel bir komedi animesi, ne azı ne de daha fazlası.


ARTILAR:

+ Chio muhteşem bir ana karakter

+ Komedinin tavan yaptığı anda kullanılan soundtrackler

+ Mükemmele yakın işlenen komedi

EKSİLER:

- Çağın gerisinde kalan görsellik

PUANLAMA

 Genel Puanın değerlendirmesini artık, daha detaylı olması için 100 üzerinden yapmaya karar verdim ama hala MyAnimeList ölçeğini temel olarak kullanıyorum. Yeni ölçeği görmek için tıklayınız.

Görsellik: 3

Müzikler ve Seslendirme: 7

Senaryo: 8

Karakterler: 8

İşleniş: 9

 Her ne kadar 2018'in ilk yarısında bu yılı animeler için kurak bir yıl olarak adlandırsam da, yaz sezonunun sonunda bitmiş olan birkaç anime ve izlemeyi ertelediğim bir kış animesi bu yılı benim için ortalama bir yılın üstüne çıkarmayı başardı. Her ne kadar bir 2006 veya 2012 seviyesi olamayacak olsa da; 2018'in de, sonbahar sezonundaki animelerle beraber uzun yıllar boyunca oldukça güzel bir yıl olarak adlandırılacağını düşünüyorum.

GENEL PUAN:

Image

www.turkanime.tv/anime/chio-chan-no-tsuugakuro

KAPAK FOTOĞRAFI

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları