2018 Kış ve Bahar Sezonlarında Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz 7 Güzel Anime
Fazlasıyla Kurak Geçen İki Sezonun Az Bilinen Güzel Animeleri

7| Uma Musume: Pretty Derby

Image

Stüdyo: P.A. Works

Türler: Komedi, Slice of Life, Spor

Bölüm Sayısı: 13

Kaynak: Oyun

 P.A. Works'ün en son yapımlarından birisi olan, aynı isimli oyundan uyarlanma Uma Musume: Pretty Derby kötü bir anime olmasa da kesinlikle yetersiz bir animeydi. Karakterlerini yeteri kadar açıklayamıyor, olay örgüsü fazla bir şey anlatmadan çok çabucak ilerletiyor ve anime barındırdığı dünyasını yeteri kadar anlatmıyordu. Bazıları bu eksiklerin nedeninin animenin bir oyundan uyarlama olduğunu düşünse de ben kesinlikle öyle düşünmüyorum. Bence bu tamamen P.A. Works'ün tembelliği. Hani bir kişinin gerçekten severek çektiği bir video ile reklam alarak çektiği bir video arasında kalite farkı olur ya, işte Uma Musume: Pretty Derby bana tam anlamıyla o reklam videolarının anime versiyonu gibi hissettiriyor. Ben P.A. Works'ün bu animesi sanki hiç var olmamış gibi davranıp 2018 Sonbahar Sezonu'nda çıkaracakları orijinal yapım anime olan Irozuku Sekai no Ashita kara için hypelanmaya devam edeceğim.

http://www.turkanime.tv/anime/uma-musume-pretty-derby-tv

6| Takunomi.

Image

Stüdyo: Production IMS

Türler: Komedi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Takunomi. çok fazla kişinin gözünden kaçırmış olduğu bir Slice of Life animesi ve Slice of Life teriminin kelime anlamını hakkıyla veriyor. Bu anime 20 yaşından büyük 4 kadının iş ve normal hayatları hakkında bir anime. Başka hiçbir şey anlattığı yok tıpkı Ramen Daisuki ASMR-san'ın sadece rameni anlatması gibi. Aslında şöyle bir bakınca Takunomi. ve Ramen Daisuki ASMR-san birbirlerine oldukça fazla benziyor. Ama bu animeyi Ramen Daisuki ASMR-san'dan ayıran iki özellik var ki animeyi kötü olmaktan kurtarıyor. İlki karakterler. Takunomi.'de, ASMR Şöleni'nin aksine karakterlere daha fazla odaklandıkları için, karakterler gerçekten karaktermiş gibi hissettiriyor. Yani anime karakterlerini iyi işlemeyi başarıyor. İkincisi ise beklentiler. Ramen Daisuki ASMR-san her bölümü 24 dakika olan bir Slice of Life animesi olduğundan dolayı izleyici animeye başlamadan önce ister istemez bir beklentiye giriyor ve hani şu ASMR Şöleni yerine olması gereken şeyi, yani güzel bir olay örgüsünü bekliyor. Ama Takunomi.'nin bölümleri 12 dakika ve herkes bu animeye başlamadan önce hiçbir olay örgüsü olmayan bir Slice of Life animesi izleyeceğini biliyor ve animeyi öyle izlemeye başlıyor. Gerçi herkes demek ne kadar doğru olur bilemiyorum çünkü internette çoğu kişi animeye, bölüm dakikalarını dikkate almayıp, bir olay örgüsü bekleyerek girmiş ve hayal kırıklığına uğramış.

http://www.turkanime.tv/anime/takunomi

5| Rokuhoudou Yotsuiro Biyori

Image

Stüdyo: Zexcs

Türler: Seinen, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Rokuhoudou Yotsuiro Biyori oldukça güzel bir Slice of Life animesi. Her bölümün kendine ait bir olay örgüsü olup ana olay örgüsüne sahip olmasa da en azından bu bölümsel hikayeleri izlemesi oldukça eğlenceli. Ancak anime gereğinden fazla uzun. Keşke bu animenin bölümleri de 12 dakika olsaydı. Eğer huzur verici Slice of Life animelerini seviyorsanız bu animeyi izlediğinize pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim.

http://www.turkanime.tv/anime/rokuhoudou-yotsuiro-biyori

4| Fumikiri Jikan

Image

Stüdyo: EKACHI EPILKA

Türler: Komedi, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Fumikiri Jikan, Tsurezure Children'ın 3 dakikalık bölümlere sahip olan ve çok daha az romantizm içeren bir versiyonu gibi. Anime her biri üç dakika olan on iki bölümden oluşuyor ve her bölümde farklı karakterlerin hikayesini izliyoruz -bazı karakterlerin hikayesi birden fazla bölüme sahip-. Şahsen bu animedeki üç hikayeyi çok fazla beğendim -komik öğretmen ve ciddi öğrenci, abi-kardeş, liseli öğrenci ve onun üst sınıfı- ama onlar dışındakileri, çoğunu kötü bulmasam da, fazla beğenmedim. Ama zaten anime toplamda 40 dakika civarı sürdüğünden biraz kafa dağıtmak için oldukça güzel bir tercih.

http://www.turkanime.tv/anime/fumikiri-jikan

3| IDOLiSH7

Image

Stüdyo: TROYCA

Türler: Müzik

Bölüm Sayısı: 17

Kaynak: Oyun

 Dürüst olmak gerekirse IDOLiSH7'ye başlamadan önce çok büyük ön yargılarım vardı. Ön yargımın nedeni ise animenin kızlara hitap eden bir dating-sim oyunundan uyarlama olduğunu sanmamdı. Bu yanlış bilgi ve animenin dışarıdan görünüşü itibariyle bunun bir reverse harem animesi olduğunu sanmıştım ve izlemek istememiştim. Ancak okuduğum birkaç yorum ve oyunun dating-sim değil müzik oyunu olduğunu öğrendiğimde animenin tahmin ettiğim gibi bir anime olmadığını anladım ve izlemeye başladım. Ve ne diyebilirim ki, anime oldukça güzel. Ne sadece bir karakter hikayesi ne de sadece olay hikayesi izliyorsunuz hissi veriyor. Yani karakterler ve olaylar arasındaki denge çok güzel kurulmuş. Animenin en büyük eksilerinden birisi bazı karakterlere diğerleri kadar fazla odaklanmıyor oluşu. Ama animenin ikinci sezonunun çıkacağı kesinleşti ve büyük ihtimalle o sezonda, ilk sezonda fazla üstüne düşmedikleri karakterlere odaklanacaklardır.

http://www.turkanime.tv/anime/idolish7

2| Kokkoku

Image

Stüdyo: Geno Studio

Türler: Doğaüstü, Dram, Gizem, Psikoloji, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Son 6 yılda zaman konsepti benim en gözde kategorilerimden birisiydi. Bu konsept ile ilgili, gerek kitap, gerek dizi, gerek ise anime olsun çok fazla materyal tükettim ve bir şey fark ettim ki bu materyallerin çok büyük bir kısmı birbirinin resmen karbon kopyası. Gerçekten farklı olup aralarından sıyrılabilen yapımların sayısı bir elin parmağını geçemiyor. İşte Kokkoku da bu karbon kopyalardan birisi. Kokkoku zaman konseptini çoğu yapımın yaptığı gibi yolculuk veya sıçrama şeklinde işlemiyor. Kokkoku'nun bu konsepti işleme şekli nispeten daha az yapımda bulunan, zamanı tek bir anda dondurma üstüne kurulu. Ama senaryosu oldukça klişe, karakterleri alışıldık, baş kötüsü de bu tip doğaüstü yapımlarda görmeye oldukça alışkın olduğumuz türden birisi. Peki Kokkoku'yu bu kadar sevmemi sağlayan şey neydi? Cevap hiçbir şey. Kokkoku'yu bu türün diğer temsilcilerinden ayıran bir özellik yok. Animedeki neredeyse her şey daha önceden gördüğümüz, özel olmayan ögeler. Ancak, anime elindeki bu özel olmayan ögeleri çok iyi bir biçimde işliyor ve ortaya izlemesi aşırı keyifli bir anime çıkıyor. Ayrıca animenin sonu, sadece ana senaryo için, oldukça tatmin edici bir biçimde bitiyor. Sadece ana senaryo diyorum çünkü ben animenin sonundaki olaydan sonra tam olarak tatmin olmadım. Her ne kadar ana senaryo tam anlamıyla bitse de, o en son sahnede ana karakterimizin yanındaki yan karakter için ayrı bir spin-off serisi görmek isterim.

http://www.turkanime.tv/anime/Kokkoku

1| Killing Bites

Image

Stüdyo: LIDENFILMS

Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Ecchi, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Kaynak: Manga

 Killing Bites'ı, animeye gelen yorumlar ve MAL puanı yüzünden, ilk başta tamamen fan service üzerine kurulu, hiçbir vasfı olmayan bir anime sanmıştım. Ancak çok fena yanılmışım. Tamam animede fan service sahneleri yine var ama bu sahneler çoğu kişinin yakındığı kadar fazla değiller ve animenin asıl odağı aksiyon ve bilim kurgu. Killing Bites'tan başka bir yazıda daha detaylı bahsetmek istediğimden dolayı şu an fazla bir şey anlatmayacağım. Ama şunu diyebilirim ki, bu animenin ikinci sezonunu dört gözle bekliyorum. 

http://www.turkanime.tv/anime/killing-bites


KAPAK FOTOĞRAFI 1

KAPAK FOTOĞRAFI 2

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları