Animenin içerik bolluğu kadar uzun bir yazı... Yani oldukça kısa.

>ÖNEMLİ NOT<

 Bu bir inceleme yazısı değildir. Bu, 2018’in açık ara fark ile en kötü animesi ile alakalı beni çileden çıkartan noktalara değindiğim bir yazıdır. Eğer animenin artıları ve eksileri üzerinde güzelce durularak hazırlanmış bir yazı bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. Peki neden mi böyle bir yazı yazıyorum? Normalde bu anime hakkında bir inceleme yazısı yazmayı düşünüyordum; ancak anime o kadar kötü ki bir inceleme yazısını bile hak etmiyor. Ancak, yine de bu anime hakkında bir şekilde konuşmamız lazım.

Ore ga Suki nano wa Imouto dakedo Imouto ja Nai

 2018 Sonbahar Sezonunda En Çok Beklediğim 11 Anime listesinde bu anime hakkında şunları söylemiştim: “Yey! Yeni bir Oreimo'muz var, ne kadar güzel değil mi? DEĞİL! Ben yasak aşk konseptini oldukça fazla seven birisiyim. İki kişinin, birbirlerini sevip aşklarının her şeye üstün gelmesi çok sevdiğim bir konsepttir. En basitinden Romeo & Juliet en sevdiğim yapımlardan birisidir. Ancak ne zaman animelerde bu konseptte bir yapım görürsem hemen türlerine bakıyorum ve komedi türünü gördüğüm an kendi kendime şunu söylüyorum, "Mehmet, sakin ol. Bu diğerleri gibi olmayabilir, belki bunda fan service ve saçma sapan komedi sahnelerini aşırı az tutarlar ve olması gerektiği gibi romantizme odaklanırlar." Ancak bundan sonra animeyi izlediğimde elime geçen şey her zaman koca bir hayal kırıklığı oluyor. Ama ben IQ seviyesi, gece gelip kan emmek yerine sadece kulağın dibinde vızıldıyan sivrisineklerin IQ seviyesine eşit birisi olduğum için asla akıllanmıyorum ve bu tip animelere, her zaman aynı beklentiyle giriyorum. Oreimonai'de de aynı durum geçerli, bu animeden umutlarım var.”

 Aklıma sıçayım. Bu animeden bir beklentim olduğu için kendimden utanıyorum. Oreimonai tamamen fan service ve komik olmayan “komedi” sahneleri ile dolu korkunç derecede kötü bir anime.

Image

 Bir animenin, senaryosu, karakterleri, sanat tasarımı ve müzikleri bakımından kötü veya iyi olup olmadığı kişiden kişiye değişir. Ancak, teknik açıdan kalitesiz olup olmadığı konusu nesneldir ve Oreimonai teknik açıdan izlediğim en kötü animelerden birisi. Öncelikle, karakterlerin yüzlerinde yer yer çok büyük simetri hataları baş gösteriyor ve bu görsel hatalar öyle göz ardı edilebilecek küçük hatalar değiller. Bu animeyi izleyen simetri hastaları için gerçekten üzülüyorum.

 Bu görsel hataların yanı sıra animedeki animasyonlar o kadar berbat ki, 2005’te çıkmış, ortalama bütçeli bir animenin animasyonlarından bile daha kötü duruyor. Ayrıca animenin bazı yerlerinde sırf zamandan tasarruf etmek için bazı sahneler dik şekilde çizilmiş. İzlerken kafamı yan çevirmekten boynum ağrıdı resmen.

 Bu anime teknik açıdan tam bir fiyasko ve izleyiciye büyük bir hakaret.

Image

 Senaryoyu özetlemek gerekirse: Okulundaki en başarılı öğrenci olan küçük kız kardeş, abisiyle yatmak istiyor ve bunun hakkında bir hafif roman yazıyor. Bu roman, takma bir isimle katıldığı yarışmada ona ödül kazandırıyor. Ancak, bu ödülü almak için fiziksel olarak ödülün verildiği yerde bulunması lazım ama okulu, öğrencilerin yarı zamanlı işlerde çalışmasına izin vermediğinden ve ebeveynleri de yazarlık yapmasına sıcak yaklaşmayacağından dolayı, uzun süredir yazarlık yapan ve bu konuda aşırı kötü olan abisinden onun yerine bu ödülü almaya gitmesini ve -neden bilmiyorum ama- kendisini romanın yazarı gibi tanıtmasını istiyor. 

 “Neden bilmiyorum ama” dedim, çünkü abisinin kendisini o romanın yazarı olarak tanıtmasına gerek yoktu. Kendisi editörle konuşup, “Aile ve okul problemlerim yüzünden gerçek kimliğimi ortaya çıkarmak istemiyorum. Bu yüzden benim yerime çok güvendiğim birisi ödülü almaya gelecek.” diyebilirdi. 

Image

 Bu animenin karakterlerine bayıldım. Hepsi teker teker özenle yazılmış özgün karakterler. O kadar özgünler ki, kesinlikle aynılarından 12039891239812 tane görmedik. Tamam, yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim; animede ön plana çıkan beş karakterin dördü oldukça klişe karakterler ama “kız kardeş” karakterimiz, diğer örneklerinden farklı olarak tsundere bir karakter değil. Hatta, bu tip animelerde/hafif romanlarda yazar, kız kardeşin abisiyle yatmak istemesini açık açık söylemez. Ancak, bu animede daha ilk bölümlerden bunu gösteriyorlar ve bu takdir edilesi bir şey… Şaka şaka değil, işin içine ensest katmasalar en azından bir noktadan kurtarmış olurlardı.

 Şimdi, az önce bahsettiğim ön plana çıkan beş karakterden kısaca bahsedelim:

Abisiyle yatmak isteyen kız kardeş

Image

Harem animelerinin vazgeçilmezi, odun ve hiçbir şeye kafası basmayan erkek ana karakter

Image

Erkek ana karakterin yaşıtı olan tsundere karakter

Image

Büyük memelere sahip erotik karakter

Image

Kimsenin animede neden olduğunu çözemediği ama son bölümlerde işe yarayan karakter

Image

 İşte animenin, zengin mi zengin karakter kadrosu bu. Karakterlerin derin işlenişinden ve mükemmel karakter gelişimlerinden bahsetmeye gerek bile yok o yüzden bu kısmı hızlıca geçelim.

Image

 Biraz da animenin türlerinden bahsedelim. Türlerinin bize söylediği kadarıyla bu animede, romantizm, komedi ve ecchi var.

 Romantizm harika. Her bölümde, ana kadromuzdaki dört karakter, Acemi Cadı dizisindeki kızların Selim’in etrafında dolaşması gibi, ana karakter Yuu’nun etrafında, “Yuu acaba benimle yatar mı?” diye dolaşıyor.

 Komedinin işlenişi de tıpkı romantizm gibi harika. Komedi, ecchi ile beraber işleniyor ve ortaya cinsellik kullanılarak yapılmış 300 IQ espriler çıkıyor. (Aslında komedi-ecchi konusundan biraz daha bahsedecektim, ancak o kadar kötüydü ki izlememin üstünden uzun bir süre geçmemesine rağmen yapılan kalitesiz esprileri çoktan unuttum.)

Image

 Bu animeyi herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Herkes izlemeli ki, kötü bir anime nasıl olur öğrenmeliler. Ayrıca bu animenin nasıl MyAnimeList’te 5.10 gibi bir puan aldığını ve bu puanların büyük bir çoğunluğunun neden 6 olduğunu anlamadım. Bu anime bundan 4-5 sene önce yayınlanmış olsa büyük ihtimalle puanı hakkettiği gibi 4.50’nin üstüne çıkamazdı. Son zamanlarda MAL'daki insanların standartları cidden çok düşmüş.

Image

PUANLAMA

 Puanlama ölçeği için tıklayınız.

Görsellik: 1

Müzikler ve Seslendirme: 3

Senaryo: 2

Karakterler: 2

İşleniş: 1

 Bu animeyi ucundan kurtaran tek şey, Ogura Yui ve Aranami Kazusa’nın iyi sayılabilecek seslendirme performanslarıydı. Onlar da olmasa büyük ihtimalle bu animeye 10-15 arası bir puan verirdim.

Image

www.turkanime.tv/anime/ore-ga-suki-nano-wa-imouto-dakedo-imouto-ja-nai

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları