Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır! Her anime izleyenin de bir zevki vardır. Bu zevkler tartışılmaz tamam ama bazen arkadaşlıklar arasında bile kavga başlatabilir. Gelin, arkadaşların arasını bozan 11 animeye bakalım.

1. Sword Art Online

Sword Art Online

Sevenlere Göre: Sanal gerçeklikle anlatılan bu animeyi izlemek eğlencelidir. Harem ve aksiyon türünün harmanlaşmasıyla oluşmuş güzel anime serisi. Bazen sarsıntılı olsa da hikayesi genelde komik ve izlemesi de eğlencelidir. Üstelik güzel tasarlanmış karakterler ve iyi canlandırılmış dövüş sahneleri vardır.

Sevemeyenlere Göre: Tren enkazı gibi bir animedir. İlk arc her ne kadar melodram tarzında olsa da iyidir. Oyuna sürekli kadın karakterlerin eklenmesi ve gerçek hayattaki hayatın ölmesinden dolayı anime onların gözünde bir düşüş yaşamıştır. Üstelik bekledikleri gergin dövüş sahneleri yerine animenin "Kirito Fest" gibi olmasından dolayı animeyi sevememişlerdir. 

(edtr notu: Bu listede yer almasına hiç şaşırmadığım bir anime şahsen. Bazen arkadaşlarımla çatışma yaşadığım animelerin başında gelmekte çünkü...)

2. Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

Sevenlere Göre: Tam bir başyapıttır. Karakterler öyle güzel ve derinlemesine anlatılmıştır ki onların içsel sorunlarını bile anlayabilirsiniz. Evangelion, bir karakter çalışması olmadığı zamanlarda iyi düzenlenmiş ve gergin geçen sevaşları olan güzel bir mecha serisiydi. Lütfen bu günlere kadar bölüm vermiş bu güzel anime serisini unutmayalım.

Sevemeyenlere Göre: "Derin"in anlamı gösterişi sevmek anlamına gelmektedir. Evet, karakterlerin psikolojik sorunları olabilir fakat bu onları derin biri yapmaz. Peki o semboller de ne? Sadece coolluk kurallarına uyuyor. Ya bu yangından mal kaçırır gibi animenin bitmesine ne demeli?

3. Kill la Kill

Kill la Kill

Sevenlere Göre: Farklı bir mizah anlayışı, atılan muazzam tekmeler ve benliği bulma... hepsi Kill la Kill'in göze çarpan özellikleri. Çoğu kişi fn sitelerindekileri yanlış okur fakat Kill la Kill'in çok güçlü kadın karakterlere sahip olduğunu görmezden gelirler. Ana teması vücudundan utanç duymak veya bunu kontol etmen gerektiği de değildir.

Sevemeyenlere Göre: Gerçekte olduğundan daha iyi olduğunu düşünen standart echhi anime serisidir. Ve şu söylenebilir ki; kendini olduğun gibi kabul etme teması tüm ekranı kaplayan göğüs ve kalçalardan dolayı bir çeşit tartışma çıkartabilir. 

4. Attack on Titan

Attack on Titan

Sevenler İçin: Derin bir nefes alın. Echhi ve moe serilerinin yanı sıra Attack on Titan oldukça ciddi bir aksiyon animesidir. İnsanlık, yenilemez canlılar tarafından yok olmanın eşiğindeler midir? Oldukça karmaşık. Her neyse, ek olarak sevilme ihtimalleri oldukça yüksek olan karakterler içermektedir. Özellikle sert çocuğuk Levi. (edtr notu: ❤  Jean ❤ )

Sevemeyenler İçin: Genel bir "edgy (sinir içerikli)" serisidir. Yanlış yüksek gerilimden sadece yan karakterler ölmektedir. Geçişler çok yavaş ve sürekli jargon kelimeler kullanıyorlar. Hatta bazen bazı sahneleri atlaya atlaya izleyeceksiniz. Bir diğer sinir bozucu şey de; sanki fanların (hepsi değil) Attack on Titan'a bu türdeki ilk animeymiş gibi davranması.

 

5. Elfen Lied

Elfen Lied

Sevenlere Göre: Kan şenliği! Fakat durun, bu anime sadece kan pornosu değildir. Bu anime, sosyal ayrımcılık ve insanların farklılıklarından dolayı birbirlerinden nefret etmesini konu almaktadır. Lucy, toplumda herkesten nefret eden insanlar tarafından izole edilerek üretilmiş biridir ve sosyal normlar tarafından dışlanmış herkes için bir "katarakt"tır.

Sevemeyenlere Göre: Kan! Tamam belki  bunun cool olduğunu düşünebilirsiniz fakat animenin bundan daha fazlası olduğunu kanıtlamaya çalışmayın. Sosyal ayrımı falan anlatmaya çalışırken aralardaki boşluk ve komplo delikler belli oluyor. 

6. Angel Beats

Angel Beats

Sevenlere Göre: En iyi serilerden biri! Yeteri kadar olan mizah, aksiyon ve çoğu animeden daha iyi aktarılan duygular. Karakterlerin geçmişi ve birbirleriyle olan etkileşimi düşündürücü ve kalp kırıcı sahnelere neden olmaktadır. 

Sevemeyenlere Göre: Fazlasıyla aynı ve belki de 12 bölüme daha ihtiyacı vardı. İlk yeterince iyi başlasa da sonlara doğru batmıştır seri. Her ne kadar güzel görünse de bazı yerleri boş ve deneyimlenmeden yazılmış gibi.

7. Mirai Nikki

Mirai Nikki

Sevenlere Göre: Heyecan verici bir gerilim yolu. Gasai Yuno, merak uyandıran karakterlerden biridir ve aynı zamanda da arkasında garip bir atmosfer bırakmaktadır. Kimse en iyi hikayesi olan anime diyemez tamam ama Mirai Nikki'ye kapıldığınızda bunu umursamıyorsunuz bile!

Sevemeyenlere Göre: Tek merak uyandırıcı karakter "psikopat yandere"dir. Her ne kadar Yuno'yu izlemek eğlenceli olsa da diğer karakterler oldukça salak duruyor ve bu da biraz üzücü... Çoğu ana karakter yapmacık durmakta, dövüş sahneleri de gerçekçi durmuyor ayrıca kötü adamlar da oldukça gülünç. 

8. Akame ga Kill!

Akame ga Kill!

Sevenlere Göre: Oldukça karmaşık bir anime serisi. Kimin öleceğini kestiremiyorsunuz. Bu karışık olsa da çoğu anime bundan yoksun. Bazı karakterlerin bile sevilebilir olması da acı vericidir. İnsanların birbirini öldürmesi dışında bir eğlencesi olmasa bile güzel bir anime. 

Sevemeyenlere Göre: Şiddetin büyük örneği. O sırada adı çıkmış bir karakterin öleceği gerçek olsa bile duygudan yoksundur. Ana karakterler toparlanamadan ölüyorlar. Bunun için de üzgünüz fakat bu genelde gerçekleşmiyor. Çünkü çoğu karakter yan rol gibi olduğu için ana karakter yok  gibi.

9. Clannad: After Story

Clannad: After Story

Sevenlere Göre: Duygu yüklü rollercoaster! Tomoya'nın kendisiyle çatışırken ve baba olmanın anlamını kavrarken hem gülüp hem ağlayacaksınız.  

Sevemeyenlere Göre: Melodram... Sonunu çok iyi beklemeyin çünkü animedeki çoğu üzücü sahne gibi ucuz.

(edtr notu: Pek öyle olduğunu sanmıyorum...)

10. Sailor Moon

Sailor Moon

Sevenlere Göre: Yeni nesil büyülü kızların ortaya çıkmasına ilham kaynağı olmuş orijinal bir shojo animesidir. Gösterişli dönüşümleriyle beraber idalist düşünceleri (Kızların da güçlü olduğu, birbirlerini sevebileceği ve cinsiyet akışı) ile bir çok kızın oldukça beğendiği ve kalbinde yer verdiği bir animedir.

Sevemeyenlere Göre: Her ne kadar kız gücüne odaklı olsa da onlar dönüşüm geçirirken parıltılı çıplaklıkları, kısa etekler giymesi ve normal olarak da bazı şeylere yaşlarının tutmaması biraz... Popüler bir seri olması kızlar için de iyi bir rol model olduğu anlamına gelmez. 

11. Dragon Ball Serisi

Dragon Ball Serisi

Sevenlere Göre: Goku'nun çocukluğundan bir kaç nesil çocuklarına kadar devam eden bir seridir. Aksiyon dünyasının içine dalacaksınız, güç ve limitinizin sınırlarını zorlayacaksınız. Ve dürüst olalım; kaç kişi Super Seiyan olmayı denemedi?

Sevemeyenlere Göre: Gerçekten, sürekli bölümleri tekrar tekrar veren bir animeyi nasıl başyapıt olarak adlandırıyorsunuz? Adlandıramazsınız. Hala devam etmek için 5 bölüme ve monologlara ihtiyacı var... Karakterler neredeyse birbirlerinin aynısı. Bu yüzden sadece bir arc'ını izleyerek tüm yılınızı bu animeye verip zaman kaybı yaşamaktan kendinizi kurtarın. 


                              Image

Buradaki "sevemeyenlere göre" kısmı kimler tarafından yazıldığı bilinmemektedir. Bazıları haklı da olabilir haksız da. Başta belirtildiği gibi her anime izleyen insanın bir takım idealleri vardır. Zevkler ve renkler tartışılamaz... 

Bunun dışında size göre arkadaşlar arasında kavga çıkarabilecek başka animeler de varsa aşağıya yorum atmayı unutmayın^^


Kaynak: goboiano

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları