İki ya da üç boyutlu animasyon serilerinin, canlı kanlı insanlar tarafından canlandırıldığı filmler, nam-ı diğer; Live Action.

1. Lone Wolf and Cub (Kenji Misumi, 1972)

Lone Wolf and Cub (Kenji Misumi, 1972)

Lone Wolf and Cub

Bir suikastçi olan samuray ile 3 yaşındaki oğlunun maceralarını anlatır. Toplam 28 ciltten oluşan manga 6 filme, 4 oyuna, bir de televizyon dizisine adapte edilmiştir. Sadece japonyada 8 milyon satış rakamlarına ulaşan manga günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır.

2. Our Little Sister (Hirokazu Koreeda, 2015)

Our Little Sister (Hirokazu Koreeda, 2015)

Umimachi Diary

Modern Japon sinemasının ustası Kore-eda’nın son filmi, Yoshida Akimi’nin aynı isimli çoksatar çizgi romanından uyarlanmış. Büyükannelerine ait bir hanede oturan üç yetişkin kız kardeş: Fazlaca içen, bankacı Yoşi; bebek gibi davranan Çika ve en olgunları, hemşire Saçi. Yıllardır görmedikleri babalarının cenazesinde onlu yaşlarındaki sıkılgan üvey kız kardeşleri Suzu’yla tanışırlar. Kızla hemen kaynaşan üçlü, Suzu’yu yanlarına almayı öneri eder. Dört mevsim süresince dört kız kardeş birbirlerine bağlanacak, aile olmayı yine öğrenecektir. Klasik Japon tarzını benimseyen bu sakin ve acıklı aile dramı, Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı

3. Rurouni Kenshin trilogy (Keishi Ohtomo 2012, 2014)

Rurouni Kenshin trilogy (Keishi Ohtomo 2012, 2014)

Rurouni Kenshin

Eski efsanevi suikastçı Kenshin Himura (Takeru Sato) artık gezgin bir samuray haline gelmiştir. Geçmişte yaptıkları yüzünden kefareti olarak artık yardıma ihtiyacı olanları korur. Bu süre zarfında Kenshin Himura Kaoru Kamiya (Emi Takei) ona yardımcı olurlar. Kenshin'nin şiddet dolu geçmişi ile sorunları devam eder ...

4. 20th Century Boys trilogy (Yukihiko Tsutsumi, 2008-2009)

20th Century Boys trilogy (Yukihiko Tsutsumi, 2008-2009)

20th Century Boys

30'lu yaşlarında bir grup arkadaş çocukken uydurdukları ve çoktan unutmuş oldukları dünyanın sonuna dair bir takım kehanetlerin ve sembollerin "Arkadaşlık" denilen gizemli bir tarikat tarafından kullanılmakta olduğunu fark ediyorlar. Tarikatın "Arkadaş" (Tomodachi) denilen lideri belli ki tüm bu kehanetleri gerçekleştirip büyük katliamlar yapmak peşinde. Zamanında bu kehanetler kitabını uydurmuş olan insanların hafızalarını zorlayıp çocukluklarına dönerek hem sıradaki kehanetin ne olduğunu hatırlayıp engellemeleri hem de çocukluk arkadaşlarından biri olduğunu düşündükleri Arkadaş'ın kim olduğunu çözmeleri gerekiyor.

5. Hot Road (Takahiro Miki, 2014)

Hot Road (Takahiro Miki, 2014)

Hot Road

Kazuki Miyaichi (15)(Rena Nounen) annesiyle birlikte yaşamaktadır. Annesi zorunlu bir evlilik yaptığı için eşini kaybedince eski sevgilisiyle tekrar görüşmeye başlamıştır. Fakat Kazuki babasından sonra annesinin ilişkisine sıcak bakmaz ve annesini suçlar. Bu yüzden annesine karşı soğuktur ve annesinin onu sevmediğine inanmaktadır.
Hiroshi Haruyama(16) (Hiroomi Tosaka) okula gitmek için yarı zamanlı çalışan sorunlu bir çocuktur.Aynı zamanda "Geceler" adında bir motosiklet çetesinin üyesidir.
"Hotto Rodo" mangasından esinlenilmiştir.

6. Parasyte (Takeshi Yamazaki, 2014)

Parasyte (Takeshi Yamazaki, 2014)

Kiseijuu

Günün birinde nereden geldikleri belli olmayan solucan görünümlü uzaylılar yeryüzüne iner. İnsanların burun ve kulaklarından bedenlerine sızarak taşıyıcı bir bedene yerleşirler. Artık insan görünümlü bu parazitler insan ırkının arasında yaşamaya başlamıştır. Sıradan bir lise öğrencisi olan Shinichi Izumi (Shota Sometani) bir gün bu yaratıkların saldırısına uğrar. Yaratık beynini ele geçiremez ancak sağ eline yerleşip kontrolü ele alır. Izumi bu parazitlerin dünya etrafında işlenen sayısız cinayetin sorumlusu olduğunu düşünmekte ve gerçeği bildiği için de kendini sorumlu hissetmektedir. Bu arada Ryoko Tamiya (Eri Fukatsu) Izumi'nin gittiği okulda öğretmen olarak göreve başlar. O da bir parazit tarafından ele geçirilmiştir ve Izumi'yi gözlemlemek üzere gelmiştir.
Film 1988-1995 arasında Hitoshi Iwaaki tarafından çizilen "Kiseiju" adlı mangadan uyarlanmıştır. Manganın 24 bölümden oluşan "Kiseijuu: Sei no Kakuritsu" adlı animesi de mevcuttur

7. Bunny Drop (Sabu, 2011)

Bunny Drop (Sabu, 2011)

Usagi Drop

Daikichi (Ken'ichi Matsuyama) 27 yaşında iş arkadaşları tarafından güven duyulan biridir. Daikichi, dedesini cenazesine katılır ve törende dedesinin bilinmeyen bir kadından gayrimeşru bir kızı olduğunu öğrenir.Kızın adı Rin (Mana Ashida)’dir ve sadece 6 yaşındadır.Ailesi küçük kızı ailenin bir parçası gibi görmemektedirler.Ailesinin bu tutumundan rahatsız olan Daikichi Rin’i kendisi büyütmeye karar verir.Ama Daikichi çocuk bakımı konusunda hiçbir şey bilmemektedir.Çok kısa zamanda tek başına çocuk yetiştimenin zorluklarını öğrenir.

8. Helter Skelter (Mika Ninagawa, 2012)

Helter Skelter (Mika Ninagawa, 2012)

Helter Skelter

Ünlü yıldız Ririko tüm vücudu için birçok estetik ameliyat geçirmiştir. O güzellik simgesi olarak kabul edilmektedir. Geçirdiği birçok ameliyatın bedelini çekmeye başladığında, Ririko kariyer ve kişisel sorunları ile başa çıkmaya çalışırken çevresindeki sefil insanların hayatlarını anlar.

Helter Skelter, Mika Ninagawa tarafından yönetilen ve Kyoko Okazaki'nin mangasından uyarlanmış Japon filmidir. 14 Temmuz 2012 tarihinde Asmik Ace Entertainment tarafından piyasaya sürülmüştür.

Filmde Erika Sawajiri sıkı sıkı koruduğu bir sırrı olan Ririko isimli ünlü modeli canlandırmaktadır - onun görünümü neredeyse tamamen plastik cerrahi yöntemleri aracılığıyla elde edilmiştir.

9. Assassination Classroom (Eiichiro Hasumi, 2015)

Assassination Classroom (Eiichiro Hasumi, 2015)

Assassination Classroom

Film aynı adı taşıyan ve Weekly Shonen Jump  dergisinde yayınlanan, Matsui Yuusei'nin popüler mangasından uyarlanma. Aniden 3-E sınıfına çok gizemli, ahtapot vücutlu bir öğretmen gelir. Bu öğretmenin inanılmaz özel güçleri vardır ve bir yıl içerisinde Dünya'yı ele geçireceğini söyler. Öğrencilere sadece müfredatta olan dersleri değil, suikastçi olmanın yollarını da öğretir. Hükümet tarafından desteklenen 3-E sınıfı öğrencileri de Öğretmen Koro (Ölümsüz Öğretmen) ya suikast girişiminde bulunur ve türlü yollarla öğretmenlerini öldürmeye çalışırlar. Hükumet de suikastte başarılı olanlara okuldan mezun olmadan önce 10 milyon yen ödül vereceğini söyler.

10. I am a hero (Shinsuke Sato, 2015)

I am a hero (Shinsuke Sato, 2015)

I am a hero

Hideo Suzuki, otuz beş yaşında bir mangaka asistanıdır. Yaşamı, yeni bir seriye başlayarak yaşamının dizginlerine sahip olmaya çalışırken, kız arkadaşıyla arasındaki ilişki ve gördüğü sanrılar ile geçmektedir.

Bunlara rağmen, yaşamın Hideo için farklı planları vardır; hayatını bir anda altüst edecek planlar…

I am a Hero 2010 ve 2011 yıllarında Manga Taisho ödüllerine aday gösterilmekle birlikte bu yıl 58. kez düzenlenen ve en büyük manga ödülleri olan Shogakukan Manga ödüllerinde en iyi manga olarak seçilmiştir.

11. Pecoross’ Mother and Her Days (Azuma Morisaki, 2013)

Pecoross’ Mother and Her Days (Azuma Morisaki, 2013)

12. Ichi the Killer (Takashi Miike, 2001)

Ichi the Killer (Takashi Miike, 2001)

Ichi the Killer

Yakuza patronu Anjo, üç yüz milyon yenle ortadan kaybolur. Onun sadık çete üyeleri, mazoşist Kakihara'nın liderliğinde birleşerek, Anjo'yu aramaya başlarlar fakat metotları son derece kanlı ve saldırgandır. Diğer yakuza çetelerini bu durum rahatsız eder. Onları korkutmak için emekli bir polis memurunun kontrolü altında olan karanlık bir çocukluk sırrı olan psikopat katil Ichi kullanılacaktır.

13. As the Gods Will (Takashi Miike, 2014)

As the Gods Will (Takashi Miike, 2014)

As the Gods Will

Bir grup lise öğrencisi kim, niçin veya nasıl olduğunu bilmeden bir ölüm oyunu oynamaya zorlanmaktadır.

14. Sakuran (Mika Ninagawa, 2006)

Sakuran (Mika Ninagawa, 2006)

Sakuran

Moyoco Anno tarafından yaratılan bir manga serisi olan Sakuran için bir live-action film uyarlaması diyebiliriz.... Küçük yaştaki bir kız eğitilmek üzere geyşa yetiştirme yurdu ayarındaki bir yere satılır. Bu kaba saba, küfürbaz, karşısındakilere laf yetiştiren, cesur ve dikbaşlı küçük kız oradaki tecrübelilerin ilgisini çeker. Bu kızın ilerde yükselmesi için gerekecek cesaret ve azme sahip olduğunu fark ederler. Eğiticisi tarafından Kiyoha adı verilen genç kız güzelliği ve erkekleri etkilemekteki hüneriyle hızla Oiran adaylığına yükselir. Ancak bu süreç içinde kendisini zor durumlara sokacak bir kuralı da çiğner: bir müşterisine aşık olmakla... Aynı zamanda farkında olmadığı gizli bir aşığı da vardır..

15. Lady Snowblood (Toshiya Fujita, 1973) Lady Snowblood

Lady Snowblood (Toshiya Fujita, 1973)  Lady Snowblood

Lady Snowblood

Kashima Sayo adlı bir kadın tecavüze uğrayarak hamile kalır ve bir bebek doğar doğmaz ağlıyordur. Sayo, bu kızın adını Yuki koyar ve der ki "aşağılık bir dünyada doğarak intikam için yaşayıp öldüreceksin" diyerek bir dövüş ustası tarafından zor ve acı dolu şartlarda eğitilir. Yıllar sonra da intikam dolu serüvenine başlamış olur.

16. Gantz (Shinsuke Sato, 2011)

Gantz (Shinsuke Sato, 2011)

Gantz

Tokyo’da bir apartman odası. Bir şey dışında bomboş bir oda. Siyah küre GANTZ dışında…

Bu odaya gelebilen insanlar sadece ölmüş olanlardır. Ama Gantz onlara bir şans daha sunuyor. Gantz’ın oyunundan eğer 100 puan toplayabilirseniz, özgürsünüz ve eskisi gibi yaşabileceksiniz. Ama bu o kadar kolay olmayacak. Her geçtiğiniz görevden sonra, daha zorları gelecektir…

17. Death Note (Shusuke Kaneto, 2006)

Death Note (Shusuke Kaneto, 2006)

Death Note

Ölüm Defteri (Death Note), tüm shinigamilerin sahip olduğu, insanların yaşam sürelerini kısaltmaları için kullandıkları bir tür süper güçlere sahip defterdir. Sonrasında bu defterle ismini yazdığı kişiyi öldürebildiğini fark eden Light, dünyadaki suçluları öldürerek adaleti sağlamaya karar verir. Bu filmde Misa Misa (Misa Amane) koşarken başlıyor. Önceki filmin sonunda olan olaylar olur ve defter düşünce Misa onu kaldırır. Light artık Kira soruşturma ekibinde ve L hâlâ ondan kuşkuludur. Light'ın Kira olarak zaferine çok az kalmıştır. Üstelik Misa ile tanışır. Shinigamisi Rem ile de tanışır. Sonradan Misa'nın shinigami gözlerine sahip olduğunu öğrenmesi üstüne işler iyice kolaylaşmıştır. Ancak L Light'ın yanından ayrılmadığı için Misa ile çok görüşemez. Raslantı sonucu L ile Misa karşılaşırlar ve Light Misa'nın, L'in gerçek ismini bildiğini biliyordur. Ancak L Misa'yı yakalatır. Böylece Light L'in ismini öğrenemez. Bu filmde ise Light L'in ismini öğrenmeye çalışır.

18. Crows Zero (Takashi Miike, 2007, 2009)

Crows Zero (Takashi Miike, 2007, 2009)

Crows

Bir Yakuza patronu olan Takiya Hideo'nun oğlu olan Takiya Genji, okulun birliğini sağlamak ve lideri olmak amacıyla Suzuran Erkek Lisesine transfer olur. Böylelikle Okulun liderlik için en güçlü adayı olan Tamao Serizawa ile aralarında iktidar savaşı başlar.

19. Himizu (Sion Sono, 2011)

Himizu (Sion Sono, 2011)

Himizu

En az dört insan öldürdüğü bilinen, evcil hayvan dükkanı işleten Sekine Gen ve Hiroko Kazama isimli bir çiftin gerçek hayat hikayesinden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan, 1-11 Eylül 2010 tarihleri arasında düzenlenen 67. Venedik Film Festivali'nde prömiyerini yaptıktan sonra bir çok uluslararası film festivalinin gösterim listesine giren ve Austin, Texas'da düzenlenen Fantastik Festivali'ndeki fantastik filmler bölümünde En İyi Senaryo ödülü kazanan Tsumetai nettaigyo (Soğuk Balık, 2010) isimli film dışında Jisatsu sâkuru (İntihar Kulübü, 2001) - Noriko no shokutaku (Noriko'nun Yemek Masası, 2005) - Kimyô Na Sâkasu (Tuhaf Sirk) filmleri ile de hatırlayacağımız gerilim filmlerinin ustası Sion Sono; 2009 Berlin Film Festivali'nde Ai no mukidashi (Love Exposure,2008) isimli filmi ile FIPRESCI ve Caligari ödüllerini de kazanmıştır.

20. From Me to You (Naoto Kumazawa, 2010)

From Me to You (Naoto Kumazawa, 2010)

Kimi no Todoke

Sawako Kuronuma, Halkadaki Sadako'ya benzerliği yüzünden sınıf arkadaşları tarafından sürekli "Sadako" olarak çağırılan bir kızdır. Aslında pek öyle olduğu söylenemez, dış görünüşü yüzünden herkes ondan korkmakta ve yanlış anlamaktadır. Etrafta Sawako'nun ruhları görebildiği ve birçok kişiyi lanetleyebildiği dedikoduları yayılmaya başlamıştır. Ama okulun popülerlerinden biri olan Kazehaya'nın onunla konuşmaya başlamasıyla her şey değişir. Sawako, kendini yeni bir dünyada bulur ve birçok arkadaş edinmeye, değişik kişilerle konuşmaya çalışır.

Bu arada da yavaşça ama kesinlikle Sawako ve Kazehaya arasında tatlı bir aşk, tomurcuklanmaya başlar...

21. The Mole Song: Undercover Agent Reiji (Takashi Miike, 2012)

The Mole Song: Undercover Agent Reiji (Takashi Miike, 2012)

Mogura no Uta

Reiji Kikukawa (Toma Ikuta) güçlü adalet duygusu olan biridir ve bugüne kadarki en düşük puan ile polis akademisinden mezun olmuştur. Bir polis memuru olur ancak ''disiplin'' sorunları nedeniyle aniden Polis Şefi tarafından kovulur. Aslında, işten çıkarılması itinayla düzenlenen bir planın parçasıdır.

Reiji'ye gizli polis olarak bir ''köstebek'' olması emredilmiştir. Onun hedefi Sukiyakai çetesinin patronu Shuho Todoroki'dir. Çete Kanto bölgesindeki en büyük suç grubudur. Masaya Hiura, Reiji gibi Sukiyakai çetesine bağlıdır ve çetenin genç patronudur. Çeşitli zorluklardan geçen Reiji, Shuho Todoroki'ye karşı kendi yöntemleri ile çabalar.

Noboru Takahashi tarafından yazılan ve çizilen "Mogura no Uta" adlı mangadan uyarlanmıştır.


22. Nana (Kentaro Otani, 2005)

Nana (Kentaro Otani, 2005)

NANA

Nana Komatsu'nun erkek arkadaşı Shoji, bir yıl önce güzel sanatlar akademisine girebilmek için Tokyo'ya gitmiş. Nana da, Shoji'nin yanına gidebilmek için işe girip para biriktirmeye başlamıştır. Aradan bir yıl geçer ve beklenen gün sonunda gelir. Nana'nın trene bindiğinde bulabildiği tek boş koltuk; Nana Osaki adında, kendinden tamamen farklı görünen bir kızın yanı olmuştur.

23. Yakuza Weapon (Tak Sakaguchi, 2011)

Yakuza Weapon (Tak Sakaguchi, 2011)

Getter Robo

24. Azumi (Ryuhei Kitamura, 2003)

Azumi (Ryuhei Kitamura, 2003)

Azumi

Şiddet ve aksiyon içerikli dövüş sanatları içeren film, 2003 yılında Yū Koyama tarafından yaratılan aynı isimli manga serisinden sinemaya uyarlanmıştır. Filmin Yönetmeni Ryuhei Kitamura, yapımcısı Mataichiro Yamamoto'dur.

25. Thermae Romae (Hideki Takeuchi, 2012)

Thermae Romae (Hideki Takeuchi, 2012)

Thermae Romae

Absürd Bir Japon Komedisi.

Kadim Romalı mimar Lucius fazlasıyla ciddi biridir. Hızla değişen zamana ayak uyduramaması işini kaybetmesine neden olur. Bir arkadaşı kederli durumdaki Lucius'u keyiflendirmek için halk hamamına götürdüğünde, Lucius kazayla zamanda ileri sıçrar ve kendini modern bir Japon halk hamammında bulur. Kendisine ilham veren genç Manga ustası Mami ve "Sığ Suratlılar Klanının" diğer üyeleri ile burada tanışır. Japon hamam kültürünün yaratıcı örneklerinden bir hayli etkilenen Lucius eski Roma'ya geri döner ve bu alışılmışın dışındaki fikirleri eski Roma'da uygulamaya başladığında olağanüstü derecede dikkat çeker.

Günümüz modern Japonyası ile eski Roma dönemi arasında zamandaki bu gidip gelmeleri sırasında Lucius'un ünü yenilikçi büyük hamam mimarı olarak artmaya başlar.


26. Tokyo Zombie (Sakichi Sato, 2005, Japan)

Tokyo Zombie (Sakichi Sato, 2005, Japan)

Tokyo Zombie

Bu hikâye Tokyo, Edogawa'daki bir yangın söndürücü fabrikasında başlar. Fabrika yakınlarında, insanların muhtelif şeyler atmaya geldiği, devasa bir çöp yığını vardı. Son zamanlarda, başı dertte olanlar için sözde defin yeri haline gelmişti. En nihayetinde, o çöp yığını "Kara Fuji" adını alacaktı. Bir gün oraya gömülen insanlar tekrar hayata döndü ve Tokyo yaşanmaz hale geldi.

27. Honey and Clover (Masahiro Takada, 2006)

Honey and Clover (Masahiro Takada, 2006)

Honey and Clover

Takemoto Yuuta, Hamadayama sanat fakültesinde okuyan 3'üncü yıl öğrencisidir. Aynı bölümde okuduğu iki arkadaşı Mayama Takumi ve Morita Shinobu ile aynı zamanda aynı odada kalmaktadır. Birgün Hanamoto adlı öğretmenleri onları, sanat fakültesinde 1. yılını okuyacak olan bir kızla tanıştırır. Bu kız öğretmenlerinin 2nci kuzenidir. Adı Hagumi Hanamotodur. Takemoto, aslında okulun ilk gününde bu kızı görmüştür ve ondan etkilenmiştir. Kız çok küçük görünmesine rağmen 18 yaşındadır ve harika bir resim kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Takemotonun diğer oda arkadaşı Morita Shinobu Haguminin yaptığı resimden çok etkilenmiş ve ona aşık olmuştur.

28. Air Doll (Hirokazu Koreeda, 2009)

Air Doll (Hirokazu Koreeda, 2009)

Kuuki Ningyo

Orta yaşlı garson Hideo, Nozomi adını verdiği bir şişme bebekle paylaşır hayatını. Nozomi'yi yıkar, giydirir, süsler, iltifatlar eder, yemekte karşısına oturtup gününü anlatır, gece onunla cinsel ilişkiye girer, sabah işe gitmek için evden çıkmadan, üşümemesi için battaniyeye sarıp sarmalar. Fakat bu şişme bebeğin bir kalbi vardır, ve bir sabah Hideo evden çıktıktan sonra, hayat bulur Nozomi. Hideo'nun ona giydirmeye bayıldığı Harajuku kızı kıyafetlerini giyer ve her yeni bilgiye aç, meraklı bir çocuk edasıyla, dünyayı keşfe çıkar. Mecazi olarak içleri onunki kadar boş olan şehir sakinleriyle karşılaşır (yaşlı yalnız adam, güzellikle kafayı bozmuş orta yaşlı kadın, utangaç bir inek, eve kapanmış bulimik vd.), part-time bir video dükkanında çalışmaya başlar ve orada çalışan genç Junichi'ye aşık olur. Akşamları eve dönüp, onun canlandığının farkına varmayan Hideo'nun dilsiz yatak+hayat arkadaşı olmaya devam eder, fakat gündüzleri, bambaşka bir dünyadadır artık.

29. Tokyo Tribe (Sion Sono, 2014)

Tokyo Tribe (Sion Sono, 2014)

Tokyo Tribes

30. Kakera: A Piece of our Life (Momoko Ando, 2009)

Kakera: A Piece of our Life (Momoko Ando, 2009)

Love Vibes

Kız arkadaşı olmasına rağmen Shouji'nin Mako ile ilişkisi vardır ancak Mako bu duruma daha fazla dayanamayıp ondan ayrılır. Kısa süre sonra Mika adında biriyle tanışan Mako, kendisine asılan bu esrarengiz kadınla görüşmeye başlar. Mika onunla bir ilişki yaşamak ister ama Mako gerçekten Shouji'yi unutabilmiş midir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları