Pazartesi Sendromunun İlacı Kısa Animeler #6
Bir haftalık aradan sonra yeni kısa animelerle karşınızdayız. Bu haftaki kısa animelerimizin ortak özelliği ise birer Makoto Shinkai çalışması olmaları. Keyifli izlemeler diliyoruz. Her zamanki gibi kısa anime önerilerinizi de bekliyoruz.

Japon anime dünyasının parlayan yönetmeni Makoto Shinkai, pek çok güzel animeyle anime severlerin kalbini kazandı, hatta Your Name ile anime izleyicisinin yanı sıra genel sinema izleyicisinin de ilgisini çekti. Bu hafta Shinkai’nin üç kısa animesini paylaşıyoruz.

Bunlardan birincisi “Hoshi no Koe” - Voices of a Distant Star. Birlikte aynı liseye gitmenin hayallerini kuran Noboru Terao ve Mikako Nagamine’nin yaşadığı dünya, bir uzaylı ırkına karşı mücadele etmektedir. Mikako Nagamine, uzaylılarla yapılacak bu savaşa katılacak olan pilotlardan biri olur. O, uzayın derinliklerinde savaşırken Noboru Terao dünyada kalmıştır ve cep telefonları üzerinden iletişim kurmaya devam etmektedirler. Tabii biri uzayda ilerledikçe aralarındaki zaman farkı da açılmaktadır. Aslında tanıdık bir konu, ama anlatıcısı Shinkai olunca daha duygusal bir hâle bürünüyor anime.

Bu haftanın ikinci animesi “Dareka no manazashi”. Yakın gelecekte geçen animede bu kez genç bir kadın olan Aya Okamura’nın hayatına bir bakış atıyoruz. Metropol hayatının içindeki yüzlerce çalışandan biri olan Aya, ailesinden gittikçe uzaklaşmıştır. Ama gece yarısı gelen beklenmedik bir telefon, hayata ve aileye dair düşüncelerini bir kez daha gözden geçirmesine neden olacaktır.

Üçüncü kısa anime olan "Cross Road" ise aslında bir kısa anime değil, 2 dakikalık bir reklam filmi. Ama izleyince keşke bir anime filmi olsaymış dedirtiyor insana. Tabii ki Shinkai’nin mükemmel görsel becerisi yine göz dolduruyor. Bununla birlikte mesafe, zaman, birbirine teğet yaşamlar, tam da Shinkai’nin sevdiği konular, yine bu iki dakikanın içine sığmayı başarmış.

Keyifli seyirler...

Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star) - 2002

Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star) - 2002

İzleme bağlantısı

Dareka no Manazashi - 2013

Dareka no Manazashi - 2013

İzleme bağlantısı

Cross Road - 2014

Cross Road - 2014

İzleme bağlantısı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları