okunma
Ayrıca her videonun altında sahnenin hangi animeye ait olduğu bilgisini de bulabilirsiniz.
1. Dancing (踊り) Sakuga MAD
0:00-0:16- Shingo Takenaka (Welcome to the Ballroom, Ep 5)
0:17-0:33- Hiroyuki Morita (Perfect Blue)
0:34-0:46- Unknown (One-Punch Man Nanikeidemonai)
https://www.youtube.com/watch?v=SedPn...
0:47-1:06- Tetsuya Nishio (?)/ Unknown (Persona 5, OP)
1:07-1:22- Sunghoo Park & Unknown (Yuri!!! on Ice, NCOP2)
1:23-1:31- Akihiko Yamashita (Overman King Gainer)
1:32-1:40- Shinji Hashimoto (The Tale of Princess Kaguya)
1:41-1:48- Yuuki Igarashi (Welcome to the Ballroom, Ep 11)
1:49-2:08- Norimitsu Suzuki (Persona 4: Dancing All Night, OP)
2:09-2:12- Hironori Tanaka (Death Parade, NCOP)
2:13-2:24- Norifumi Kugai (Viva Namida, MV)
2:25-2:49- Yutaka Nakamura (Space Dandy, Ep 17)
2:50-3:06- Sunghoo Park & Unknown (Yuri!!! on Ice, NCOP2)
3:07-3:13- Unknown (Cheer Boys!!, Ep 12)
3:14-3:23- Unknown (Shingeki no Bahamut: Virgin Soul, Ep 6)
3:24-4:27- Ryan Woodward (Thought of You)
https://vimeo.com/14803194
4:28-4:39- Shingo Fujii (Pokémon: XY & Z, Ep 16)
4:40-4:43- Yutaka Nakamura (Space Dandy, Ep 22)
4:44-4:57- Unknown (Space Dandy, NCOP)
4:58-5:11- Keiichi Ishida (Kuroko no Basket Movie 2: Winter Cup Highlights, OP)
5:11-5:22- Shinya Takahashi (Dimension W, NCOP)
5:22-5:31- Hyun Kim (Avatar: The Last Airbender, Book 3 Ep 2)
5:32-5:35- Hidetsugu Ito & Yutaka Nakamura (Aikatsu!, OP2)
5:36-5:51- Carl Jones (Twitter Storyboard Animation)
https://twitter.com/iamcarljones/stat...
5:52-6:05- Takahiro Shikama (Star Driver, Ep 18)
6:06-6:23- Shinya Ohira (Ghiblies, Ep 2)
6:24-6:36- Kouichi Arai (?)/Satoru Utsunomiya (?)/Tetsuya Nishio (?) (Persona 5, OP)
6:37-7:04- Toshiyuki Inoue (Giovanni's Island)
2. Masaaki Yuasa (湯浅 政明) Directed Sakuga MAD
0:00-0:33- Unknown (Mind Game)
0:34-0:54- Hokuto Sakiyama & Shinya Ohira (Ping Pong The Animation, NCOP)
0:55-1:16- Hakuyu Go (?)/Ryosuke Nishii/Shinji Hashimoto (?)/Shinya Ohira (?) (Ping Pong The Animation, OP)
1:17-1:19- Unknown (Kemonozume, OP)
1:20-1:26- Hiroyuki Aoyama & Nobutoshi Ogura (Kemonozume, OP)
1:27-1:33- Unknown (Kemonozume, OP)
1:34-1:41- Unknown (Devilman Crybaby, Ep 1)
1:42-1:55- Norio Matsumoto (?) (The Night Is Short, Walk on Girl)
1:56-2:24- Shinya Ohira & Unknown (The Night Is Short, Walk on Girl)
2:25-2:36- Kiyotaka Oshiyama (Devilman Crybaby, Ep 1)
2:37-2:53- Unknown (Devilman Crybaby, Ep 1)
2:54-3:07- Shinya Ohira (Lu Over the Wall)
3:08-3:24- Unknown (Devilman Crybaby, Ep 10)
3:25-3:52- Shinya Ohira & Unknown (The Night Is Short, Walk on Girl)
3:53-4:10- Eun Young Choi (Ping Pong The Animation, NCED)
4:11-4:27- Shingo Natsume (?) (The Tatami Galaxy, Ep 1)
4:28-4:44- Hironori Tanaka (The Tatami Galaxy, Ep 4)
4:45-5:19- Shinya Ohira (Lu Over the Wall)
5:20-5:34- Ryoutarou Makihara (Kaiba, Ep 10)
5:35-5:54- Ryoutarou Makihara (Kaiba, Ep 1)
5:55-6:09- Satoru Utsunomiya (Kemonozume, Ep 3)
6:09-6:35- Shinya Ohira (Lu Over the Wall)
6:36-7:01- Takayuki Hamada (Genius Party, Happy Machine)
7:02-7:21- Unknown (Ping Pong The Animation, Ep 11)
7:22-7:24- Michio Mihara (Kick-Heart)
7:25-7:46- Michio Mihara (Kemonozume, Ep 12)
7:47-7:52- Yoh Yamamoto (Devilman Crybaby, Ep 2)
7:53-8:01- Masaaki Yuasa (?) (Adventure Time, Season 6 Ep 7) *Yuasa directed this episode of Adventure Time
8:01-8:30- Gosei Oda (?) (The Tatami Galaxy, Ep 3)
8:31-8:47- Nobutake Ito (Mind Game)
8:48-8:56- Shinya Ohira (Mind Game)
8:57-9:03- Unknown (Mind Game)
3. Falling & Flying (落下と飛行) Sakuga MAD
0:00-0:02- Unknown (Howl's Moving Castle)
0:03-0:12- Megumi Kagawa (Howl's Moving Castle)
0:13-0:22- Kenichi Yoshida (Eureka Seven, Ep 26)
0:23-0:29- Unknown (Your Name)
0:30-0:36- Yoshitoshi Shinomiya (Your Name)
0:37-0:41- Hakuyu Go (Atom: The Beginning, OP)
0:42-0:43- Unknown (Boruto: Naruto Next Generations, OP1)
0:44-0:51- Yutaka Nakamura (One-Punch Man, Ep 12)
0:52-0:54- Yutaka Nakamura (Soul Eater, OP2)
0:55-0:58- Yutaka Nakamura (Fullmetal Alchemist: Brotherhood, NCOP2)
0:59-1:04- Yutaka Nakamura (My Hero Academia, Ep 48)
1:05-1:17- Kenichi Yoshida (Gundam Reconguista in G, Ep 1)
1:18-1:24- Toshiyuki Inoue (Evangelion 3.33)
1:25-1:37- Shinji Hashimoto (Spirited Away)
1:38-1:46- Shinji Hashimoto (Mary and the Witch's Flower)
1:47-1:56- Yutaka Nakamura (Mob Psycho 100, Ep 8)
1:57-2:02- Shingo Yamashita (From the New World, NCED1)
2:03-2:16- Akihiko Yamashita (Spirited Away)
2:17-2:24- Kiyotaka Oshiyama (Evangelion 2.22)
2:25-2:27- Yasushi Muraki (The End of Evangelion)
2:28-2:30- Unknown (Hinata no Aoshigure)
2:30-2:33- Unknown (Little Nemo: Adventures in Slumberland)
2:34-3:03- Unknown (Hinata no Aoshigure)
3:04-3:18- Glen Keane (The Rescuers Down Under)
3:19-3:35- Unknown (On Your Mark)
3:36-3:48- Kou Yoshinari (Eiyuu Densetsu: Sora no Kiseki The Animation, OVA 2)
3:49-4:00- Unknown (Hinata no Aoshigure)
4:01-4:11- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop, Ep 5)
4:12-4:22- Shinji Hashimoto (The Animatrix, Kid’s Story)
4:23-4:30- Koji Morimoto (Dirty Pair: Project Eden, OP)
4:31-4:40- Koji Morimoto (Passion, Utada Hikaru Music Video)
4:41-4:56- Makiko Futaki (Angel’s Egg)
4:47-5:11- Toshiyuki Inoue (Steamboy)
5:12-5:15- Yasuyuki Ebara (Attack on Titan, Ep 37)
5:16-5:20- Arifumi Imai (Attack on Titan, Ep 3)
5:21-5:26- Unknown (Astro Boy 2003, NCOP1)
5:27-5:34- Unknown (Xam'd: Lost Memories, NCED)
5:35-5:38- Unknown (Dragon Pilot: Hisone and Masotan, Ep 1)
5:39-5:52- Shinya Ohira (The Night Is Short, Walk on Girl)
5:53-6:06- Toshiyuki Inoue (Kiki's Delivery Service)
6:07-6:15- Kenichi Yoshida (Eureka Seven, NCOP4)
6:16-6:18- Takafumi Hori (?) (Little Witch Academia: The Enchanted Parade)
6:19-6:36- Arifumi Imai (Attack on Titan, Ep 39)
6:37-6:48- Naotoshi Shida (Dragon Ball Z: Battle of Gods)
6:49-7:04- Yoshiji Kigami (?) (Macross: Do You Remember Love?)
7:05-7:07- Keiichiro Watanabe (Blade Smash) https://youtu.be/S8W4yDXQ4Lc
7:08-7:09- Hiromitsu Seki (Blade Smash) https://youtu.be/S8W4yDXQ4Lc
7:09-7:12- Takashi Nakamura (Nausicaä of the Valley of the Wind)
7:13-7:20- Yoshio Chatani (Batman: The Animated Series, Ep 1)
7:20-7:22- Yoshimichi Tamura (?) (Atlantis: The Lost Empire)
7:23-7:34- Shinji Hashimoto (The Animatrix, Kid’s Story)
4. Swordplay (剣術) Sakuga MAD
0:00-0:13- Yutaka Nakamura (Sword of the Stranger)
0:14-0:22- Takeshi Koike (Samurai Champloo, OP)
0:23-0:28- Unknown (Samurai Champloo, Ep 1)
0:29-0:50- Takeshi Koike (Afro Samurai, Pilot)
0:51-1:08- Teiichi Takiguchi (Lupin the Third: The Blood Spray of Goemon Ishikawa)
1:09-1:22- Hiroyuki Okiura (The Hakkenden, Ep 1)
1:22-1:45- Yutaka Nakamura (Escaflowne film)
1:46-1:55- Mituo Iso, Hideki Hamasu & Hiroyuki Morita (Rurouni Kenshin, OP1)
1:56-2:13- Takeshi Koike (The Boy and the Beast)
2:14-2:38- Yoshimichi Kameda (Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Ep 45)
2:39-2:51- Kazuto Nakazawa (Samurai Champloo, Ep 25)
2:52-2:59- Yoh Yoshinari (Kill la Kill, OP1 v2)
3:00-3:14- Takahiro Shikama (Sword Art Online, Ep 2)
3:14-3:33- Norio Matsumoto (Tales of the Abyss, Game OP)
3:34-3:39- Yutaka Nakamura (Fullmetal Alchemist: Brotherhood, OP2)
3:39-4:07- Yoshimichi Kameda (Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos)
4:08-4:19- Yutaka Nakamura (?) (Professor Layton and the Eternal Diva)
4:20-4:42- Hiroyuki Yamashita (Naruto Shippūden, Ep 143)
4:42-5:02- Cloud Yang (Asura Online 2D Trailer)
5:02-5:24- Teiichi Takiguchi (Lupin the Third: The Blood Spray of Goemon Ishikawa)
5:25-5:54- Yutaka Nakamura (Sword of the Stranger)
5:55-6:17- Yoh Yoshinari (Immortal Grand Prix, Ep 13)
6:18-6:29- Takeshi Koike (Carried by the Wind: Tsukikage Ran, Ep 1)
6:30-6:34- Unknown (Samurai Champloo, Ep 21)
6:34-6:56- Nobutake Ito (Samurai Champloo, Ep 21)
5. Running (走り) Sakuga MAD
0:00-0:08- Ryo-timo (The Girl Who Leapt Through Time)
0:09-0:23- Toshiyuki Inoue (Millennium Actress)
0:24-0:48- Takeshi Honda (Evangelion 2.22)
0:49-0:53- Toshiyuki Inoue (Evangelion 3.33)
0:54-1:05- Hakuyu Go & Itsuki Tsuchigami (My Hero Academia, Ep 2)
1:06-1:09- Shun Enokido & Itsuki Tsuchigami (Twin Star Exorcists, OP2)
1:10-1:14- Masayuki (Thundercats, OP)
1:15-1:20- Yoh Yoshinari (FLCL, Ep 5)
1:20-1:39- Shingo Takenaka (Wasurenagumo)
1:40-1:43- Hiroyuki Okiura (When Marnie Was There)
1:44-1:48- Hiroyuki Okiura (Cowboy Bebop: The Movie)
1:49-1:59- Shinji Hashimoto (Ping Pong, NCOP)
1:59-2:02- Shuhei Handa (Little Witch Academia, OVA 1)
2:03-2:07- Takafumi Hori (Kill la Kill, Ep 25)
2:07-2:16- Yutaka Nakamura (Kekkai Sensen, Ep 1)
2:17-2:21- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop: The Movie)
2:22-2:27- Hiroyuki Imaishi (One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island)
2:27-2:46- Tyson Hesse (Sonic Mania, OP)
2:47-2:54- Yutaka Nakamura (Soul Eater, Ep 51)
2:55-3:09- Hideaki Yoshio/ Hisashi Mori/ Kenichi Konishi (Spirited Away)
3:10-3:52- Shinji Hashimoto (The Tale of the Princess Kaguya)
3:53-4:09- Norimitsu Suzuki (Soul Eater, ED2 Ver. A)
4:10-4:18- Toshiyuki Inoue (The 2 Queens, Promo) https://twitter.com/EiffelSavin/statu...
4:19-4:23- Tatsuyuki Tanaka (Genius Party Beyond, Toujin Kit Web Animation)
4:24-4:27- Toshiyuki Inoue (Web Animation) http://www.janica.jp/events/genki/000...
4:28-4:52- Masahiro Sato (Miss Hokusai)
4:53-5:33- Nobutake Ito (Mindgame)
5:34-5:58- Takeshi Koike (The Animatrix, World Record)
5:59-6:15- Yoshinori Kanada (My Neighbor Totoro)
6:16-6:49- Toshiyuki Inoue (Wolf Children)
6:50-6:59- Kitaro Kousaka (Spirited Away)
7:00-7:14- Tatsuyuki Tanaka (Genius Party Beyond, Toujin Kit)
7:15-7:24- Takeshi Honda (Nadia: The Secret of Blue Water)
7:25-7:43- Ichiro Furuichi, Kenji Kajiwara, Tetsuya Kumagai, Toshiyuki Komaru & Yasuyuki Shimizu (Sonic CD, OP)
7:44-7:59- Mitsuo Iso (Ocean Waves)
8:00-8:13- Yasunori Miyazawa (The Girl Who Leapt Through Time)
6. Animal (動物) Sakuga MAD
0:00-0:10- Shinji Hashimoto (The Animatrix, Kid’s Story)
0:10-0:26- Shinji Otsuka (Arrietty)
0:27-0:39- Takeshi Inamura (The Cat Returns)
0:40-0:58- Kazuchika Kise (Tales from Earthsea)
0:59-1:03- Toshiyuki Inoue (Tales of Eternia, OP)
1:04-1:26- Hiroshi Shimizu (Princess Mononoke)
1:26-1:28- Toshiyuki Inoue (Millennium Actress)
1:29-1:43- Hideki Hamasu (Millennium Actress)
1:44-1:56- James Baxter (Spirit: Stallion of the Cimarron)
1:57-2:11- Toshiyuki Inoue (Ghost in the Shell 2: Innocence)
2:12-2:17- Hidetsugu Ito (Ghost in the Shell 2: Innocence Je T’aime Music Video)
2:18-2:28- Kazuyoshi Takeuchi (Akira)
2:29-2:40- Unknown (Jin-Roh: The Wolf Brigade)
2:41-2:48- Yoshiyuki Ito (Wolf’s Rain, NCOP)
2:49-3:10- Hideki Hamasu (Digimon Adventure: Born of Koromon)
3:11-3:23- Milt Kahl (The Jungle Book)
3:24-3:35- Milt Kahl (Lady and the Tramp)
3:36-3:48- Takahiro Chiba (Haikyu!!, S2 Ep 1)
3:48-3:51- Mitsuo Iso (Atom: The Beginning, OP)
3:51-4:03- Aleksander Petrov/Dimitri Petrov (The Old Man and the Sea)
4:04-4:33- Art Palmer, John McManus, Josh Meador, Milt Kahl, Sandy Strother & Wolfgang Reitherman (Pinocchio)
4:34-4:49- Koji Morimoto (?) (Neo Tokyo, Construction Cancellation Order)
4:50-4:57- Aleksander Petrov/Dimitri Petrov (The Old Man and the Sea)
4:58-5:01- China (Eromanga Sensei)
5:02-5:04- Optical-Core (Twitter Animation) https://twitter.com/OpticalCore/statu...
5:05-5:14- Toshiyuki Inoue (Ghost in the Shell 2: Innocence)
5:15-5:37- Unknown (Pom Poko)
5:38-5:45- Neil Boyle/Richard Williams (The Animator’s Survival Kit)
5:46-5:49- Aaron Blaise (Twitter Animation) https://twitter.com/AaronBlaiseArt/st...
5:50-6:00- Unknown (The Lion King)
6:00-6:10- Unknown (Princess Mononoke)
6:10-6:13- Toshiyuki Inoue (Shirobako Exodus!, Ep 12)
6:14-6:35- Atsuko Tanaka (Ponyo)
6:36-6:42- James Baxter (Enchanted)
6:43-6:48- Milt Kahl (The Jungle Book)
6:49-6:54- Ollie Johnston (?) (The Jungle Book)
6:55-7:03- Matt Holt (Mushka) https://vimeo.com/122411906
7:04-7:09- Toyoaki Emura (?) (Mobile Police Patlabor 2)
7:09-7:18- Unknown (The Animatrix, Beyond)
7. Machine (機械) Sakuga MAD
0:00-0:27- Unknown (Robot Carnival, Frankengears)
0:28-0:40- Hiroyuki Okiura (Ghost in the Shell)
0:41-0:56- Katsuhiro Otomo (Akira)
0:57-1:06- Toshiaki Hontani (Akira)
1:07-1:19- Hiroyuki Okiura (Roujin Z)
1:20-1:47- Hideaki Anno & Koji Akimoto (Metal Skin Panic MADOX-01)
1:48-2:03- Atsushi Takeuchi (Patlabor 2: The Movie)
2:04-2:33- Unknown (Neo Tokyo, Construction Cancellation Order)
2:34-2:45- Unknown (Akira)
2:46-3:12- Unknown (Robot Carnival, Chicken Man and Red Neck)
3:13-3:37- Unknown (Robot Carnival, Frankengears)
3:38-4:33- Unknown (Steamboy)
4:34-4:41- Tatsuyuki Tanaka/Toshiaki Hontani (Akira)
4:42-5:09- Hideaki Anno (Royal Space Force: The Wings of Honnêamise)
5:10-6:06- Unknown (The Thief and the Cobbler: Recobbled Cut Mark 4)
6:07-6:51- Kazuhide Tomonaga & Unknown (The Castle of Cagliostro)
6:52-7:19- Unknown (The Thief and the Cobbler: Recobbled Cut Mark 4)
7:20-7:47- Unknown (Castle in the Sky)
7:48-7:52- Takeshi Honda (Roujin Z)
7:53-8:24- Hiroyuki Okiura (Roujin Z)
8:25-8:32- Unknown (The Thief and the Cobbler: Recobbled Cut Mark 4)
8:33-8:35- Koji Morimoto (Fluximation, Exodus)
8:35-8:37- Unknown (Robot Carnival, Chicken Man and Red Neck)
8:37-8:51- Unknown (All Dogs Go to Heaven)
8:52-9:25- Unknown (Superman 1940s, Ep 1)
9:26-9:46- Unknown (Violet Evergarden, Ep 2)
9:47-9:54- Yoshiji Kigami (?) (Violet Evergarden , CM 1)
8. Explosion (爆発) Sakuga MAD
0:00-0:04- Toshiyuki Inoue (Akira)
0:05-0:07- Mitsuo Iso (Blood: The Last Vampire)
0:08-0:15- Hidetsugu Ito (Under the Dog)
0:16-0:20- Hideki Kakita (Karas, Ep 4)
0:20-0:22- Hidetsugu Ito (Fullmetal Alchemist: Brotherhood, OP1)
0:23-0:35- Hidetsugu Ito (?) & Takashi Hashimoto (?) (Mobile Suit Gundam Unicorn, Ep 7)
0:36-0:42- Unknown (Gunbuster, Ep 6)
0:43-0:48- Shoichi Masuo (Evangelion 3.33)
0:48-0:57- Takashi Hashimoto (Evangelion 3.33)
0:58-1:08- Takashi Hashimoto (Star Driver, Ep 25)
1:09-1:13- Yoh Yoshinari (Tengen Toppa Gurren Lagann, Ep 11)
1:14-1:24- Yoh Yoshinari (Tengen Toppa Gurren Lagann, Ep 27)
1:25-1:31- Yasushi Muraki (Star Driver, Ep 3)
1:32-1:36- Yasushi Muraki (Star Driver, Ep 8)
1:37-1:48- Takashi Hashimoto (Summer Wars)
1:49-1:54- Mitsuo Iso (Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket, Ep 5)
1:55-2:18- Hideaki Anno & Shinya Ohira (Eguchi Hisashi no Nantoka Narudesho!)
2:19-2:32- Hidetsugu Ito (Naruto Shippuden the Movie: Bonds)
2:33-2:42- Unknown (Metropolis)
2:43-3:03- Yasushi Muraki (Metropolis)
3:04-3:13- Atsuko Tanaka & Takashi Hashimoto (Howl’s Moving Castle)
3:14-3:22- Kazuto Arai (Fate/Apocrypha, Ep 22)
3:23-3:30- Unknown (Neon Genesis Evangelion, Ep 1)
3:30-3:34- Takashi Hashimoto (?) (Neon Genesis Evangelion, Ep 19)
3:35-3:52- Shinya Ohira & Toshiaki Hontani (Megazone 23 Part II)
3:53-4:11- Yoshiaki Kawajiri (Barefoot Gen)
4:12-4:20- Toshiyuki Inoue (Jin-Roh: The Wolf Brigade)
4:21-4:27- Takashi Nakamura/Toyoaki Emura (Akira)
4:28-4:35- Toshiyuki Inoue (?) (Steamboy)
4:35-4:40- Toshiyuki Inoue (Steamboy)
4:41-4:51- Masami Goto (Origin: Spirits of the Past)
4:52-4:58- Hideaki Anno (Evangelion 3.33)
4:58-5:00- Hidetsugu Ito (Evangelion 3.33)
5:01-5:04- Hideki Kakita (Eureka Seven, OP2)
5:05-5:15- Hideaki Anno (DAICON IV, OP)
5:16-5:26- Hidetsugu Ito (Under the Dog)
5:27-5:44- Takashi Hashimoto (Your Name)
5:45-6:00- Hidetsugu Ito (Xam'd: Lost Memories, Ep 2)
6:01-6:06- Takashi Kawaguchi (Fusé: Memoirs of a Huntress)
6:07-6:12- Hidetsugu Ito (Boruto: Naruto the Movie)
6:13-6:16- Mitsuo Iso (Blade Runner Black Out 2022)
6:17-6:26- Shingo Fujii (Star Driver: The Movie)
6:26-6:36- Yoh Yoshinari (Gurren Lagann the Movie: Childhood's End)
9. Hand to Hand Fighting (武道) Sakuga MAD
0:00-0:12- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop, Ep 1)
0:13-0:18- Yutaka Nakamura (Fullmetal Alchemist, OP3)
0:19-0:31- Yutaka Nakamura (Fullmetal Alchemist, Ep 34)
0:32-0:40- Yutaka Nakamura (Fullmetal Alchemist, Ep 50)
0:41-0:48- Norio Matsumoto (Naruto, OP1)
0:48-0:56- Norio Matsumoto (Naruto, Ep 133)
0:57-1:00- Norio Matsumoto (Real Drive, NCOP)
1:01-1:13- Bahi JD (Blade Runner Black Out 2022) https://www.youtube.com/watch?v=rrZk9...
1:14-1:27- Yutaka Nakamura (Towa No Quon, Ep 1)
1:28-1:48- Yoshimichi Kameda (One-Punch Man, Ep 1)
1:49-2:01- Masahiro Sato (Towa No Quon, Ep 6)
2:02-2:23- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop, Ep 24)
2:24-2:37- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop, Ep 1)
2:38-2:46- Kazuchika Kise (Tekken 3, Xiaoyu’s Ending)
2:47-3:05- Koudai Watanabe (Tiger Mask W, Ep 4)
3:06-3:32- Yoshihiko Umakoshi (Cowboy Bebop: The Movie)
3:33-3:41- In Seung Choi (The Legend of Korra, Book 1 Ep 3)
3:42-3:47- Unknown (The Legend of Korra, Book 3 Ep 3)
3:47-3:57- Kazuto Nakazawa (Samurai Champloo, Ep 15)
3:58-4:14- Yoshimichi Kameda (Naruto Shippuden, NCED15)
4:15-4:21- Norio Matsumoto (Naruto, Ep 30)
4:21-4:28- Naoki Kobayashi (Boruto: Naruto Next Generations, Ep 23)
4:29-4:41- Yoshihiro Kanno (?) (Dragon Ball Z: Battle of Gods)
4:42-4:47- Koudai Watanabe (Dragon Ball Super, NCOP1)
4:47-4:53- Norio Matsumoto (Naruto Shippuden, Ep 85)
4:54-5:06- Kenichi Kutsuna & Ryo-Timo (Naruto, OP9)
5:07-5:26- Masahiro Sato (Anime Mirai 2010, Kizuna Ichigeki)
5:26-5:36- Hisashi Eguchi (Cowboy Bebop: The Movie)
5:37-5:45- Naseer Pasha (1000, Trailer) https://www.youtube.com/watch?v=ZNa7L...
5:45-5:50- Norimitsu Suzuki (Fullmetal Alchemist, ED1 v2)
5:51-5:59- Takeshi Koike (Carried by the Wind: Tsukikage Ran, Ep 1)
6:00-6:19- Yutaka Nakamura (Cowboy Bebop, Ep 12)
6:20-6:28- Yoshiyuki Ito (Cowboy Bebop: The Movie)
6:29-6:47- Masahiro Ando (Cowboy Bebop: The Movie)
6:48-6:56- Takahiro Shikama (KUROKAMI The Animation, NCOP)
6:57-7:13- Shingo Yamashita (Tetsuwan Birdy Decode, Ep 9)
7:14-7:21- Norio Matsumoto (Real Drive, Ep 16)
7:22-7:41- Takashi Mukouda (Space Dandy, Ep 2)
7:42-7:58- Weilin Zhang (Twitter Animation) https://twitter.com/Xenophoss/status/...
7:59-8:19- Unknown (Yozakura Quartet: Tsuki ni Naku)
8:20-8:44- Norio Matsumoto (Hunter X Hunter [1999], Ep 28)
8:45-9:06- Takeshi Koike (Hajime no Ippo, Ep 20)
9:07-9:14- Unknown (Dragon Ball Z: The Tree of Might)
9:15-9:18- Arifumi Imai (Twitter Animation) https://twitter.com/ariariariari_/sta...
9:19-9:26- Kazuto Nakazawa (Voltage Fighter Gowcaizer, Ep 1)
9:27-9:54- Takayuki Hamada (The Boy and the Beast)
10. Magical Transformation (変身) Sakuga MAD
0:00-0:25- Megumi Kouno (Vividred Operation, Ep 1)
0:26-0:38- Hironori Tanaka (Star Driver, Ep 1)
0:38-1:20- Takeshi Honda (Kill la Kill, Ep 3)
1:21-1:49- Yumi Ikeda (Flip Flappers, Ep 3)
1:49-2:13- Unknown (Revolutionary Girl Utena, Ep 2)
2:13-2:42- Naotoshi Shida (Sailor Moon Crystal, Season 3 Ep 1)
2:43-3:13- Megumi Kouno (Vividred Operation, Ep 2)
3:14-3:43- Satoshi Nishimura (Sailor Moon, Ep 1)
3:44-4:20- Unknown (Summer Wars)
4:21-4:25- Takehiro Nakayama (Magic Knight Rayearth, NCOP1)
4:26-4:39- Unknown (Magic Knight Rayearth, NCOP3)
4:40-5:19- Naotoshi Shida (DokiDoki! PreCure, Ep 23)
5:20-5:36- Gen`ichirou Abe (Puella Magi Madoka Magica the Movie Part 2: Eternal)
5:36-5:53- Yoh Yoshinari (?) (Kill la Kill, Ep 23)
5:54-6:01- Naotoshi Shida (One Piece, Ep 463)
6:02-6:11- Gen`ichirou Abe (Puella Magi Madoka Magica the Movie Part 1: Beginnings)
6:12-6:49- Takeshi Honda (Kill la Kill, Ep 3)
6:50-7:00- Megumi Kouno (Wish Upon the Pleiades, Ep 2)
7:01-7:09- Gen`ichirou Abe (Puella Magi Madoka Magica the Movie Part 2: Eternal)
7:10-7:26- Unknown (B't X, Ep 2)
7:27-7:47- Shinya Ohira (Momotaro Densetsu, Ep 1)
7:48-7:57- Yoh Yoshinari (Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky are Stars)
7:58-8:14- Yoh Yoshinari (Kill la Kill, Ep 10)
8:14-9:05- Naotoshi Shida (HeartCatch PreCure!, Ep 23)
9:06-9:35- Keisuke Watabe (Puzzle & Dragons X, Ep 37)
9:35-9:52- Unknown (Persona 5)
9:53-10:04- Nobuyoshi Habara (Sonic Soldier Borgman, NCOP1)
10:05-10:28- Kenji Mizuhata (Towa no Quon, Ep 1)
10:28-10:38- Shuichi Iseki (Japan Animator Expo, ME!ME!ME!)
10:38-10:59- Tetsuya Takeuchi (Brave Beats, Ep 8)
10:59-11:06- Megumi Kouno (The iDOLM@STER Cinderella Girls, PV)
11:07-11:09- Shinpei Tomooka (?) (Magical Girl Lyrical Nanoha, OP)
11:09-11:27- Shinpei Tomooka (Magical Girl Lyrical Nanoha, Ep 1)
11:20-12:11- Naotoshi Shida (Smile Pretty Cure!, Ep 23)
11. Food (食物) Sakuga MAD
0:00-0:10- Unknown (Naruto: Shippuuden- Sunny Side Battle!)
0:11-0:19- Unknown (Today's Menu for the Emiya Family, Ep 8)
0:20-0:25- Unknown (March Comes in Like a Lion, Ep 44)
0:26-0:30- Unknown (Silver Spoon, Ep 1)
0:31-1:08- Minoru Ohashi (Flavours of Youth)
1:09-1:12- Unknown (Your Name)
1:12-1:14- Bahi JD & Koya58 (Nihonbashi Koukashita R Keikaku) https://vimeo.com/39758142
1:14-1:17- Atsuko Tanaka (Lupin the Third Part II, Ep 145)
1:17-1:24- Tadashi Hiramatsu (Mister Ajikko, Ep 99)
1:25-1:36- Atsuko Tanaka (The Castle of Cagliostro)
1:37-1:39- Unknown (Meng Qi Shi Shen, OP)
1:40-1:51- Unknown (Flavours of Youth)
1:52-1:56- Shougo Furuya (When Marnie Was There)
1:57-1:58- Unknown (The Garden of Sinners: Future Gospel)
1:59-2:06- Izumi Seguchi (?)/Minoru Ohashi (?)/Takeshi Inamura (?) (Mary and the Witch's Flower)
2:07-2:15- Mitsuo Iso (Suisei no Gargantia: Meguru Kouro, Haruka)
2:16-2:17- Unknown (Nihonbashi Koukashita R Keikaku) https://vimeo.com/39758142
2:18-2:20- Unknown (A Silent Voice)
2:21-2:25- Unknown (Free!: Dive to the Future, Ep 3)
2:26-2:28- Masanobu Hiraoka (H’or cafe) https://vimeo.com/110784989
2:29-2:35- @tokikakeeee (Twitter Animation)
https://twitter.com/tokikakeeee/status/1112002505070641153
2:35-2:42- Ripa (?) (Celestial Method, Ep 2)
2:43-2:59- Masanobu Hiraoka (H’or cafe) https://vimeo.com/110784989
3:00-3:12- Shingo Yamashita (Song of Oden) https://vimeo.com/55600681
3:13-3:15- Unknown (Modest Heroes, Life Ain't Gonna Lose)
3:16-3:17- Tam Lu (?) (Battle Chef Brigade Deluxe Teaser)
3:18-3:21- Unknown (Today's Menu for the Emiya Family, Ep 1)
3:22-3:23- Unknown (Children Who Chase Lost Voices)
3:24-3:25- Unknown (Your Name)
3:25-3:31- Atsuko Otani (When Marnie Was There)
3:31-3:34- Unknown (The Garden of Words)
3:35-3:42- Unknown (Flavours of Youth)
3:42-3:49- Unknown (Food Wars!: Shokugeki no Soma, Ep 1)
3:50-3:52- Unknown (One Piece, Ep 199)
3:53-4:12- Eiji Komatsu & Haruki Miura (One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island)
4:13-4:27- Cedric Herole (Blue Exorcist the Movie)
4:28-4:29- Unknown (Children Who Chase Lost Voices)
4:30-4:46- Unknown (Lu over the Wall)
4:46-4:55- Unknown (Meng Qi Shi Shen, Ep 1)
4:56-4:59- Unknown (Meng Qi Shi Shen, Ep 2)
4:59-5:04- Peter Chung (“Screamin Chicken Strips” for Rally’s) https://vimeo.com/88492147
5:05-5:11- Tetsuya Masuda (?) (Garo: Vanishing Line, Ep 1)
5:12-5:18- Yuki Hayashi (One Piece: Episode of Alabasta)
5:19-5:23- Atsuko Tanaka (The Boy and the Beast)
5:24-5:37- Unknown (Tatami Galaxy, Ep 1)
5:37-5:42- Unknown (Love, Chunibyo & Other Delusions! Take on Me)
5:43-6:14- Head Puppet Master: Andy Gent (Isle of Dogs) https://youtu.be/RSKK--p2Nrs
6:14-6:25- Unknown (Today's Menu for the Emiya Family, Ep 1)
6:25-6:40- Makiko Futaki (From Up on Poppy Hill)
6:41-6:46- Takeshi Honda (Dennō Coil, Ep 2)
6:47-7:02- Unknown (Only Slightly (More) Exaggerated | Travel Oregon) https://youtu.be/KIC-XmyEfhI
7:03-7:25- Unknown (The Wind Rises)
7:25-7:38- Unknown (Today's Menu for the Emiya Family, Ep 4)
7:39-7:50- Masako Sato (Ponyo)
7:51-8:00- Sachiko Fukuda (Wataten!: An Angel Flew Down to Me, Ep 1)
8:00-8:15- Unknown (Gourmet Girl Graffiti, Ep 3)
8:16-8:24- Unknown (March Comes in Like a Lion, Ep 23)
8:25-8:29- Unknown (Meng Qi Shi Shen, Ep 7)
8:30-8:32- Yoshiyuki Momose (Tokujyo Tensei Shingo, OP)
8:33-8:56- Hiromasa Yonebayashi (?) (Ouchi de Tabeyou Commercials)
8:57-9:02- Takeshi Inamura (?) (House Foods ''The Cat Returns'' Commericals)
9:03-9:10- Osamu Tanabe (MAXVALU KYUSHU Commercial)
9:11-9:21- Yoshiharu Sato (?) (Slow Bread Commercials) https://youtu.be/sEjYRbIaV2k
9:21-9:25- Yukihiro Urata (Dragon Ball Super: Broly)
9:26-9:27- Unknown (Nanana's Buried Treasure, NCED)
9:28-9:30- Unknown (Penguin Highway)
9:31-9:33- Unknown (Mirai of the Future)
9:34-9:42- Unknown (Tsurune, Ep 9)
9:43-9:45- Spencer Wan (Tumblr Gif) https://spencerwan.tumblr.com/post/54063430032
9:46-10:05- Norio Matsumoto (?) (Night Is Short, Walk On Girl)
10:06-10:09- Unknown (Murphy's Irish Stout- Last Orders) https://youtu.be/fWdY_o2B_0E
10:10-10:15- Unknown (Mind Game)
10:16-10:35- Shinya Ohira (?) (Genius Party Beyond, Wanwa' the Doggy)
10:36-11:05- Shunsuke Hirota (Okko's Inn)
11:06-11:10- Unknown (A Letter to Momo)
11:11-11:26- Unknown (The Girl Who Leapt Through Time)
11:27-11:32- Unknown (The Animatrix, Beyond)
11:32-11:35- Naoki Yoshibe (?) (Nihonbashi Koukashita R Keikaku) https://vimeo.com/39758142
11:36-11:44- Atsuko Tanaka (Space Dandy, Ep 2)
11:45-11:51- Mariko Matsuo (Spirited Away)
11:51-11:57- Atsuko Tanaka (Howl's Moving Castle)
11:58-12:09- Atsushi Tamura (Howl's Moving Castle)
12:10-12:22- Hiromasa Yonebayashi (Spirited Away)
12:23-12:25- Hiroshi Kawaguchi (Wolf Children)
12:26-12:37- Hiroshi Kawaguchi (?) (Wolf Children)
12:38-12:50- Hiroko Minowa (Princess Mononoke)
12:51-13:15- Masashi Ando & Takayuki Hamada (The Tale of the Princess Kaguya)
13:16-13:27- Unknown (Only Yesterday)
13:28-13:35- Makiko Futaki (My Neighbor Totoro)
13:35-13:37- Kitaro Kousaka (When Marnie Was There)
13:38-13:43- Unknown (Wolf Children)
13:44-13:58- Hiromi Ishigami (Wolf Children)
13:59-14:06- Tatsurou Kawano (?) (Mirai no Watashi, McDonalds Commercial)
14:07-14:09- Fumie Kobori (Mob Psycho 100 II, Ep 5)
14:10-14:11- Hideki Hamasu (Paprika)
Yorumlar
0 comment