Pazartesi Sendromunun İlacı Kısa Animeler #8
Bu hafta bir kez daha Wakate Animētā Ikusei Purojekuto (Young Animator Training Project) animelerine yer veriyoruz.

Ojii-san no Lamp - 2010

24 dakikalık “Ojii-san no Lamp” animesinin yönetmeni Teiichi Takiguchi’dir. Küçük bir çocuğun arkadaşlarıyla oyun oynarken büyükbabasına ait bir lambayı bulmasıyla başlayan animede, büyükbabanın anlatımıyla geçmişe gider ve lambanın hikâyesini izleriz. Bu hikâyenin içinde de azimli bir genç adam, Japonya’nın batılılaşma süreci ve bunun insanların hayatına etkisini görürüz.

İzleme bağlantısı

Shiranpuri – 2011

Shinpei Miyashita yönetmenliğindeki anime, farklı stiliyle dikkat çekiyor. Sınıf arkadaşı Don’un, Yaragase ve arkadaşları tarafından zorbalığa uğradığına tanık olan bir çocuk, zarar görme korkusuyla sessiz kalır. Ama bu sessizlik, çocuğun vicdanında bir ağırlık oluşturur. Zorbalığın dozu arttıkça bu vicdani yük de artar. Bu süreçte kendisine ve çevresine dair düşüncelerinde bir değişim yaşar. Konusu, konunun işlenişi, olay örgüsü ile çok başarılı bir anime.

İzleme bağlantısı

Wasurenagumo – 2011

Toshihisa Kaiya yönetmenliğindeki anime, bir efsanenin anlatımıyla başlar. Efsanede devasa bir örümcek şehre saldırır, her yeri yakıp yıkar. Büyük bir savaşçı tarafından durdurulan örümcek, şehirden ayrılırken yavrularını arkasında bırakır. Bunlardan biri, tatlı bir kız çocuğu yüzüne sahiptir. Bu yüzden savaşçı, onu himayesine alır. Bu kitapta yazılı olan bir hikâyedir, ama nedense kitap mühürlüdür. Mührün yanlışlıkla düşmesiyle Mizuki-kun ve Suzuri-san’ın hayatı değişir.

İzleme bağlantısı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları