Pazartesi Sendromunun İlacı Kısa Animeler #7
Bu haftanın kısa anime filmleri arasında bir tane Miyazaki çalışması, bir de savaş animesi var. Değişik bir üçlü oldu bu hafta. Önerilerinizi yine yorumlarda bekliyoruz.

Chage & Aska: On Your Mark (1995)

Chage & Aska: On Your Mark, bir Studio Ghibli, bir Hayao Miyazaki çalışması. Ben bunu yazmasam da izleyince fark edeceğinizi düşünüyorum. 

Animede, Chage&Aska'dan "On Your Mark" şarkısı eşliğinde bir 6 dakika geçiriyoruz. Uzak bir gelecekte, artık yeryüzünün yaşanmaz hâle geldiği bir dönemde, insanlar gökyüzünü hakimiyeti altına almıştır. Böyle bir ortamda bir polis birliği, yasa dışı bir tarikatın merkezine baskın yapar. Baskında, kanatları olan gizemli bir kızla karşılaşırlar. Bu kızı bulan iki polis memuru, kızın ellerinden alınıp bir yere kapatılmasına engel olamaz ilk başta, ama tabii ki bu durum onları durduramaz.

İzleme bağlantısı

Tsumiki no ie (2008)

Kunio Kato'nun yönettiği, Kenya Hirata ile Kunio Kato'nun birlikte yazdığı "Tsumiki no ie" isimli 12 dakikalık animede, yaşlı bir adamın hayatına misafir oluyoruz. Denizin sürekli yükselmesiyle evlerini yükseltmek zorunda kalan insanlardan biri olan kahramanımız, bir sabah uyanır ve evini su bastığını görür. Bu yüzden tekrar evinin üstüne bir kat daha ev yapmak zorundadır. Taşınma sırasında düşüp alt katlara doğru bir yolculuğa çıkan piposunun peşinde kahramanımız da geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar. Sondan başa doğru güzel bir kurgu sunan animenin çizimleri de farklı ve başarılı.


İzleme bağlantısı

Himeyuri (2012)

II. Dünya Savaşı, savaştaki insani dramları, savaşın acısını yüzümüze vuran, içimizi buran bir animeyle karşı karşıyayız.
Anime, II. Dünya Savaşı sırasındaki Okinawa Savaşı'nı konu alıyor. Okinawa'daki Himeyuri adı verilen kız okulları öğrencilerinin nasıl savaşın içine yavaş yavaş girdiği, savaşta hemşire olarak görevlendirildiği, bu süreçte neler kaybettiği bir bir anlatılıyor. 
Okinawa'daki Himeyuri Barış Müzesi'ni yöneten Himeyuri Mezunlar Birliği Derneği'nin yapımcılığındaki anime, kız öğrencilerin deneyimlerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşadıklarının unutulmaması amacıyla yapılmış.

İzleme bağlantısı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları