Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru Mangakası Yamashita Tomoko ile Röportaj
2021 Sonbahar sezonunda doğaüstü, gizem türü barındırdığı için dikkat çeken boy love serisi geçtiğimiz günlerde final bölümünü vermişti.

ANN'nin sanatçı ile yaptığı röportaj öncesi mangakamız ve serisi hakkında kısaca bilgi verelim:

9 Mayıs 1981, Tokyo doğumlu olan sanatçı Noneco. takma adı ile de bilinmekte. 2005'te God's Name Is Night isimli kısa mangası ile çıkışını yapmış ve kısa sürede popüler olmuştur. Sanatçının yaşamdan kesitler, psikoloji, dram, seinen, josei, girls love, boys love türlerinde 20'den fazla eseri bulunmakta iken Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru (Üç Köşeli Pencerenin Ardındaki Gece), animeleştirilen ilk eseridir.

Sanatçının boys love türünde akla gelen ilk mangakalardan birisi olan Natsume Isaku'nun hayranı olduğu bilinmektedir.

Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru'nun konusu şu şekilde:

Mikado Kousuke, kitapçıda çalışan bir gençtir. Diğer insanlardan farklı olarak ruhları görebilmektedir ve bu onu çok korkutmaktadır. Bir gün onu görür görmez "Sen benim kaderimsin." diyen tuhaf bir genç adamla karşılaşır. İsmi Hiyakawa Rihito olan bu kişi ile ruh temizleme işine başlar. İşleri sadece ruhları temizlemek değil aynı zamanda insanların oluşturduğu lanetlerden de kurtulmaktır.

Bir seri cinayet araştırmasına yardımcı olurken birden fazla lanetin aynı kişi tarafından oluşturulduğunu anlarlar. O kişinin adı da Hiura Erika'dır. 

Bu olay örgüsü ile birlikte Mikado ve Hiyakawa kendi geçmişlerine doğru gizemli bir yolculuğa çıkacaklardır.

 

Editör Notu: Seri, türünde boys love geçse de herhangi bir izleyiciyi rahatsız edecek sahne barındırmamaktadır.

Röportaja geçelim:

ANN: Çok çeşitli türlerde eserleriniz mevcut: romantizm, gizem, yuri... Tasarlarken daha çok zevk aldığınız bir tür var mı? Varsa nedeni nedir? Bu kadar çeşitli türde eser vermenize rağmen Amerika'da en çok lisanslanan eserleriniz boys love (BL) türünde. Bu sizde farklı bir duygu oluşturuyor mu?

Yamashita: Her türün kendi içinde bir güzelliği var. Her çalışmama eşit davranılmasını isterim. Umarım birgün BL olmayan eserlerim de Amerika'da rağbet görür.

ANN: Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru, çocuk istismarı, tarikatlar, gücün kötüye kullanılması gibi birçok konuya da değinmekte. Bu konuları ele almaya nasıl karar verdiniz? Bu konuları eklemenin eserin başarısına katkıda bulunduğunu düşünüyor musunuz? Sizce bu konulara da değinmek insanların kitapçıdan BL satın alma utancını da kırabilir mi?

Yamashita: Bu tür konulara her zaman ilgim vardır ve olacaktır. Sanıyorum ki bu temalar, beklentilerimden farklı gelişip hikayenin önemli parçaları olsalar da yinelenen şeyler. Bu gelişmelerin başarılı olduğunu umuyorum. Bir ölçüde bu hikaye, BL'nin romantizme asılı kalmadan da başarılı olup olmayacağının denemesi idi. Ayrıca bu serinin BL olmadığını varsayan kesimleri görünce bu serinin homofobik kesmin de eğlenmesini sağlayıp sağlamadığını bana merak ettirdi.

ANN: Bazı okuyucular ve takipçiler Hiyakawa karakterinin Mikado karakterinin kişisel sınırlarını çok ihlal ettiğini, onun rızasını gözetmediğini düşünmekte. Böyle bir karakter tasarlarken neyi planlamıştınız? Hiyakawa'nın bu kişiliği sosyal normlara bir eleştiri olabilir mi?

Yamashita: Dürüst olmak gerekirse ben bu mangayı tasarlarken diğer insanların sınırlarını ihlal etmenin kurgusal ifadelerine pek kafa yormamıştım ve karşılıklı rica yokluğunu düşünmemiştim. Seri ilerledikçe bunun böyle olduğunu fark edip bu durumun kişisel ilişkilere zarar verdiğini göstererek hikaye gelişmesine katkıda bulunmasını sağladım. Geçmiş tecrübelerine göre Hiyakawa diğer insanlara saygı duymayı öğrenmeden büyüdü. Fakat ben yazdıkça hikayenin onun kendisine ve diğer insanlara daha fazla saygılı olmayı öğrendiği bir hale gelmesini istedim.

ANN: Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru'de kesin bir psikolojik unsur var gibi görünüyor. Bunun doğru olduğunu söylersek okuyucularınızın hikayenizden karakterlerle ilgili ne gibi şeyleri almasını istersiniz? Geçmişlerinin şimdiki hallerini nasıl şekillendirdiğini mi? Yıkıcı kişiliği olan karakterin (Sensei) çok sayıda hayatı nasıl tahrip ettiğini mi?

Yamashita: Bu, hayatlarını doğru yola aktarmak için asla geç olmadığı olurdu.

ANN: Eğer varsa hangi araştırma size Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru'yu yazdırdı? Mesela ruhsal inanışlar ya da tarikatlar altındaki psikoloji hakkında bir şeylere baktınız mı?

Yamashita: Bu tarz konulara epey ilgim var. O sebeple özel bir araştırma yapmadım.

ANN: Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru'da ölümle ilgili, ölümden sonra ruhlara ne olduğu ile ilgili Grimm Kardeşler'in Büyük Babanın Ölümü kitabına değinen bir kaç etmen var. Bu bilinçli bir şey mi? Ölüm ve ölümden sonra hayat hakkında düşünceleriniz nelerdir ve bu düşünceler Hiyakawa ve Mikado'nun hikayesi ile ne kadar ilişkili?

Yamashita: Nasıl ilişkilendirilir bilemem ama bir doğaüstü bir hikaye oluştururken genel efsanelerin, hayalet hikayelerinin ya da halk efsanelerinin dilini kullanmaktan kaçınırım. Hayalet ve halk hikayelerinden ne kadar hoşlanıyor olsam da herhangi bir ruhani varlığa ya da dinlere inanmayan bir ateistim.

Ölümü, canlıların yaşadıkları ve var oldukları zaman olan kişiliklerinin kaybı olarak tarif ediyorum. Kendileri ve dünyanın sınırları arasındaki puslu bir aşamadalar. Önceki etten ve kemikten biçimleri artık algılanamaz. Hayalet hikayelerini şöyle bir perspektiften yazma eğilimindeyim: Ölüm salt bir fenomenden başka bir şey değildir ve insan duyguları genellikle çevresini etkiler.

ANN: Sankaku Mado no Sotogawa wa Yoru bir yandan BL içeriği kullanırken aynı zamanda bu içerikleri korku elementlerine de çeviriyor. Buna nasıl karar verdiniz? Özellikle kullanırken sizi mutlu eden etmenler var mı?

Yamashita: Okuyuculara söz verdiğim gibi tamamen farklı, sıra dışı, farklı yoldan düşünülünce eğlenceli olan şeyler vermek istedim. Tatmin olduğum bir etmen varsa da o kadar uzun zamandır eser veriyorum ki bunu unuttum. Ne utanç verici!

ANN: Uzun soluklu seriler de ürettiniz, tek bölümlerden oluşan tek ciltlik hikayeler de... Sizin üretmek için en kolay ya da en eğlenceli olarak seçebileceğiniz bir tercihiniz var mı? Sizce kısa bir serinin uzun bir seriye karşı avantajları nelerdir?

Yamashita: En çok, yaklaşık on sayfa süren kısa hikayeleri oluştururken eğleniyorum. Şimşeğin aniden çakışı gibi geçici bir eğlenceleri var. Uzun süren serilerde kendi içinde konusu biten tek bölümler de eğlenceli.

Uzun serilerde karakterlerin geçmişlerini anlatırken ve ana karakterler dışındaki karakterlerin ilişkilerini anlatırken de eğleniyorum ancak hepsinin konu bütünlüğünü korumaya çalışmak oldukça zor. Kısa serilerde de gerekli etmenleri bulup onları vermek yorucu.

ANN: Kariyeriniz boyunca pek çok türde çalışmalarınız oldu? Eser vermek istediğiniz, henüz denemediğiniz bir tür var mı? Ya da manga oluştururken türleri düşünmeyi gerek bulmuyor musunuz?

Yamashita: Türleri özellikle düşünmüyorum. Çalıştığım dergide trend olan ve talep edilen türleri önemsesem de aslında düşündüğüm şey bu trendleri nasıl atlatabileceğim oluyor. Bilimkurgu ve fantezi türünde çok eser vermişimdir ama belki de bu, edebi tarz yüzünden ya da kendimi tekdüzelikten uzak tutmak içindi. Ancak içimde onların sırf tür sebebi ile okunmadıklarına dair bir his var.

ANN: Çalışmalarınızın başka dillere çevrilmesi konusunda ilgili misiniz? Yabancı insanların çalışmalarınızı anlamayacağı hakkında endişeleriniz var mı?

Yamashita: Daha çok, çalışmalarımı Japonca veriyor olsam da anlatmak istediklerim bazen kafamdan öteye gidemiyor. Bunun diğer diller için de aynı olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden de endişelenmiyorum. Bence çeviri şekli ve yabancı okuyucuların kültür farklılıkları dikkate alınmalı.

ANN: Çalışmalarınızı İngilizce okuyan okurlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yamashita: Mangalarımı farklı dillerde okuyan yabancı okurlarımın olması bana hala bir hayalmiş gibi geliyor. Zevk alarak okumalarını gerçekten umuyorum. Hikayenin İngilizce versiyonu henüz yayınlanmadı ama yayınlanacağını varsayarsak umarım beğenirler. Çok teşekkür ederim!

ANN: Bizimle sohbet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bir sonraki çalışmanızı dört gözle bekliyoruz!

 

 

Kaynak: ANN

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.animeler.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları